Na Ptuju in v drugih krajih po Sloveniji ter v Avstriji na na Hrvaškem se v ponedeljek, 19. avgusta, začnejo 28. Dnevi poezije in vina. Festival prinaša bogato kulturno dogajanje, ki bo potekalo vse do 26. avgusta. Kaj vse se bo dogajalo?
Mitja Čander, direktor založbe Beletrina, je na novinarski konferenci pred začetkom festivala povedal, da se je prvi festival zgodil še preden so izšle prve Beletrinine knjige: »Prvi festival je bil nekaj mesecev pred prvima izdajama, zato je za nas ta festival nekaj zelo posebnega. Zraven vseh drugih projektov, ki so se razvili v 28-ih letih, smo še posebej ponosni na vsakoletne Dneve poezije in vina.«
Festival mora biti vpet v svoje okolje
Čander je dejal, da vsak umetniški festival, ne samo literarni, živi, če je vpet v neko okolje, v katerem nastaja, ali pa se mu ta vpetost izmakne.
Ptuj že vse od leta 2010 konec avgusta zaživi z Dnevi poezije in vina, kar močno vpliva na uspešnost festivala in obratno. O tem pričajo številne zgodbe, ki so tukaj nastale in številni Ptujčani in Ptujčanke, ki so se na tak ali drugačen način vključili v festival.
Čander se je ob tej priložnosti zahvalil vsem sodelujočim, od institucij, ki sodelujejo pri izvedbi festivala, Mestni občini Ptuj, do posameznikov in posameznic, ki so podprli ta festival.
»Velik izziv vsakega festivala je, kako ga pomladiti, mu dati neko novo, svežo energijo in ne porušiti vsega, kar je bilo prej narejeno, ampak iti en korak naprej,« je še povedal in menil, da je Kristini Končan, ki je programska vodja in Taji Islamovič, izvršna producentki festivala, to uspelo.
Založba Beletrina je nosilka evropske platforme Versopolis, kjer je vključenih preko 30 evropskih festivalov in Dnevi poezije in vina so festival z izjemno evropsko dimenzijo in dodano vrednostjo.
»Ta festival prinaša temeljna vprašanja o človekovem bivanju in lepoto ter poetičnost, ki nam v v sakdanjem življenju pogosto manjka,« je dodal Čander.
Bogat program na različnih nivojih
Kristina Končan razloži, da je kurator festivala vsako leto drug. Letos je to ukrajinsko-ameriški pesnik Ilya Kaminsky, ki je bil na Dnevih poezije in vina že leta 2009 v Medani in v slovenskem prostoru ni neznanka.
Pred dvema letoma je pri nas izšla njegova zbirka Gluha republika v slovenskem prevodu, v Lutkovnem gledališču Maribor pa so po njej postavili predstavo za mladino in odrasle, ki si jo bo mogoče v okviru letošnjega festivala tudi ogledati.
»Kaminsky je letos izbral izredno bogat nabor pesnikov iz celega sveta, ki jih, vsaj večino, na nek način druži podobna izkušnja. Izkušnja tega, da prihajajo iz enega določenega okolja, iz enega določenega geografskega in kulturnega okolja in potem živijo nekje drugje,« je povedal Končan.
Dvojnost bivanja in dojemanja sveta
V poetikah izbranih pesnikov gre pogosto za iskanje ravnovesja med osebnim in družbenim, gre za preplet tem med posameznikovo identiteto in kolektivno izkušnjo na drugi strani.
Kristina Končan je slovenske pesnike izbrala na podlagi kuratorjevega izbora tujih pesnikov. Na neki način se tako ali drugače ukvarjajo s podobnimi temami. Slovenski pesniki so Maja Haderlap, Slovenka, ki živi v Avstriji, Muanis Sinanović, Nina Dragičević.
Kljub omenjenim podobnostim, pa so si različni v nekaterih drugih pogledih. Generacijsko, kulturno, tudi politično in družbeno, pa tudi njihove poetike se med seboj razlikujejo po slogu, načinih, kako pristopajo k pisanju.
Vse poetike in njihovo poezijo bomo lahko brali v brezplačnih knjižicah, ki jih Beletrina vsako leto natisne za obiskovalce festivala.
Na Ptuj in v druge kraje prihaja 21 pesnikov in pesnic iz celega sveta
Med gosti sta tudi dve častni gostji, to sta danska pesnica Pia Tafdruf in belorusko-ameriška pesnica Valžina Mort. V času festivala bosta izšli knjigi s širšim izborom njune poezije.
Pia Tafdruf dobi izbor z naslovom Med vedno in nikoli, v prevodu Silvane Orel Kos. V zbirko je pesnica zbrala pesmi iz 19 različnih pesniških zbirk, ki so izšle v vseh letih njenega ustvarjanja.
Izbor pesmi Valžine Mort je pripravila in prevedla Kristina Končan. Gre za izbor pesmi iz njenih zadnjih treh pesniških zbirk in nosi naslov Pesem o belih jabolkih.
Odprto pismo Evropi
Odprto pismo Evropi je zelo odmeven del festivala in je s festivalom že od leta 2017 ter ga vsako leto piše drug pesnik ali pesnica.
Pismo vsako leto izpostavlja trenutno aktualna vprašanja in pereče teme. Letošnji pisec Odprtega pisma Evropi je poljski pesnik Jacek Dehne, ki živi v Nemčiji. V njem izpostavlja problematiko umetne inteligence.
Dehnel je dodal, da umetna inteligenca preveč posega v ustvarjalni proces in krši avtorske pravice ter bi jo bilo potrebno regulirati.
Odprto pismo Evropi bo Dehnel prvič javno prebral na otvoritvi festivala, ki bo v četrtek, 22. avgusta, ob 20.30, na Vrazovem trgu. O njegovem pismu se bomo z njim lahko pogovarjali naslednji dan, 23. avgusta, ob 15.30, v Prešernovi ulici 10.
Festival je med drugim odlična platforma za širšo družbeno razpravo, zato bo letos za to še nekoliko več priložnosti kot prejšnja leta. Poleg tematskih pogovorov s častnicama gostoma in Jackom Dehnelom, bo organizirana tudi okrogla miza Odmevi spremembe: Pesnice o kulturni identiteti in vključenosti.
Na tem dogodku bo pet pesnic iz celega sveta odpiralo vprašanja identitete, pripadnosti, drugačnosti, vključenosti v svet in podobno.
Udeleženke bodo korejska pesnica Choi Young-Mi, naša Nina Dragičević, ameriška pesnica Katie Farris, Sabine Huynh, vietnamskega porekla, kasneje živeča v Franciji, zdaj v Izraelu, in Carolyn Forché, ki bo okroglo mizo moderirala, pa vendar na način, da bo podala tudi svoje lastno mnenje.
Predfestivalski dogodki
Ker v času festivala ni dovolj časa za vse dogodke, ki so si jih organizatorji zamislili, so s predfestivalskimi dogodki že začeli. V okviru tega so recimo v Mestnem kinu Ptuj ponudili retrospektivo korejskega filma. Zadnji film se bo odvrtel v četrtek, 15. avgusta.
S temi dogodki so Dnevi poezije in vina še poglobili sodelovanje s ptujskim kinom.
Nekaj pomembnih novosti
Letos bo festival prvič gostoval v Gornji Radgoni, kjer pripravljajo poseben dogodek z Radgonskimi goricami, ki bo preplet kulinarike in poezije. Nova lokacija pa je tudi Filovski gaj.
Po lanski želji, da bi lahko festivalski dogodek v Dornavi izvedli v Oranžeriji Dvorca Dornava, se bo to letos končno zgodilo. V Oranžeriji bo tako potekalo pesniško branje s spremljevalnim kulturnim programom.
Vse dogodke v okviru festivala Dnevi poezije in vina po različnih krajih in urah najdete v festivalski knjižici in na spletni strani festivala.
Dogajanje bo pestro in namenjeno vsem starostnim skupinam. Šlo bo za sprehode, pesniška branja, Hude pokušnje, različne dogodke, tudi na dvoriščih domačinov, velika pesniška branja na Vrazovem trgu, kamor se je festival vrnil prejšnje leto, otroške delavnice, ki so letos še bolj bogate, filmske projekcije in še in še.
Festivalsko vino in penina
Lani so Dnevi poezije in vina prvič predstavili tudi festivalsko vino in letos s tem nadaljujejo. Letošnje festivalsko vino, ki so ga lansirali v sodelovanju z vinsko kletjo Vinag, je sauvignon. Gre za letnik 2023, ki je prevlečen v festivalsko podobo, steklenici pa krasita verza letošnjih častnih gostov.
Novost pa je tudi festivalska penina, in sicer gre za Zlato radgonsko penino, ki je oblečena v festivalsko podobo in jo krasi verz avtorja Odprtega pisma Evropi, Jacka Dehnela.