Slika je simbolična.
Poslanec Andrej Kosi poziva ministrstvo naj ukrepa in odpravi onesnaženje vodotoka v primeru izliva v neposredni bližini Bioplinarne Ormož.

Na Opekarniški cesti v Ormožu so 26. marca dopoldne zaznali obsežno onesnaženje državnega vodotoka, in sicer v neposredni bližini Bioplinarne Ormož, katero upravlja podjetje Adastra.

Spomnimo ...

Župan Danijel Vrbnjak je takrat v izjavi za javnost pojasnil, da je iz betonskega izpusta v Ormožu iztekala temno rjava tekočina, po videzu in vonju podobna gnojevki, ki je v celoti onesnažila bližnji državni vodotok.

Zaradi suma onesnaženja so takoj obvestili center za obveščanje, ki je aktiviral gasilce, policijo, koncesionarja VGP Dravo in Ribiško družino Ormož

Gasilci so na kraju dogodka zaustavili nadaljnje iztekanje, odvzeli vzorce in ugotovili onesnaženje vodotoka v dolžini približno enega kilometra.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Poslanska pobuda poziva k ukrepanju

31. marca je poslanec državnega zbora Andrej Kosi napisal poslansko pobudo v zvezi s težavami okoljskega onesnaževanja zaradi neustreznega delovanja bioplinarne v Ormožu, ki jo je naslovil na ministra za okolje, podnebje in energijo Bojana Kumra.

»V Ormožu se že nekaj let soočajo s težavami okoljskega onesnaževanja zaradi neustreznega delovanja tamkajšnje bioplinarne. Zraven neznosnega smradu, ki ga povzroča bioplinarna, se pojavljajo tudi težave zaradi iztekanja oziroma izliva odpadnih vod iz objektov bioplinarne.

Čeprav je bilo podano veliko prijav pristojnim inšpekcijskim službam in se o tej problematiki poroča v medijih, se zadeva ne izboljšuje. Nasprotno, je dne 26.3.2025 prišlo do obsežnega onesnaženja državnega vodotoka. Vzrok onesnaženja je neposredno izlivanje odpadnih tekočin iz cevi, ki je speljana v vodotok na zahodni strani objektov bioplinarne,« je zapisal Kosi.

Kosi v pobudi izrecno poziva ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, naj končno ukrepa. Predlaga odvzem okoljevarstvenega dovoljenja št. 35407-17/2011-20 z dne 12. junija 2013, vključno z njegovimi kasnejšimi spremembami iz let 2019 in 2022.

»Ministrstvo naj stori vse, kar je v njegovi pristojnosti, da se okoljsko onesnaženje odpravi,« je poudaril poslanec.

Podjetje že začelo s sanacijo

Inšpektorat za okolje in energijo je po dogodku konec marca sicer opravil izredni nadzor na lokaciji bioplinarne v Ormožu, kjer je prišlo do iztekanja vode iz cevi, ki vodi v padavinski jarek.

Kot so takrat pojasnili za STA, je najverjetnejši vzrok za iztekanje ta, da vse padavinske in izcedne vode niso speljane v jamo za vode, zato so v podjetju začeli s sanacijo.

Starejše novice