Turistično-informacijski center (TIC) Ptuj je odprt vsak dan med 9. in 18. uro, le tri dni v letu njegova vrata ostajajo zaprta: 1. januarja, 1. novembra in 25. decembra. Poleti v centru dnevno naštejejo več kot dvesto obiskovalcev, letošnji rekord je znašal 297.

Informatorka v ptujskem turistično-informacijskem centru Romana Simonič je povedala, da turisti največ povprašujejo po magnetkih s podobami Ptuja: »To je že tradicija, po številu se teh izdelkov proda največ. Tudi razglednice so še vedno aktualne, čeprav se piše vedno manj.« Priljubljenost teh spomnikov gre pripisati dostopni ceni, pa tudi majhni velikosti oziroma priročnosti za potovanje.


Odlično se prodaja tudi bučno olje. »Turisti velikokrat kupijo kar tri ali štiri steklenice olja naenkrat, za vse sorodnike in prijatelje. Tudi vina se zelo dobro prodajajo, vendar predvsem takrat, ko so Ptujska klet, Vinoteka Kobal Wines in Klet Kogl zaprte,« je razkrila Romana Simonič. Dodala je, da prodajajo izključno vina proizvajalcev, ki so registrirani na Ptuju: »Morali smo narediti selekcijo, sicer bi hitro postali vinoteka.«


Od večjih oziroma nekoliko dražjih spominkov turiste najbolj pritegnejo kurentove kapice, je dejala turistična informatorka: »Vendar pa tega ne kupujejo naključni turisti. Kurente pogosto kupijo tudi domačini, ki gredo nekam v goste in s seboj kot darilo vzamejo ptujski spominek.«

Turistična informatorka v TIC Ptuj je povedala, da turisti za spominke običajno namenijo manjše zneske denarja, gledajo pa tudi na to, kako bodo spominek prinesli domov: »Velikokrat je na primer kurentova kapa komu všeč, a se sprašujejo, kako jo bodo pritovorili domov – sploh, če potujejo z letalom.«


V TIC Ptuj ponujajo tudi številne druge spominke. Za en evro je mogoče kupiti svinčnik z napisom Ptuj, palčke za med ali robec za Kurentovanje za tri evre, dišeče sveče Pozdrav iz Ptuja za tri evre in pol, naravno milo za štiri evre, podlogo za računalniško miško za pet evrov, igralne karte ali lesen set za solato za šest evrov, platneno vrečko za osem evrov in pol, otroško majico s podobo kurenta za deset evrov, novoletne okraske za 15 evrov, dežnik za 16 evrov, steklenice za vodo 19 evrov ali usnjene otroške copatke za okoli 40 evrov. Naprodaj so tudi knjige o Ptuju, cene znašajo od pet do 25 evrov.


Poleti prevladujejo tuji, pozimi pa slovenski obiskovalci
V TIC Ptuj vodijo kolikor je le mogoče natančne statistike o obiskovalcih. Trenutno je največ obiskovalcev Italijanov, letos je veliko Špancev in Francozov, tudi Nizozemcev in Belgijcev, pa seveda obiskovalcev iz sosednjih držav. Na poti na ali z morja se na Ptuju ustavijo tudi Čehi, Poljaki in Slovaki, vendar ta tranzit pada. Poleti je tujcev bistveno več kot slovenskih turistov, v zimskem času pa velja obratno.




