Arheologi Skupine STIK se trenutno posvečajo arheološkim raziskavam na Ulici 5. prekomorske brigade Ptuj.
Na območju Rebelčje vasi je bilo izvedenih že mnogo raziskav
Rabelčja vas, kjer trenutno potekajo arheološke raziskave skupine STIK, leži med potokoma Grajeno in naseljem Rogoznica.
Kot pojasnjujejo, je bilo od začetka 19. stoletja in vse do danes tukaj izvedenih vsaj 165 različnih arheoloških raziskav.

Odkritih je devet novih grobov
Terenska ekipa je ob arheološkem nadzoru ob gradnji na Ulici 5. prekomorske brigade do danes odkrila devet novih grobov.
Kot so zapisali, grobovi glede na obliko in pridatke spadajo v čas rimske dobe in se pridružujejo do sedaj skoraj 500 odkritim grobovom v tem predelu antičnega pokopališča.
Glede na grobne pridatke in način pokopa, po njihovem mnenju grobovi spadajo v obdobje med koncem 1. in začetkom 4. stoletja.
Vsem grobovom pa je skupno, da so bili njihovi zgornji deli poškodovani, kar je po mnenju arheologov verjetno posledica gradnje sodobne ceste.

Način pokopa se med grobovi razlikuje
»Glede na način pokopa jih lahko razdelimo v dve skupini – žgani pokopi v preprostih grobnih jamah in žgani pokopi v konstrukcijah iz tegul,« je ob informaciji o najdbi grobov zapisala ekipa STIK.
Kot še pojasnjujejo, je bila v preprostih grobnih jamah žganina posuta po dnu jame, v primeru enega groba pa je bila ta zbrana v lončeni žari.
»Znotraj žare smo odkrili prstan. Nekoč ga je verjetno krasila gema, ki pa se do danes ni ohranila,« še dodajajo.
Trije najdeni grobovi spadajo v skupino žarnih grobov s konstrukcijo iz tegul. Znotraj ene konstrukcije, ki je bila pokrita s pokrovom, pa so arheologi odkrili tri predmete, in sicer keramično posodo, oljenko in novec.

Nejasnost: gre za en ali dva grobova?
Arheologi skupine STIK opozarjajo, da izstopa grobna konstrukcija, ki je diagonalno ločena.
»V eni polovici je zapolnjena z žganino, v drugi polovici smo odkrili kosti,« so zapisali.
Pri čemer izpostavljajo, da se pojavlja vprašanje ali gre za dva grobova, ali za en pokop, pri katerem so bile kosti ločene od žganine.

Odkriti tudi številni odlomi lončenih posod
Kot še pojasnjujejo arheologi, so v temnih zasutij grobov odkrili številne odlomke lončenih posod, pri žganih ostankih pokojnikov pa prestižnejše predmete, kot so prstan, novec, oljenko in stekleno posodo.
V primeru enega groba so bili sežgani posmrtni ostanki shranjeni v žari.
Arheologi pa predvidevajo, da so bili nekateri izmed grobov verjetno izropani še v rimskem času.
