Domovi za starejše že več let opozarjajo na pomanjkanje kadra na vseh delovnih mestih, ki jih ti ponujajo.
»Včeraj sem dobil na mizo en moj članek, en dolg intervju, ki je nastal pet let nazaj, v katerem sem v naslovu jasno povedal na začetku, da se sistem sesuva pred našimi očmi in definitivno si oči več ne moremo zatiskati,« pove direktor doma Danice Vogrinec Maribor Marko Slavič.
Po podatkih, ki smo jih uspeli pridobiti iz Zavoda za zaposlovanje v Mariboru, so potrebe stalne že vrsto let. Samo od januarja do avgusta letos je bilo odprtih 4.124 delovnih mest, ki so vezana na dejavnost nastanitvenih ustanov za oskrbo starejših in invalidnih oseb, samo v mesecu avgustu 528.
»Tudi mi se srečujemo z izzivi na področju kadrov, tako kot vsi delodajalci v tem okolju. Zagotovo nam manjka strokovnega kadra, zdravstvenih tehnikov, bolničarjev, diplomiranih medicinskih sester, kuharjev,« doda direktor Doma pod Gorco, Goran Frangež.
Ob begu možganov iz Slovenije je velika težava tudi dejstvo, da se mladi za takšne poklice ne odločajo, saj si želijo predvsem fleksibilnega delavnika in veliko prostega časa.
»Trenutno smo v situaciji, ko komaj zagotavljamo, če že sploh lahko, en prosti vikend na mesec. O fleksibilnem prostem času se sploh ne moremo pogovarjati,« razloži Frangež.
Zato se je država odločila, da bo interes mladih za takšne poklice, povečala z razpisom kadrovskih štipendij za poklice v negovalnem sektorju.
»To so spodbude, ampak spodbude, ki so zrele za sistem, ki je dober, ki funkcionira in so namenjene temu, da lahko v bistvu tak sistem vzdržuješ,« pojasni Slavič.
Dobro je, da so se stvari začele premikati, ampak …
»Sam zakon ne bo rešil situacije, v kateri se domovi in socialno varstvo trenutno nahaja. Prvi razlog je po moji oceni to, da je ta zakon prišel dosti prepozno,« še doda Frangež.
Ko se na razpis za novo delovno mesto ne prijavi nihče …
»Ko ni nikogar, ki bi se prijavil, na razpis za delovno mesto, pa ne zaradi slabega vzdušja v domu za starejše, ampak enostavno zaradi tega, ker je perspektiva povsod drugod nesorazmerno boljša, potem je ta sistem obsojen na stagnacijo,« doda Slavič.
Težko in izjemno naporno delo za minimalno plačo.
»Ker so ti poklici premalo plačani, po drugi strani pa to, da so kadrovski normativi tako naravnani, da v bistvu so delavci zelo obremenjeni v teh poklicih, njihovo delo je pa odgovorno in zagotovo premalo plačano,« razlaga Frangež.
In na kakšen način težavo rešiti?
»20 odstotkov več kadra,« navaja Slavič: »Za 20 do 30 odstotkov večja plačo, ki bi seveda zmanjšala to opurniteto odhoda naših sodelavcev v bolj stimulativna okolja v tujino.«
Ob tem, da je zakon sicer sprejet, pa javnega poziva za kadrovske štipendije, ki ga mora objaviti resorno ministrstvo še ni na vidiku.
Problem lahko rešijo samo primerne plače in nič drugega alternativnega...