Na Ptuju so danes predstavili sadove, ki sta jih obrodila projekta ISTER in TalentMagnet.
Obnova ostanka rimske ceste pri Splošni bolnišnici dr. Ivana Potrča Ptuj v sklopu projekta ISTER prihaja h koncu, a predstavlja še veliko potenciala za prihodnost. Po zaslugi projekta TalentMagnet pa je v končni podobi zasijal prostor za mlade na Ulici heroja Lacka 3 na Ptuju (v prostorih nekdanje mestne blagajne).
ISTER je del mednarodnega programa Podonavje, ki se ukvarja s povezovanjem historičnih rimskih poti v Podonavski regiji, zato je tudi jasno, da ima mesto Ptuj v njem pomembno vlogo.
Cilj projekta je odkrivanje in revitalizacija antičnega omrežja rimskih cest v Podonavju kot gonilno silo v promociji ozemeljskega razvoja. Sofinanciran je bil s strani Evropske unije, v njem pa sta iz Slovenije poleg ZRS Bistre Ptuj sodelovala tudi Mestni muzej Ljubljana in Geodetski inštitut Slovenije.

Glavni aktivnosti v sklopu projekta ISTER, kjer je sodelovalo 16 partnerjev iz osmih držav, sta bili pilotni aktivnosti.
Prva je bazirala na postavljanju miljnikov - milnih kamnov, ki so že nekoč stali na vsakih tisoč korakov in označevali razdaljo do naslednjega mesta in razdaljo do mesta Rim.
V sklopu projekta so razvili sodobni miljnik, opremljen s QR kodo, in označili rimsko cesto v več državah.
Druga aktivnost se je vrtela okrog rimske ceste na Ptuju – lotili so se njene obnove, njen kulturni pomen pa poudarja Andrej Magdič z Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki izpostavlja, da se je Petoviona razvila na križišču morda najpomembnejših kopenskih cest rimskega časa.
Govora tudi o odhajanju mladih
Na drugi strani imamo projekt, ki nosi akronim TalentMagnet in naslavlja aktualno problematiko odhajanja mladih iz majhnih in srednje velikih mest v podonavski regiji – ta beleži najvišjo izselitveno stopnjo mladih. Cilj projekta izboljšanje medinstitucionalnega sodelovanja in privabiti mlade k ustvarjanju prihodnosti v svoji občini.

Vodilna strokovna sodelavka ZRS Bistra Ptuj Mirjana Nenad poudarja, da so bili pri projektu TalentMagnet vodilni partnerji in vodili partnerstvo veliko 17 partnerjev iz 13 držav – vsi so prihajali iz srednje velikih in malih mest, ki se soočajo z »begom možganov«. Na Ptuju so tako potekale razne aktivnosti in delavnice, med njimi tudi Walk-shop, TalentClub in Hackaton za mlade.
Pri vsem skupaj so sodelovali predvsem mladi, ki so izrazili tudi željo po ureditvi prostora za mlade v Mestni občini Ptuj. To se je tudi zgodilo, odslej bodo lahko ustvarjali in se družili v prijetnem kotičku na Ulici heroja Lacka 3.
Direktor Javnih služb Ptuj Alen Hodnik izpostavlja, da se tudi na Javnih službah Ptuj zavedajo problema odhajanja mladih, saj težje najdejo sodelavce z višjimi stopnjami izobrazbe: »Vsi želimo, da tudi naši otroci dobijo izkušnje, a da jih morda prinesejo nazaj v lokalno okolje in s tem zvišajo raven bivanja v našem mestu.«
Zato je idejo o skupnem prostoru prilagojenim mladim z veseljem podprl, prostor pa bo zdaj lahko ponovno zaživel in mladim nudil možnost nadgrajevanja znanja in medsebojne interakcije.
Štefan Čelan, direktor ZRS Bistra Ptuj, o izvedenih projektih: »Verjamem, da je to majhen vzvod, ki lahko pripomore, da se vsi nosilci v mestu lotimo ne analiziranja napak, temveč razmišljanja o tem, kaj lahko na tem področju naredimo v prihodnosti, da bo ta arheološka dediščina ugledala luč sveta, tako kot bi jo morala,« in dodaja, da želi, da bi mlada generacija imela v svojem mestu pogoje za kreativnost – za tem stremi projekt TalentMagnet.







