Uporaba nikotinskih izdelkov, kot so elektronske cigarete in nikotinske vrečke, se med štajerskimi osnovnošolci širi s skrb vzbujajočo hitrostjo.
V zadnjih letih so tako učitelji kot starši opazili, da učenci vedno bolj pogosto posegajo po teh izdelkih, ki se pogosto promovirajo kot »manj škodljive« alternative tradicionalnim cigaretam.
Vendar pa to ne zmanjšuje tveganj, ki jih takšna uporaba prinaša za zdravje mladih, saj je dokazano, da nikotin negativno vpliva na razvoj možganov, in lahko povzroči zasvojenost že pri kratkoročni uporabi.
Mariborski osnovnošolec: »Vejpa pol razreda«
Nedavno smo v uredništvu slišali pričevanje osnovnošolca iz Maribora, ki nam je dejal, da »vejpa pol razreda« in to celo med poukom. Kako je to mogoče, smo ga vprašali?
»Skrite jih imajo za majico, sklonijo se in pihnejo,« je opisal. »Sam tega ne počnem,« je še pristavil.
Z vprašanji o uporabi nikotinskih izdelkov med učenci smo se obrnili na vsaj 20 mariborskih in ptujskih osnovnih šol, a smo odgovore prejeli le od treh.
Stanje se je umirilo
Na ptujski Osnovni šoli Mladika so nam dejali, da za zdaj ne opažajo povečane uporabe nikotinskih izdelkov.
»Ta trend je bil v porastu pred nekaj leti, sedaj se je stanje umirilo.«
Takrat so bile najpogosteje v uporabi nikotinske vrečke in vejpi.
Kar se tiče preventive na tem področju, pa vsako leto sodelujejo z Zdravstvenim domom Ptuj, ki za učence od 1. do 9. razreda izvaja Vzgojo za zdravje, pri čemer se dotaknejo tudi uporabe nikotinskih izdelkov ter škodljivih posledic takšnega ravnanja.
Sodelujejo tudi s starši
Za starše organizirajo predavanja na temo preprečevanja zasvojenosti, med drugim tudi z nikotinom.
»Staršem ažurno posredujemo dopise v zvezi z novimi oblikami nikotinskih izdelkov, ki se pojavljajo na trgu, z namenom ozaveščanja, hkrati pa jim posredujemo nove smernice Nacionalnega inštituta za javno zdravje in vabila na njihova predavanja na to temo.
O problematiki jih obveščamo preko eAsistenta ter na roditeljskih sestankih, tako da so z le-to seznanjeni,« pojasnjujejo na šoli.
Kaj se sledi, ko odkrijejo nikotinske izdelke na osnovni šoli?
Kadar strokovni delavci odkrijejo uporabo nikotinskih izdelkov v šolskih prostorih, učencem te izdelke nemudoma odvzamejo in obvestijo njihove starše. Nato sledi vzgojno ukrepanje v skladu s Pravili šolskega reda v skladu s presojo razrednika, šolske svetovalne službe in vodstva, pojasnjujejo.
Podatkov o tem, kakšna je starostna struktura učencev, ki so najbolj podvrženi uporabi nikotinskih izdelkov, nimajo.
»Iz izkušenj pa lahko rečemo, da so najbolj podvrženi starejši učenci, ki so v obdobju pubertete od 6. razreda dalje.
Povezave med uporabo nikotinskih izdelkov ter učnimi in vedenjskimi težavami učencev ne moremo potrditi, saj za to nimamo dovolj podatkov.«
Glede zakonodaje pa se sogovorniki strinjajo, da je trenutna zakonodaja v teoriji na tem področju dobro zastavljena v teoriji, v praksi pa se pogosto zatakne.
Najbolj podvržena zadnja triada
Astrid Videc, ravnateljica Osnovne šole Bojana Ilicha, je pojasnila, da pri njih sicer povečane uporabe niso opazili, »na vsake toliko časa pa imamo take primere tudi pri nas.«
»Največkrat gre za elektronske cigarete in nikotinske vrečke (snus). Najbolj podvrženi uporabi nikotinskih izdelkov pa so učenci zadnje triade.«
Videc dodaja, da se z učenci se pogosto pogovarjajo, spremljajo njihovo vedenje in skrbijo za preventivno delovanje, da bi učence opolnomočili o škodljivosti kajenja.
Pomembno sodelovanje s starši
V ozaveščanje o problematiki so po besedah Videc, vključeni tudi starši.
»Sodelujejo na sestankih, predavanjih, prejemajo obvestila in gradiva preko e-komunikacije in šolske spletne strani. Poudarjamo pomen preventivnega pogovora z mladostniki.«
Vpliva na vedenje (še) ne zaznavajo
V primeru, da zaznajo uporabo nikotinskih izdelkov, postopajo v skladu s Pravili šolskega reda in z Vzgojnim načrtom.
»V prvi vrsti gre za seznanitev staršev o uporabi, nato sledijo nadaljnji koraki, kot so razgovori, usmerjeni v škodljivost dejanj in pomen skrbi za zdravje, ukrep glede na težo kršitve in dejavnosti, ki so usmerjenje v ozaveščanje pomena skrbi zase.
Naša prioriteta je predvsem vzgojno delovanje, s katerim učencem pomagamo razumeti posledice svojih dejanj. Vzporedno pa v takih primerih dodatno namenimo preventivne vsebine v okviru pouka, razrednih ur, medpredmetnega povezovanja,« pojasnjuje.
Videc je še dodala, da uporaba nikotinskih izdelkov zagotovo vpliva na vedenje učencev in na mnoge druge težave.
»Pri nas zaenkrat tega ne zaznavamo.«
Najhujša kršitev
Eva Raušl, ravnateljica Osnovne šole Toneta Čufarja Maribor, pa je dejala, da so na njihovi šoli v lanskem šolskem letu obravnavali primer uporabe nikotinskih izdelkov (e-cigarete) in v zvezi s tem izvedli vse predpisane ukrepe.
Tudi oni posebno pozornost namenjajo preventivni dejavnosti in osveščanju otrok/mladih o nevarnostih tega početja nasploh.
Posedovanje, kajenje in napeljevanje drugih k uporabi različnih psihoaktivnih sredstev v času pouka, dnevnih dejavnosti in drugih organiziranih oblikah vzgojno-izobraževalnih je v skladu s pravili šolskega reda obravnavana kot najhujša kršitev in se tako tudi ustrezno obravnava in sankcionira, pojasnjuje.
»Trenutna starostna struktura, ki je najbolj dovzetna za tovrstna početja, so učenci nekje od 6. do 9. razreda.
V našem primeru so bili kršitelji res učenci, ki so izražali vedenjske odklone, a na splošno trditi, da obstaja povečana povezava med uporabo nikotinskih izdelkov in učnimi ter vedenjskimi težavami pri učencih, bi bilo preveč površno in pragmatično,« je dejala Raušl.
Komentarji (5)
Ah dajte no, a boste rekli, da učitelj ne vidi dima? S tega se kadi še bolj kot iz običajnih cigaret.
Včasih te je učitelj dvakrat okoli kepe če si ga kaj sral. Kaj pa danes? Preveč pravic, pa odvetniki. Kam je zašla ta družba? Vse gre v maloro.
Ja sej pr nas v celju tud
"Sam tega ne počnem"..si pa špecar ovaduhovski, kar je v življenju bolj škodljivo, kot kajenje...pizdun mali, takih nismo imeli radi...
Pred vhodom vsake šole bi moral biti velik napis (font pol metra!): ODVETNIKOM IN PSOM VSTOP PREPOVEDAN!