Mnogi Markovčani in Markovčanke radi rečejo, da je prav fašenk, kot tukaj rečejo pustu, njihov največji praznik.
Vendar pa je pred začetkom letošnjega pustovanja med občani završalo, saj so na občini sprejeli odločitev o uvedbi nekaterih sprememb.
Prej je veljalo, da se maske in skupine zberejo pred gostiščem Ambiente v Zabovcih, od tam pa povorka krene skozi Zabovce in Markovce do občinskega poslopja v Markovcih. Po odločitvi župana pa naj bi se maske po novem zbrale pred občinsko stavbo in se podale v nasprotno smer.
Te so močno razjezile prebivalce, ki so se znašli v konfliktu z županom. Mnogi temu namreč nasprotujejo, saj menijo, da se s tem izgublja del tradicije ter bistvo pravega fašenka.
V nedeljo pred občinsko stavbo protestni shod
Minulo nedeljo je bila na občinskem dvorišču predstavitev tradicionalnih pustnih mask. Istočasno so občani, ki nasprotujejo spremembam letošnjega fašenka, protestirali pred občino.
Na protestu se je zbralo kar nekaj vaščanov, ki so odločeni, da gredo v smeri tradicionalne povorke.
V času protesta je za občinsko stavbo sočasno potekala tudi županova prireditev. Protestniki so se ob koncu protesta premaknili tudi na lokacijo prireditve in tam nadaljevali protestne aktivnosti.
Župan je sicer večkrat skušal nagovoriti množico, a ga je ta vedno izžvižgala. Na koncu pa je zaradi pritiska celo pobegnil z odra.
Občina Markovci: »To so zlonamerne laži«
Na občini poudarjajo, da trasa ostaja enaka, spreminja se le smer gibanja povorke.
»Za spremembo smeri poteka povorke, smo se odločili po večletnem razmišljanju, pogovarjanju in z upoštevanjem različnih dejavnikov ter razlogov,« so v izjavi za javnost zapisali na občini Markovci.
Zavračajo tudi govorice, da naj bi povorka potekala za ograjo, tistim, ki smeri povorke ne bodo upoštevali, pa da naj bi grozili s policijo: »Tudi ni res, da se grozi s policijo, kot tudi ni res, da je kadarkoli kdo govoril o ograjah.«
»Še posebej je smešno, da se govori, da smo občankam in občanom, ki živijo ob trasi povorke, prepovedali ponujanje pijače in jedače, saj je ravno to edinstveno za naš fašenk,« so povedali.
»To so zlonamerne laži, ki jih plasirajo tisti, ki stojijo za vsem tem,« menijo: »Žalosti nas in smo razočarani, da se naš veliki praznik izkorišča za neupravičeno gonjo proti nekomu, namesto da bi vsi tisti, ki to počnejo, usmerili vso to negativno energijo v napore k dvigu kakovosti našega fašenka.«
Na odločitev med drugim vplival televizijski prenos
Na občini dodajajo, da sprememba poteka povorke po njihovem mnenju ne vpliva negativno na prireditev, ampak ima zelo pozitiven vpliv na vso dogajanje. Ob tem so našteli glavne razloge, zakaj so se odločili, da letos uvedejo to spremembo.
Poudarjajo, da mora zaradi direktnega prenosa na televiziji predstavitev skupin izgledati v mimohodu strnjeno in z vsemi udeleženci skupin, česar do sedaj ni bilo, ker se jih je veliko izgubilo na trasi povorke. Prav tako mora biti prenos v nekem normalnem časovnem okviru.
»Dogodek oziroma prireditev ima neprecenljivo kulturno vrednost in veljavo ter prispeva k prepoznavnosti naše občine in ravno zato mora biti kvalitetno pripravljena in izvedena,« razlagajo in dodajajo, da ravno zato sprememba smeri gibanja bistveno prispeva k dvigu celotne prireditve.
Poudarjajo, da trasa povorke ostaja popolnoma enaka, torej mimo občinske stavbe skozi Markovce proti Zabovcem in gostilni Ambiente, kjer se konča: »S to spremembo nikakor ne vplivamo na zmanjšanje spoštovanja tradicije in pomena fašenka, prej nasprotno.«
Dodajajo, da se ne morejo vsi gledalci sprehajati gor in dol po trasi povorke: »Do gledalcev, ki pridejo v Markovce in Zabovce, imamo odgovornost, da jim pripravimo predstavitev, kot se spodobi.«
Skupine bodo imele še več časa za obiskovanje dvorišč
Kot najbolj pomemben razlog na markovski občini izpostavljajo, da bodo imele skupine na poti proti Zabovcem še več časa za obiskovanje dvorišč:
»S tem dodatno utrjujemo tradicijo in pomen fašenka ter ohranjanje kulturne vrednosti dediščine pustnih šeg, navad in običajev, saj to je del tradicije, zagotovo pa ne sprememba smeri gibanja.«
Dodajajo, da so ravno zaradi spoštovanja tradicije, posebej še pustnih šeg, običajev in navad, v mansardi občinske stavbe že pred leti uredili etnološko zbirko vseh pustnih likov. Pred kratkim so najeli strokovnjaka, ki bo multivizijsko predstavitev likov prikazal v skladu s tradicijo in ljudskim izročilom.
»Ker spoštujemo ljudsko izročilo, smo tudi naši dve krožišči opremili z etnografskimi pustnimi liki, eno z likom koranta, drugo pa z ostalimi pustnimi liki,« še dodajajo.
Za zaključek še enkrat poudarjajo, da delajo v duhu spoštovanja tradicije in ohranjanja etnološko etnografske dediščine: »In zavračamo vsa namigovanja, ki želijo prikazati nasprotno, saj so nameni tistih, ki so jih sprožili, čisto drugačni in jim je letošnji fašenk lahko samo izgovor.«
Eno je jasno: TRENUTNI ŽUPAN ŽUPANUJE ZADNJE TRENUTKE.