Ne glede na to, ali se podajate na kratko popoldansko vožnjo ali celodnevno avanturo, mora vaš nahrbtnik izpolnjevati specifične zahteve. Kako torej izbrati pravega?
Poletje je skupaj s pomladnimi in jesenskimi dnevi idealno za kolesarjenje. Vendar pa je v času povišanih temperatur treba upoštevati nekaj previdnostnih ukrepov in poskrbeti za varno, zdravju prijazno vožnjo.
To dosežemo že, če se na kolesarsko turo odpravimo z zadostnimi zalogami vode in/ali energijskih napitkov ter prigrizkov, ne smemo pa pozabiti niti na kremo za sončenje, rezervna oblačila, sončna očala, komplet prve pomoči, kolesarsko čelado, mobilni telefon in set orodja.
Vse našteto je najbolje shraniti v kolesarski nahrbtnik, tako rekoč nepogrešljiv pripomoček vsake kolesarske avanture, toliko bolj, če gre za pot v neznano, kamor nas vodijo izrisane poti na zemljevidu izbranega območja.
Nasveti za varno kolesarjenje v poletnem času
Poletje zahteva prilagojeno vožnjo in dodatno opremo, vselej shranjeno v dolžini, podlagi ter hitrosti kolesarjenja prilagojenem kolesarskem nahrbtniku. Pomembno se je izogibati vožnji med 10. in 17. uro, ker gre za najtoplejši del dneva, v katerem obstaja nevarnost opeklin, dehidracije ter sončnega udara.
Na kolo je tako najbolje sesti zgodaj zjutraj ali pozno popoldne, prav tako pa je priporočljivo izbirati neasfaltirane poti po naravnem terenu, kjer smo skriti v senci dreves.
Nadeti si je treba lahka, zračna, dolga oblačila, ki pokrijejo kar največ kože, si na glavo povezniti kolesarsko čelado in oči zaščititi s sončnimi očali, vidne dela pa namazati s sončno kremo visokega zaščitnega faktorja (SPF 30 ali več).
Ker aktivnost poskrbi za povečano potenje in s tem izgubo telesnih tekočin, je treba redno piti, in sicer še preden začutimo žejo, če gre za zahtevnejše ture, pa so boljša izbira od vode napitki z elektroliti, ki pomagajo nadomestiti izgubljeno sol ter minerale.
Neodvisno od vsega bodimo pozorni na morebitne znake pregrevanja, med drugim omotico, glavobol, slabost in utrujenost, ter se v primeru njihovega zaznavanja nemudoma ustavimo, popijmo večjo količino vode in si odpočijmo v najbližji senci.
Kolesarski nahrbtniki so ustvarjeni za kolesarjenje
Kot vsaka druga oprema, so tudi kolesarski pripomočki prilagojeni specifičnim potrebam kolesarjenja, pri čemer je osnovni namen kolesarskih nahrbtnikov zagotoviti varnost in udobje.
Za najpogostejšo napako rekreativnih kolesarjev šteje dejstvo, da se ti na kolo odpravijo brez kolesarskega nahrbtnika oziroma namesto tega nadvse pogosto uporabijo pohodni nahrbtnik ali kakršenkoli drugi nahrbtnik, kar povzroči bolečine v ramenskem obroču, križu ali hrbtu, nemalokrat pa oteži tudi samo vožnjo.
Kolesarski nahrbtniki namreč sledijo gibanju telesa med kolesarjenjem in se prilagajajo telesni drži, ki je precej drugačna kakor tista med hojo ali tekom. Natanko zato se kolesarski nahrbtniki od ostalih precej razlikujejo, prav tako pa se razlikujejo celo glede na vrsto kolesarjenja.
Poznamo:
- kolesarske nahrbtnike za gorsko kolesarjenje, ki premorejo enega najboljših sistemov pasov za ohranitev ravnotežja in težišča, kar pomeni, da se ti obdržijo na mestu tudi med vožnjo po grobem terenu, poleg tega pa imajo podložene naramnice ter so opremljeni z nastavljivimi bedrnimi, prsnimi in ramenskimi pasovi,
- kolesarske nahrbtnike za cestno kolesarjenje, uporabljene le redko, ker večina cestnih kolesarjev opremo shrani v žepe, so pa ti praviloma opremljeni s hidracijskim mehom, medtem ko jih odlikujeta enostaven dostop do stvari brez potrebe po ustavljanju in izjemno lahka teža, ter
- kolesarske nahrbtnike za mestne in druge opravke z oblazinjenimi razdelki za prenosnike ter organizatorji za papirje in pisala, ki na prvo mesto postavljajo udobje.
Kolesarski nahrbtniki so nepogrešljivi zaradi kolesarjenju prilagojenih lastnosti
Kolesarski nahrbtniki sodijo med tiste kolesarske pripomočke, ki morajo med kolesarjenjem vedno biti v pomoč, nikoli v oviro.
Zasnovani so z mislijo na udobje, saj jih običajno nosimo dlje časa, njihovi cilji pa so razporediti težo čez celo telo in tako poskrbeti za ravnotežje, kajti nestabilnost poveča tveganje za padce, omogočiti enostaven dostop do vanje shranjenih stvari, varnost, za kar poskrbijo odsevni elementi, ter učinkovito zaščito pred različnimi vremenskimi vplivi, k čemur največ pripomore prevleka.
Poleg naštetega se kolesarski nahrbtniki od vseh ostalih nahrbtnikov razlikujejo po svojih izjemnih lastnostih:
- Ergonomska oblika. Hrbtišče, vpeto v okvir, sledi telesu in ustvarja zračni kanal, naramnice ergonomske oblike pa se prilegajo ramenom, medtem ko bočni pas poskrbi za dodatno stabilnost. Pravilna oblika kolesarskih nahrbtnikov na ta način prepreči potenje in pojav bolečin, ker je hrbet v času vožnje brez prestanka podprt.
- Minimalna teža. Kolesarski nahrbtniki so znani po peresni lahkosti in trpežni konstrukciji, kar omogoča neovirano gibanje ter maksimalno udobno vožnjo.
- Vodoodpornost. Značilnost, odvisna od izbire materialov, je v času nestabilnih poletih vremenskih razmer izredno pomembna, saj nas lahko kadarkoli preseneti ploha ali nevihta. Najboljša izbira za kolesarske nahrbtnike so materiali, ki vode ne prepuščajo in je nanje nanešen impregnacijski nanos, niti zadrge pa so obdelane z impregnacijskimi sredstvi. Za zaščito pred vremenskimi vplivi prav tako poskrbijo prevleke, v večini primerov opremljene z odsevnimi elementi za večjo vidnost in varnost.
- Volumen. Kolesarski nahrbtnik velja izbrati z mislijo na dolžino in zahtevnost najpogostejših kolesarskih tur, vendar pa je enako pomembno tudi, da nas kolesarski nahrbtnik med vožnjo ne ovira. Prevelik namreč preobremeni telo in povzroči drgnjenje zadnjega kolesa, kar navsezadnje vodi v neudoben položaj med vožnjo, premajhen pa onemogoči prenašanje potrebne opreme. Temeljno vodilo je, da so kolesarski nahrbtniki volumna med deset in 15 litri najkompaktnejši, tisti med 16 in 20 litri še ustrezni, obsežnejši pa neprimerni.
- Dodatna oprema. Kolesarski nahrbtniki so znani po številnih žepih in razdelkih za organizacijo, nastavljivem sprednjem žepu, posebnih predelih za orodje in rezervno zračnico ter sistemu za pritrditev čelade. Nekateri vsebujejo hidracijski meh, drugi imajo zanj predviden prostor, nekateri pa le žep za bidon.
Izbira kolesarskega nahrbtnika naj bo prilagojena osebnim potrebam
Pri nakupu kolesarskega nahrbtnika je smotrno upoštevati vse omenjene parametre, predvsem pa imeti v mislih specifične navade. Navsezadnje udobje, optimalno porazdelitev teže in varnost zagotovi izključno kolesarski nahrbtnik, izbran na temelju osebnih potreb vsakega posameznika.
Natanko zato se je dobro obrniti na ponudnika, ki poleg tega da kupcem posreduje standardne informacije o vsakem kolesarskem nahrbtniku ostaja na voljo za vsa dodatna vprašanja, pojasnila in pomoč pri izbiri.
Spletna trgovina Vita ProShop je posvečena zimski in letni outdoor športni opremi za kolesarjenje, tek, trail tek, pohodništvo, tek na smučeh in smučanje. Priznava brezplačno poštnino za vse nakupe nad 50 evrov, zagotavlja hitro dostavo v roku le dveh do treh delovnih dni in možnost plačila po povzetju, predračunu ali kartično. Njihovi prodajalci so za pomoč pri izbiri kolesarskega nahrbtnika in druge športne opreme na voljo vsak delovnik med 8. in 15. uro na telefonski številki +386 (0)7 34 66 327.