Po devetih mesecih nepričakovanega bivanja na Mednarodni vesoljski postaji sta se Sunita Williams in Barry Willmore vrnila na Zemljo.
Čeprav je znanost že dolgo opozarjala na škodljive učinke dolgotrajnega bivanja v vesolju, so bile nekatere spremembe na njunih telesih presenetljive, poroča Daily Mail.
Ko astronavti bivajo na mednarodni vesoljski postaji so v stanju breztežnosti, kar povzroči postopno slabljenje mišic. Ob vrnitvi na Zemljo in ponovni izpostavljenosti gravitaciji pogosto niso sposobni hoditi brez pomoči.
Kljub temu da sta Williams in Willmore vsak dan dve uri telovadila, sta po pristanku potrebovala pomoč kolegov pri premikanju na nosila.
Raziskave kažejo, da lahko dolgotrajno bivanje v vesolju zmanjša gostoto kosti in trajno oslabi mišično maso. Astronavti, stari med 30 in 50 let, ki v vesolju preživijo šest mesecev, izgubijo približno polovico svoje mišične moči, za njeno ponovno vzpostavitev pa potrebujejo do šest tednov.
Astronavti imajo v vesolju zamašen nos
Astronavti med bivanjem na mednarodni vesoljski postaji pogosto izgubijo apetit zaradi sinusnega pritiska in pogostih slabosti.
Sunita Williams je pred izstrelitvijo junija 2024 tehtala okoli 63,5 kilograma. Med dolgotrajnim bivanjem na Mednarodni vesoljski postaji je izgubila opazno količino telesne mase, kar je v Nasi vzbudilo zaskrbljenost.
Vpliv breztežnosti na telo
V breztežnosti voda, ki predstavlja velik del človeškega telesa, hitreje kroži. Nasa ocenjuje, da se lahko več kot 5,6 litra vode iz spodnjega dela telesa premakne navzgor, kar povzroči otečen videz obraza in tanke, oslabljene noge. Ta pojav običajno izgine po treh dneh na Zemlji.
Vendar pa lahko pritisk vode v glavi povzroči težave z vidom in kognitivnimi sposobnostmi. Poleg tega se zaradi zmanjšane količine krvi v telesu srce in ožilje oslabita.
Tveganje za raka in poškodbe kože
Astronavti so izpostavljeni vesoljski radiaciji in delcem, ki lahko poškodujejo DNK in povzročijo mutacije, povezane z rakavimi obolenji. NASA opozarja, da dolgotrajno bivanje v vesolju povečuje tveganje za razvoj raka in srčno-žilnih bolezni.
Strokovnjaki priporočajo, da bi Williamsova in Willmore pogosteje obiskovala zdravnike zaradi rednih zdravstvenih pregledov.
Znanstveniki so ugotovili, da lahko šestmesečno bivanje v vesolju vpliva tudi na kožo. Ena izmed raziskav je pokazala, da se zgornja plast kože astronavtov stanjša za skoraj 20 odstotkov. Druga študija je razkrila, da je najpogostejša težava pri astronavtih v vesolju pojav srbečice.
Po vrnitvi na Zemljo astronavti opravijo 45-dnevni rehabilitacijski program, ki vključuje vadbo dvakrat na dan, sedem dni v tednu. Vsak program je prilagojen posamezniku, poroča Daily Mail.