Slika je simbolična.
10. oktobra obeležujemo Svetovni dan duševnega zdravja, tokrat pod geslom: Naj bo duševno zdravje za vse globalna prioriteta.

Leta 1992 sta Svetovna federacija za duševno zdravje in Svetovna zdravstvena organizacija 10. oktober razglasili za Svetovni dan duševnega zdravja. Njegov namen je razbiti stigmo, s katero se še vedno soočajo ljudje, ki imajo težave v duševnem zdravju, in izobraziti širšo javnost o tem, kaj duševno zdravje sploh je.

Svetovna zdravstvena organizacija je duševno zdravje opredelila kot »stanje dobrega počutja, v katerem posameznik razvija svoje sposobnosti, se spoprijema s stresom v vsakdanjem življenju, učinkovito in plodno dela ter prispeva v svojo skupnost«.

Toda vsi nimajo te sreče: duševne motnje po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje spadajo med deset poglavitnih vzrokov oviranosti v vsakdanjem življenju, s hudimi družbenimi in gospodarskimi posledicami za posameznike, družine in skupnosti.

Osveščenost o težavah v duševnem zdravju se z leti krepi, a kljub temu številni še vedno občutijo strah ali sram, kadar morajo spregovoriti o svojih čustvih in ovirah, s katerimi se soočajo, o tem, da zaradi težav v duševnem zdravju potrebujejo pomoč, terapijo, zdravila in tako dalje. 

Obeležja, kot je Svetovni dan duševnega zdravja, so zato izjemnega pomena, saj ljudem s težavami v duševnem zdravju sporočajo, da niso sami, preostale pa ozaveščajo, kako lahko znake duševnih motenj prepoznajo, podprejo bližnje z duševnimi motnjami in pomagajo ustvariti okolje, v katerem bo tovrstnih motenj vse manj.

Leta 1994 je Svetovni dan duševnega zdravja dobil še geslo oziroma temo, ki se spreminja vsako leto - lansko leto je dan denimo potekal pod geslom: Duševno zdravje v neenakopravnem svetu, letošnje geslo pa je: Naj bo duševno zdravje za vse globalna prioriteta.

Kam po pomoč?

Poleg javnega zdravstvenega sistema, denimo Centrov za duševno zdravje, so nevladne organizacije tiste, ki predstavljajo najmočnejši steber pri nudenju neposredne podpore in pomoči osebam, ki tovrstno pomoč potrebujejo, so ob obeleževanju Svetovnega dneva duševnega zdravja zapisali na spletni strani ljubljanske občine.

To so denimo Altra, ŠENT, Posvet, Ozara, Slovensko združenje za preprečevanje samomora in druge.

Starejše novice