Občina Ormož je podpisala gradbeno pogodbo za izgradnjo namakalnega sistema Ormož - peta faza, s čimer nadaljuje razširitev obstoječe namakalne infrastrukture.
Pogodbo sta sklenila ormoški župan Danijel Vrbnjak, kot predstavnik naročnika, in direktorica Komunalnega podjetja Ormož Pavla Majcen, kot predstavnica izvajalca del.
Župan je dejal, da bo v okviru te faze na dodatnih 219 hektarjih njivskih površin omogočeno stabilno namakanje, kar bo prispevalo k bolj zanesljivi in kakovostni kmetijski pridelavi.
Kaj bo narejeno v okviru projekta?
Projekt predvideva dograditev obstoječega sistema z izgradnjo namakalnih cevovodov na kmetijskih površinah Sodinsko Seneškega polja ter zapolnitev 'belih lis' v obstoječem namakalnem sistemu.
Namakalni sistem Ormož - peta faza bo izveden na petih strnjenih območjih s skupno površino 219 hektarjev.
Po zaključku del bo celotna površina namakanja znašala 1040 hektarjev.
Za zagotavljanje dovoda vode do vseh predvidenih površin bo zgrajenih približno 11.700 metrov novih namakalnih cevovodov in 86 namakalnih hidrantov.
V okviru pete faze namakalnega sistema Ormož bo zgrajen objekt za dezinfekcijo vode za namakanje z ultravijolično svetlobo, kar bo edinstven namakalni sistem v severovzhodnem delu Slovenije s takšno opremo. S tem bo uporabnikom namakalnega sistema dolgoročno omogočena neoporečnost vode za namakanje.
Koliko bo znašala investicija in od kod sredstva?
Projekt je financiran s sredstvi Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in proračuna Republike Slovenije v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027, IRP13 Izgradnja namakalnih sistemov.
Izbran je bil v okviru prvega javnega razpisa za intervencijo izgradnje namakalnih sistemov za več uporabnikov.
Izvajalec del je bil izbran na podlagi javnega naročila.
Skupna vrednost pogodbenih del znaša 1.157.831,57 evra z davkom na dodano vrednost.
Rok za izvedbo del je 31. avgust 2025.
Pomembno za izboljšanje namakalne infrastrukture v Ormožu
Podpis pogodbe predstavlja pomemben korak k izboljšanju namakalne infrastrukture v občini Ormož, izvedba investicije bo omogočila stabilno pridelavo hrane v spreminjajočih se klimatskih spremembah, obenem bo prispevalo k dvigu slovenske samopreskrbe s hrano in k trajnostnemu razvoju podeželja.
Kot je ob koncu dodala direktorica občinske uprave, Milena Debeljak, na območju izgradnje pete faze namakalnega sistema prevladujejo poljedelske kulture, kot so koruza, žita, oljna ogrščica, oljne buče, soja, krompir in sladkorna pesa.
Preostanek zavzemajo zelenjadarske kulture, kot so čebulnice, kapusnice, stročnice, solatnice, korenovke in plodovke.
Projekt Namakalni sistem Ormož peta faza je izjemno pomembna investicija, ki bo dolgoročno izboljšala pogoje za kmetijsko pridelavo v občini Ormož, so povedali na občini in dodali, da bosta povečana stabilnost pridelave in kakovost pridelkov prispevali k večji konkurenčnosti lokalnega kmetijstva ter izboljšali gospodarske in demografske razmere v regiji.