Slika je simbolična (foto: Tim Vengust).
Če se boste jutri sprehajali po Ptuju, boste opazili majhno spremembo. Mestna tržnica bo namreč svetila le v rdeči barvi. Pa veste, kaj je razlog?

Jutri bo Ptuj zažarel v rdeči barvi, saj bodo v rdečih odtenkih osvetlili ptujsko mestno tržnico v sklopu obeleževanja Dneva krvnih bolezni.

S to simbolično gesto se bo Ptuj pridružil številnim mestom po Sloveniji, ki želijo opozoriti na pomen osveščanja o krvnih boleznih ter izraziti podporo tistim, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi teh pogosto zahrbtnih bolezni.

Rdeča barva, v katero bo obarvana mestna tržnica, ni izbrana naključno – simbolizira kri, pa tudi moč, pogum in upanje. Za mnoge bolnike s krvnimi boleznimi prav ta kombinacija občutkov predstavlja njihovo vsakodnevno borbo za zdravje in življenje.

A rdeča osvetlitev ni le vizualna atrakcija, temveč tudi pomemben opomnik širši javnosti, da so krvne bolezni, kot so levkemija, limfom in druge rakave bolezni krvi, še vedno resna zdravstvena grožnja, ki potrebuje večjo pozornost in podporo.

21. septembra obeležujemo dan krvnih bolezni

Gre za akcijo humanitarnega Društva bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije, ki že skoraj tri desetletja deluje kot ključni steber podpore za bolnike, njihove družine in širšo javnost.

Skozi različne aktivnosti, kot so strokovna pomoč, psihološka podpora in ozaveščevalne akcije, društvo skrbi za izboljšanje kakovosti življenja bolnikov ter povezuje medicinske strokovnjake in laično javnost v skupni borbi proti krvnim boleznim.

»Veseli nas dejstvo, da je pri približno polovici bolnikov z najagresivnejšo obliko krvnega raka, kot je levkemija, mogoče doseči popolno ozdravitev, pri drugih rakavih krvnih boleznih, ki še vedno veljajo za neozdravljive, kot je plazmocitom ali druge oblike limfomov, pa se je preživetje bolnikov bistveno podaljšalo v primerjavi z rezultati zdravljenja pred 20 leti,« razlaga specialist hematolog Enver Melkić.

Ob dnevu krvnih bolezni, ki ga obeležujemo prav jutri, 21. septembra, želijo s številnimi dogodki in akcijami še bolj osvetliti pomembnost zgodnjega odkrivanja, pravilnega zdravljenja in dolgotrajne podpore bolnikom.

V rdeči barvi bodo zažarela tudi druga mesta

V Mariboru bo osrednja pozornost namenjena fontani na Glavnem trgu, ki bo v večernih urah zasijala v rdeči barvi kot simbol podpore bolnikom in njihovi borbi s krvnimi boleznimi.

Fontana bo le ena izmed številnih prepoznavnih lokacij po vsej Sloveniji, ki bodo to noč osvetljene v rdečem. Tako bo na primer v Ljubljani zažarel Mesarski most, grad v Murski Soboti, v Mariboru fontana na Glavnem trgu, v Slovenj Gradcu pa bo zažarel kulturni dom.

V vseh mestih pa bodo rdeči žarki osvetljevali znamenitosti in pozivali ljudi, naj ne pozabijo na tiste, ki potrebujejo njihovo pomoč.

Društvo bolnikov s krvnimi boleznimi Slovenije pa je poleg osvetlitvenih akcij organiziralo še druge dogodke po Sloveniji. Delili bodo tudi tiskano gradivo in vodnike za bolnike, s poudarkom na najnovejših informacijah o zdravljenju in dolgotrajnih posledicah krvnih bolezni.

Med ključnimi temami letošnje ozaveščevalne kampanje je namreč prav izpostavljena zgodnja diagnostika in pomen rednih pregledov, saj so pri mnogih krvnih boleznih odločilni dejavniki hitra reakcija in intenzivno zdravljenje.

Komentarji (1)

TOMISLAV OMEJENEC (ni preverjeno)

Namesto prijetne tržnice iz preteklosti vidim razstavo betona...

Starejše novice