Milan Klemenc je na Mestno občino Ptuj podal pobudo za izvedbo postopkov projekta 'Berljivost mestnega obzidja'.
Mestno obzidje je izjemnega pomena za ohranjanje naše bogate zgodovinske in kulturne dediščine. Cilj projekta je, da mestno obzidje, kot eden ključnih elementov naše zgodovinske identitete, postane bolj vidno, dostopno in razumljivo tako prebivalcem kot obiskovalcem mesta.
S tem bi se ne samo ohranili pomembni zgodovinski artefakti, ampak bi jim tudi dali novo vrednost skozi sodobno interpretacijo in vključitev v današnje mestno življenje.
Obsežna finančna sredstva
»Zavedam se, da je nadaljevanje tega projekta zahteven proces, ki zahteva obsežna finančna sredstva in dolgoročno načrtovanje in sistematičen pristop. Predlagam, da se, zaradi obsežnosti in kompleksnosti projekta, pristopi k sistematičnemu reševanju, ki bi vključevalo sodelovanje z različnimi ključnimi deležniki in institucijami tako na nacionalni kot na evropski ravni,« je zapisal Klemenc.
Klemenc je tako predlagal, da bi bili lahko med ključnimi partnerji, poleg Mestne občine Ptuj, še ministrstvo za kulturo, zavod za varstvo kulturne dediščine, univerze in raziskovalne ustanove, ki se ukvarjajo z ohranjanjem kulturne dediščine in strokovnjaki s področja arhitekture in urbanizma.
Zelo pomembno je, da se v projekt vključi tudi širša javnost, je povedal.
Razumljivo je, da finančnih sredstev Mestna občina Ptuj ne bi mogla sama zagotoviti, zato bi bilo ključno raziskati možnosti financiranja preko nacionalnih in evropskih finančnih instrumentov.
Upoštevanje sodobne arhitekture
Pri nadaljnji obnovi in ureditvi tega območja pa ne smemo pozabiti tudi na umestitev modernih in času primernih gradenj. Po njegovem mnenju je pomembno, da ustvarimo sozvočje med staro in novo arhitekturo.
Prehod med zgodovinskim in sodobnim mora biti premišljen in estetsko uravnotežen. S tem bi omogočili, da se nova arhitektura harmonično zlije z zgodovinsko zasnovo mesta, a hkrati ohrani svojo lastno identiteto in funkcionalnost.
»Zavedati se moramo, da tisto, kar gradimo danes, bo v prihodnosti postalo del naše kulturne dediščine,« je zapisal Klemenc.
Naš cilj mora biti ustvarjanje trajnostnih in kakovostnih prostorov, ki bodo v prihodnjih desetletjih in stoletjih predstavljali ponos našim naslednjim generacijam.
Mestnemu obzidju se že posvečajo in se še bodo
Iz občinske uprave odgovarjajo, da so že vzpostavili sodelovanje s Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo in da bodo v okviru študentskih delavnic raziskovali različne načine prezentacije mestnega obzidja, vključno z manjkajočimi segmenti.
»Posebna pozornost bo namenjena tudi mestnim vratom pri Dominikanskem samostanu ter gradbeni analizi celotnega poteka obzidja. S tem pristopom bomo zagotovili premišljene rešitve, ki bodo omogočile smiselno in učinkovito prezentacijo obzidja v skladu z urbanističnimi in zgodovinskimi smernicami,« je v odgovoru zapisala Mojca Brunčič.
V okviru projekta 'Ureditev Ulice heroja Lacka in Zelenikove ulice' pa je že predvidena prezentacija Ogrskih vrat, kar bo prvi korak v procesu celostne interpretacije mestnega obzidja, so še pojasnili.
Z delavnicami in analizami so tako že pristopili k načrtovanju obravnave obzidja kot celote.