Slika je simbolična (foto: Bobo).
Ptujski občinski redarji izvedli napovedan nadzor vožnje z električnimi skiroji in mopedi v območju za pešce na Ptuju in v mestnem parku.

Kot smo že poročali so z začetkom novega šolskega leta ptujski redarji še bolj pozorni na voznike lahkih motornih vozil.

To so invalidski vozički in vozila na motorni pogon, pri katerih konstrukcijsko določena hitrost ne presega 25 kilometrov na uro in niso širša od 80 centimetrov.

V zadnjih letih so postali pogosto prevozno sredstvo mopedi, katerih konstrukcijska hitrost ne presega 25 kilometrov na uro, in električni skiroji.

Električni skiroji so nevarni

Uporaba električnih skirojev pelje v smer zmanjšanja prometne gneče in izpustov plinov, hkrati so lahko nevarni za voznika in druge udeležence v prometu, saj so izredno tihi, zaradi manjših koles so manj stabilni, razvijajo pa hitrost, ki je bistveno višja od hitrosti gibanja pešca.

Ptujski občinski redarji opažajo pogostejšo uporabo električnih skirojev na celotnem območju krajevne pristojnosti, posebej se je uporaba tovrstnih prevoznih sredstev povečala v času poletnih počitnic in v prvih dneh novega šolskega leta.

V prvih dneh novega šolskega leta so zato občinski redarji nadzirali vožnjo z električnimi skiroji in mopedi v območju za pešce na Ptuju.

Zaznali so več kršitev v območjih za pešce

Najpogostejše kršitve, ki jih pri nadzorih ugotavljajo so:

  • Nedovoljena vožnja z mopedi v območju za pešce, v območju za pešce je prepovedana vožnja z mopedi, katerih konstrukcijska hitrost ne presega 25 kilometrov na uro.
  • Nepravilen prevoz potnikov na mopedu, če je potnik mlajši od 12 let ali voznik mlajši od 16 let.
  • Neprilagojena hitrost voznikov električnih skirojev v območju za pešce, kjer je največja dovoljena hitrost vožnje 10 kilometrov na uro.
  • Prevoz potnika na električnem skiroju in neuporaba zaščitne čelade, ki je obvezna za vse voznike mopedov in za tiste voznike električnih skirojev, ki so mlajši od 18 let.

Opažajo tudi vožnjo s kolesi in električnimi skiroji po pločnikih v mestnem jedru. Najpogosteje na Slovenskem trgu, Prešernovi ulici in Slomškovi ulici, kar lahko pripelje do hujših prometnih nesreč, zaradi trka pešca, ki bi stopil neposredno iz vhoda na pločnik, z voznikom električnega skiroja ali kolesa.

Nadzor bodo še povečali

Nadzor nad vozniki električnih skirojev, mopedov in koles bodo v drugi polovici septembra in v prvi polovici oktobra še povečali in ga v primeru slabega vremena tudi podaljšali, sporočajo.

»Osnovna naloga občinskih redarjev bo, skozi razgovor z vozniki teh vozil, izboljšati stanje varnosti vseh udeležencev v prometu. Težišče nadzora bo v območju za pešce in v mestnem parku.

Posebej bi opozorili voznike mopedov, da vožnja v območju za pešce z mopedi ni dovoljena, hkrati pa pozvali voznike mopedov in e-skirojev na pravilen prevoz potnikov in pripeto zaščitno čelado, ki jo vsem voznikom električnih skirojev in koles priporočamo tudi po 18. letu starosti, za voznika in potnika na mopedu pa je obvezna,« zapiše Robert Brkič, vodja Medobčinskega redarstva Skupne občinske uprave Spodnjega Podravja.

Mestni park

Drugo večje območje, kjer so nadzirali promet električnih skirojev, mopedov in koles, je mestni park.

Medtem ko je jasno, da kolesarji in vozniki električnih skirojev lahko uporabljajo kolesarsko pot od peš mostu v smeri, ob robu parka, ob Dravi, občinski redarji opozarjajo, da lahko kolesarsko stezo uporabljajo tudi vozniki mopedov do 25 kilometrov na uro.

»Ker gre za skupni prometni prostor navedenih vozil in pešcev, se pričakuje skrb za medsebojno varnost vseh uporabnikov teh površin. Na območju parka velja temu posebna pozornost, saj se na tem delu parka nahajajo majhni otroci in tudi vodniki psov, pri katerih lahko pride do hitre in nepričakovane smeri gibanja.

V mestnem parku je vožnja po zelenicah in mimo igral ob železniškem mostu prepovedana,« zapiše Brkič.

Odgovornost nosijo starši

Na koncu pa opozori starše voznikov mopedov in električnih skirojev, naj se sami prepričajo, ali njihov otrok, star med 12 in 14 let, ki je sicer uspešno opravil kolesarski izpit, obvlada teoretično in praktično znanje za vožnjo električnega skiroja ali mopeda.

Posebnih teoretičnih in spretnostnih znanj s področja vožnje teh vozil v programu za usposabljanje kolesarski izpit namreč otroci ne pridobivajo.

»Trendi usposabljanja novih voznikov vozil ne spremljajo pojavov in razvoja novih vozil na trgu.«

Sob, 21.9.2024
Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo.

Pravila vožnje

Vožnja z lahkimi motornimi vozili je dovoljena po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni ali niso prevozne, je dovoljena vožnja ob desnem robu smernega vozišča na cestah v naselju z omejitvijo hitrosti vožnje do 50 kilometrov na uro.

Vožnja z električnimi skiroji po pločniku je prepovedana.

Električni skiro mora biti opremljen s sprednjim žarometom, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa z rdečo pozicijsko svetilko in nameščenim rdečim odsevnikom, na obeh bočnih straneh pa mora imeti rumeni ali oranžni odsevnik.

Tako kot pri kolesarjih je obvezna uporaba ustrezno pripete zaščitne kolesarske čelade do dopolnjenega 18. leta starosti.

Lahko motorno vozilo v cestnem prometu sme voziti otrok od dopolnjenega 12. do 14. leta starosti, ki ima pri sebi kolesarsko izkaznico in oseba, ki je starejša od 14 let.

Komentarji (1)

TOMISLAV OMEJENEC (ni preverjeno)

Na prvi šolski dan sem se po pouku z avtom peljaj v smeri Dornave. Presenetila me je hitrost 50ccm skuterja, na katerem sta bila dva dijaka, meni pa je števec kazal 100 km/h. Toliko...

Starejše novice