Čez manj kot dva tedna se bo za glasove volivk in volivcev potegovalo skupno dvajset strank in list, ki so vložile kandidaturo za tokratne državnozborske volitve.
Volivci na splošnih parlamentarnih volitvah izvolijo 88 poslancev, po enega pa izberejo pripadniki italijanske in madžarske manjšine.
V uredništvu Ptujinfo smo vsem ptujskim kandidatom poslali ista vprašanja in jim tako dali možnost, da se bralcem podrobneje predstavijo. V nadaljevanju predstavljamo kandidate, ki kandidirajo v volilnem okraju Ptuj 3.
Vrstni red kandidatov je enak, kot je seznam Državne volilne komisije. Manjkajo tisti, ki na vprašanja niso odgovorili.
Martina Haring, Resni.ca
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem mama dveh otrok in dobrih šest let živim na Ptuju. Za kandidaturo sem se odločila, saj te skrajne razmere prisilijo, da stopiš iz cone udobja in se zaveš, da tudi tvoj glas šteje. Verjamem, da vsak posameznik doprinese k spremembi. S tem so minili časi, ko smo se tolažili »kaj hočemo, tako imamo, nič ne moremo«. Verjamem, da lahko. In tudi bomo!«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Memorandum stranke je tudi moje vodilo, saj lahko s konkretnimi rešitvami Slovenijo ponovno usmerimo na pot v prihodnost. Zavzemam se za ničelno toleranco do korupcije, za uskladitev šolstva s trgom dela, za smiselne ukrepe proti boju z raznimi boleznimi, reformo zdravstva, vzpodbujanje kmetijstva, samooskrbe, energetski razvoj Slovenije in tako naprej.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Ptuja?
»Potrebujemo razvit turizem: ureditev kolesarskih in pešpoti, parkirnih mest, arheoloških zbirk, ozelenitev mesta, Ptujskega jezera ter njegove okolice. Poskrbeti za kmetijstvo in samooskrbo, podpreti lokalne pridelovalce, jim zagotoviti potrebna znanja, začetni kapital. Urediti stanovanjsko problematiko in zaključiti že več let trajajoče projekte.«
4. Kako premakniti projekt podravskega vodovoda s točke nič?
»Projekt je potrebno obravnavati absolutno prednostno, zagotoviti potrebna finančna sredstva, povezati vse akterje in nenehno bdeti nad izvajanjem. Projektante je potrebno zavezati k spoštovanju rokov, hitro izpeljati nadaljnje postopke za izbiro izvajalca in izbranega prav tako sankcionirati v primeru zamud pri izvedbi.«
5. Kako ocenjujete delovanje na projektu ptujsko-ormoška prometnica, ki jo v Spodnjem Podravju 'gradijo' več kot dve desetletji?
»Da lahko en tako pomemben projekt traja že toliko časa je neupravičeno in neprimerno. Civilna iniciativa in ostali deležniki so že sestankovali neštetokrat. Zadeve je potrebno pospešiti, doreči in pričeti izvajati. Podpiram izgradnjo južne obvoznice.«
6. Bi odstranili ograje na slovensko-hrvaški meji?
»Kljub ograjam je teh migracij še zmeraj veliko. Za vse begunce in ekonomske migrante je ustrezno poskrbljeno ob legalnem prečkanju meje. Vsekakor je potrebno preveriti določene odseke, kjer se zato pojavljajo težave lokalnega prebivalstva in kjer je nameščena samo bodeča žica – v takem primeru ta rešitev že zaradi živali ni ustrezna.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Preprečiti korupcijo, vzpostaviti zdrav. zavarovanje, ki bo enako za vse brez dodatnih doplačevanj, ki ustvarjajo razlike med ljudmi, skrajšati čakalne vrste, dvig kvalitete zdrav. Storitev, dostopnost zdravstvenih storitev, poskrbeti, da strokovni kader ne odhaja v tujino, spodbujanje naravnega, alternativnega zdravljenja – celostno zdravljenje.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Potrebno je zagotoviti sodelovanje, izobraževanje in pomoč pri pridobitvi EU sredstev. Spodbujati aktivnosti in izvajati ukrepe na področju proizvodnje zdrave, ekološko neoporečne hrane, trajnostnega kmetijstva, mladih kmetov, dodatne subvencije, spodbujanje pridelave, obdelave in predelave industrijske konoplje.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Da, vendar morajo biti pokrajine razdeljene ustrezno. Kar pomeni, da Ljubljana ne sme biti v celoti lastna pokrajina. Ustanovitev pokrajin ne sme pomeniti širjenja javne uprave, temveč prerazporeditve z občin. Glede na to, da bi pokrajine prevzele precej občinskih pristojnosti, je prav, da se v tem smislu prerazporejajo tudi zaposleni.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Potrebno je zagotoviti vire energije, ki povzročajo najnižje posege v okolje ob njihovi proizvodnji, uporabi in uničenju, recikliranju. Pristopiti je potrebno k novim in sodobnejšim načinom pridobivanja energije.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE.
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. »Ne vem ali je mišljen dobesedno Uber ali le sistem, ki ga uporabljajo. Sistem in zamisel Uberja sta mi všeč, vendar ga lahko izvedemo tudi sami pod boljšimi in prijaznejšimi pogoji za izvajalce. Dobesedno Uberja oziroma njegov prihod ne podpiram.«
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. NE
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. »Na podlagi spola ne moremo oceniti ali se gre za dobrobit otroka ali ne.«
6. Središče pokrajine mora biti na Ptuju. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Ptuj naredila več kot pretekle vlade. NE
Lina Habjanič, Levica
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Diplomirana dietetičarka, zaposlena v Zdravstvenem domu Maribor, in ustanovna članica Zadruge Konopko, kjer skrbim za mednarodno sodelovanje. Kandidiram, ker je v mojem okolju ogromno nenaslovljenih problemov, od ustvarjanja razmer za sobivanje generacij in kvalitetnih delovnih mest do izboljšanja mreže javnega prevoza, podpore kulturi za mlade, dostopnega zdravstva in tako dalje. V volilnem okraju Ptuj III Levico zastopa Lina Habjanič (1986), dietetičarka, zaposlena v zdravstvu, zadružnica in aktivistka. Moja generacija in še bolj generacije, ki prihajajo za nami, so se prisiljene ukvarjati s temami, na katere se je dolgo pozabljalo. Tako moramo po eni strani stopiti na stran zelene prihodnosti, po drugi strani pa se moramo zavzemati za človeka dostojne bivanjske pogoje in primerno plačano delo. Pri tem je ključnega pomena upoštevanje tako regionalnih in poklicnih kot tudi medgeneracijskih razlik. Voditi nas mora sočutje do živega sveta. Kar nam posamično ne bo uspelo, nam združenim lahko uspe. Zato je treba spodbuditi dobre prakse in na vseh področjih sankcionirati izkoriščevalske. Za Levico kandidiram, ker se poistovetim z njo – smo mali, glasni in skušamo dati glas tistim, ki ga nimajo.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Zagovarjam temeljne človeške vrednote, denimo pravico do pitne vode in čistega okolja ter do zdravja. Sem za razširitev košarice osnovnih zdravstvenih storitev, za vzpostavitev pravnega okvirja za stanovanjske zadruge, za decentralizacijo ter boljši prenos informacij iz državnega zbora na lokalno raven in obratno. Cilj je tudi državni participativni proračun.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Ptuja?
»Izgradnja javnih najemnih stanovanj, do katerih bi bili prioritetno upravičeni tisti do 35. leta starosti. Povečanje frekventnosti linij avtobusnega prevoza in iskanje rešitev za obvoznico, da se razbremenijo vpadnice v mesto. Boljše črpanje sredstev iz evropskih finančnih mehanizmov.«
4. Kako premakniti projekt podravskega vodovoda s točke nič?
»Pogodba za 1. projektni sklop (skupna infrastruktura občin, povezovalni cevovodi, filtri) je že podpisana (januar 2022). Ključna bosta 2. (globinska vodnjaka) in 3. sklop (krmilniki, prog. oprema), kjer se zatika. Ker je projekt sofinanciran od Evropske unije, bo za pospešitev poleg občin treba vključiti še vladno službo za kohezijo in ministrstvo za infrastrukturo.«
5. Kako ocenjujete delovanje na projektu ptujsko-ormoška prometnica, ki jo v Spodnjem Podravju 'gradijo' več kot dve desetletji?
»Gre za projekt, na katerem se vedno znova najdejo prepreke, ki zavirajo postopke. Zastavlja se vprašanje, kako se lahko pri določenih naložbah vsa dokumentacija uredi nemudoma in gre investitor proti cilju kot valjar, medtem ko se pri drugih v 20 letih ne premakne skoraj nič. Osebni interesi nekaterih deležnikov so očitno povsem ohromili projekt.«
6. Bi odstranili ograje na slovensko-hrvaški meji?
»Da. Žica na meji je nedopustna. Nima popolnoma nobene druge funkcije razen povzročanja nepotrebnih smrti, stroškov in posegov v naravo ter oteževanja življenja ljudi in živali. Gre za nehumano prakso, ki nas kot skupnost slika v luči, ki si je ne želimo.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Finančno in kadrovsko bomo okrepili primarno raven javnega zdravstva. Ukinili bomo dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zdravniško službo bomo določili kot javno službo in zagotovili, da bodo zdravniki ostali v javnem sistemu. Onemogočili bomo outsourcing dejavnosti ter popoldansko in druge oblike dopolnilnega dela zdravnikov in zdravnic.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Okrepiti je treba vlogo države in lokalnih skupnosti v prehranski verigi. Javne institucije morajo kot pomemben odkupovalec hrane prevzeti aktivnejšo vlogo, tudi z večletnim vnaprejšnjim načrtovanjem odkupov. Za nemoteno oskrbo prebivalstva z zdravo in kakovostno hrano je treba okrepiti tudi javno lastništvo v živilskopredelovalnih podjetjih.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Da, čimprej je treba zagotoviti regionalizacijo z ustanovitvijo manjšega števila avtonomnih regij, ki bodo odgovarjale na izzive družbeno-prostorskega razvoja. Ključna cilja sta decentralizacija in dostopnost učinkovitih javnih storitev. Nasprotujemo ukinjanju izpostav javnih služb, bančnih poslovalnic, pošt idr. ključnih storitev v ruralnih krajih.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Energetski razvoj mora iti v smeri razogljičenja. To pomeni izjemne napore na vseh področjih in podrejanje ostalih družbenih ciljev podnebnim. V energetiki ga bomo primarno dosegali s povečevanjem proizvodnih moči obnovljivih virov energije (sončna, vetrna in geotermalna energija, hranilniki energije) ter zmanjševanjem porabe energije.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. NE
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Središče pokrajine mora biti na Ptuju. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE, v obliki verouka.
10. Sedanja vlada je za Ptuj naredila več kot pretekle vlade. NE
Slavko Krajnc, SD
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem občinski svetnik občine Kidričevo, zavzet prostovoljni gasilec, kolesar in zbiratelj zgodovinskih virov. Zaposlen v Talumu na delovnem mestu vodja izmene. Kot nekdanji tekmovalni kolesar, pa trenutno svojo ljubezen do športa nadaljujem v rekreativnem slogu. Sodelujem pri pripravi in organizaciji različnih športnih prireditev v bližnji okolici.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Za malega človeka, za njegove vrednote, za izpolnitev življenjskih ciljev ljudi v Halozah in Dravskem polju. Za mlade, da si lahko ustvarijo družine s pomočjo neprofitnih stanovanj, za skrajšanje čakalnih vrst v zdravstvu, pomoč pri razvoju turizma na hribovitih območjih in za splošno izboljšanje življenjskega standarda prebivalcev Dravskega polja.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Ptuja?
»Celovita izgradnja Urgentnega centra Ptuj za zdravstveno oskrbo Spodnjega Podravja kot si jo zaslužimo. Ureditev arheoloških depojev in razstavišča. Krepitev gospodarstva za dvig dodane vrednosti in posledično kvalitetnejša delovna mesta.«
4. Kako premakniti projekt podravskega vodovoda s točke nič?
»Več sodelovanja in iskanja kompromisov med občinami, da lahko pridemo do nujne realizacije v čim krajšem času. Voda je pomemben vir za življenje ljudi. Za kakovostno pitno vodo je potrebno vlaganje. Vodovod je zastarel, potreben obnove in zamenjave dotrajanih salonitnih cevi. Pomembna vloga poslancev iz tega okolja je tudi povezovanje in usklajevanje med občinami, državo pa tudi civilno družbo in gospodarstvom.«
5. Kako ocenjujete delovanje na projektu ptujsko-ormoška prometnica, ki jo v Spodnjem Podravju 'gradijo' več kot dve desetletji?
»Najti čim prej kompromis med dejanskim in željenim ter speljati postopke do gradnje. Z izgradnjo obvoznice bi se zmanjšal promet, kar bi pomembno vplivalo na okolje in življenje ljudi, prav tako pa bi omogočilo gospodarski razvoj.«
6. Bi odstranili ograje na slovensko-hrvaški meji?
»Ograje so ovira, še posebej pa za prebivalce, ki živijo ob tej meji. Zato je potrebno čim prej pristopiti k odstranitvi ograje na meji.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»V času epidemije se je dostop do zdravnikov še poslabšal. SD imamo načrt, da omogočimo ljudem obisk pri specialistu najkasneje v 30 dneh. To bi naredili z boljšo organizacijo in postopnim višanjem sredstev za javno zdravstvo na 12 odstotkov BDP (toliko kot v evropskem prostoru namenjajo najrazvitejše države). Zavzemam se tudi za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Slovenija še ni samooskrbna in potrebno bi bilo vzpodbuditi slovenskega kmeta k pridelavi tistih kultur, ki so najbolj potrebne za prebivalce Slovenije. V hribovitih območjih imamo veliko zapuščene zemlje, saj se mladi odseljujejo v mesta. Zato bi bilo potrebno subvencionirati zaraščena zemljišča.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Decentralizirala je nujna – z ustanavljanjem pokrajin in razširitvijo državnih institucij po Sloveniji bi omogočili boljšo dostopnost in skladnejši razvoj regij.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Slovenija ima težavo z električno energijo, zato bi bilo potrebno hitreje pristopiti k pridobivanju zelene energije, za posameznika subvencionirati izgradnjo lastnih elektrarn, prav tako pa za gospodarstvo pridobiti ugodnejšo električno energijo.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Središče pokrajine mora biti na Ptuju. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Ptuj naredila več kot pretekle vlade. NE
Peter Feguš, Nova Slovenija
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
Sem Peter Feguš in kandidiram v 11. okraju – se pravi Ptuj 3. Zaposlen sem v Mariborskem podjetju Merilni sistemi, kot kontrolor tlačne opreme. Za kandidaturo sem se odločil, ker želim, da se razvojni preboj Slovenije nadaljuje v smeri, ki jo predstavljajo dvoletni dosežki ministrov Nsi nadaljuje tudi v prihodnjem mandatu.
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
Ker kandidiram v okraju, ki predstavlja haloške, in s tem tudi obmejne občine, ter del Dravskega polja s močno gospodarsko razvito občino Kidričevo, so tudi prioritete različne. Halozam predstavlja veliki problem demografsko stanje. Mladi odhajajo za službami v mesta, kmetijske površine pa se vedno bolj zaraščajo. To generira tudi zakonodaja s področja poselitvene politike, ki jo moramo prilagoditi razpršeni gradnji, ki je garant, da bo južna državna meja ostala ostala poseljena.
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Ptuja?
Za začetek je to seveda obvoznica, podravski vodovod, ideja o logističnem centru v Kidričevem, ki počasi dobiva obliko pa je sploh češnja na torti za celotno regijo.
4. Kako premakniti projekt podravskega vodovoda s točke nič?
To je naloga županov oz. občin iz tega področja. Če ne bo prišlo kmalu do dogovora, bo vodooskrba postala problem za celotno območje in razmere nas bodo prisilile v rešitve.
5. Kako ocenjujete delovanje na projektu ptujsko-ormoška prometnica, ki jo v Spodnjem Podravju 'gradijo' več kot dve desetletji?
Veliko babic – kilavo dete pravi pregovor. Naravovarstveniki morajo opraviti svoje delo. Ker pa je kar četrina Slovenije v projektu Natura 2000 je vsako pretiravanje in kazanje svoje pomembnosti zelo nevarno za razvoj področij s to zaščito. Kar se tiče obvoznice pa po dveh desetletjih končno prihajajo pozitivni signali in prepričan sem, da se bo severna varianta ptujske obvoznice kmalu gradila.
6. Bi odstranili ograje na slovensko-hrvaški meji?
Seveda, to je moreče za vse nas. Na nek način pa bomo morali mejo varovati, saj smo država.
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
Rešitev je v sistemu, kjer denar od zavarovanja sledi pacientu. Se pravi, da grem k zdravniku, katerega si želim. Veliko zmede povzročajo tisti, ki enačijo državno in javno zdravstvo. To generira čakalne vrste.
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
Glede na geopolitične razmere vse kaže na to, da bo cenene in nekvalitetne hrane začelo primanjkovati. To je za našega kmeta priložnost, saj se bodo deležniki v preheranski verigi morali dogovoriti za cene, ki ne bodo diskrimatorne za tistega, ki proizvod ustvari. S tem bo na trg prišlo več domače slovenske hrane, ki je praviloma kvalitetnejša.
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
Ustanavljanje pokrajin je pomembno, saj bo s tem možnost bolj enakomernega razvoja, in enakovrednejšega kandidiranja za evropska in domača razvojna sredstva.
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
Čeprav si vsi želimo zelene in obnovljive energije bo te bistveno premalo. Zato se bomo morali odločiti, katera je, zraven hidrocentral še sprejemljiva za naše okolje. Gotovo to niso fosilna goriva. Mislim, da nuklearna energija kljub vsem pomislekom na koncu najverjetnejša opcija.
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. DA
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. NE
6. Središče pokrajine mora biti na Ptuju. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. NE
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Ptuj naredila več kot pretekle vlade. DA
Gorazd Ladinek, LMŠ
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem univ. dipl. inž. prom. Do sedaj sem bil direktor občinskih uprav občin Majšperk in Ormož, direktor CEZAM-a. Trenutno sem direktor Športnega parka Ruše. V politiko sem vstopil, ker ne želim, da se kadarkoli ponovi stanje, ki smo mu bili priča zadnji dve leti, to je, da nam vlada skupina ljudi, ki ne sliši svojih državljanov in njihovih želja.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Sam sem vedno delal po svoji vesti, tako bo tudi v bodoče. Vsi v politiki bi morali imeti en sam cilj – delati v dobro večine, če ne že vseh državljanov, in ne zgolj slediti interesom ozkih skupin privilegiranih. Verjamem v delo, pravičnost, solidarnost in skrb za varno ter zeleno prihodnost naših otrok. Za to se bom tudi zavzemal.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Ptuja?
»Najpomembnejši projekt za haloške občine je zagotovo izgradnja optike in širokopasovnih omrežij tudi na tako imenovanih »belih lisah«. Centri integrirane oskrbe za starejše, ki bi približali skrb za starejše ljudem na podeželju. Spodbujanje razvoja turizma z zagotavljanjem primerne infrastrukture ter tudi s podporo gospodarskim subjektom v Halozah.«
4. Kako premakniti projekt podravskega vodovoda s točke nič?
»Osebno verjamem, da se je projekt že premaknil s točke nič. Dejansko gre za zelo kompleksen projekt, ki bi se moral začeti načrtovati že mnogo let prej. Projekt s toliko vključenimi občinami dejansko lahko zaživi zgolj takrat, ko si bodo vsi vpleteni prizadevali za isti cilj – imeti sodobno vodovodno omrežje. Rešitev je odkrita komunikacija.«
5. Kako ocenjujete delovanje na projektu ptujsko-ormoška prometnica, ki jo v Spodnjem Podravju 'gradijo' več kot dve desetletji?
»Zagotovo lahko ocenimo, da je ta projekt slabo voden. Izgovori, da so bili problemi z Naturo 2000, da so se ljudje uprli določeni trasi, kažejo na slabo komunikacijo med nosilci urejanja prostora, načrtovalci, odločevalci in ljudmi, ki živijo na tem območju. Najprej je treba ljudi vprašati, kaj si želijo, in potem nadaljevati z aktivnostmi.«
6. Bi odstranili ograje na slovensko-hrvaški meji?
»V LMŠ smo za odstranitev žične ograje v celoti, kar smo zagovarjali in udejstvovali tudi v času vlade Marjana Šarca, ter za temeljito strokovno preučitev nujnosti potrebe po panelni ograji.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Slovenija ima dober javni zdravstveni sistem, ki pa ga je potrebno optimalneje organizirati, zagotoviti večjo dostopnost storitev v popoldanskem času ter digitalizirati in finančno okrepiti. Eden od prvih nujnih korakov je ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter poraba teh sredstev za odpravo čakalnih dob.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Z zaščito kmetijskih zemljišč in infrastrukture, spodbujanjem prehoda na sonaravno in ekološko pridelavo hrane, usmerjenostjo k tehnološkemu napredku kmetijstva, z razvojem zelenega turizma na kmetijah, ohranjanjem avtohtonih sort sadja in vrtnin, čebelarstvom ter z etičnim ravnanjem z živalmi. Ključna je prenova t. i. politike 'od vil do vilic'.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»V LMŠ zagovarjamo decentralizacijo Slovenije, okrepljen regionalni razvoj in medobčinsko sodelovanje ter odločno stojimo za tem, da je potrebno ustanoviti regije, nanje prenesti določene pristojnosti države, vključno s selitvijo dela sedežev državnih organov ter jim zagotoviti lastne finančne vire.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Obnovljivi viri energije in raznolika zelena energetska samooskrba so premalo izkoriščeni potenciali, ki jih Slovenija premore. Zavzemali se bomo za optimalen izkoristek tako vetra in sonca kot izgradnjo HE na srednji Savi ter izgradnjo drugega bloka NEK. Pomemben delež v prihodnosti mora predstavljati tudi geotermalna energija.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. NE
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. »DA, sankcije morajo biti ciljno usmerjene in z namenom doseganja dejanskih učinkov, sankcioniranje športnikov in kulturnikov pa verjetno dosega prav nasprotno od namena sankcij.«
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. NE
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. DA
6. Središče pokrajine mora biti na Ptuju. »Za to se bom zavzemal.«
7. Podpiram legalizacijo marihuane. »Da, v medicinske namene.«
8. Splav je pravica. »Da, brez dvoma.«
9. Verska vzgoja spada v šole. »Ne, Nikakor.«
10. Sedanja vlada je za Ptuj naredila več kot pretekle vlade. NE
Izidor Štajnberger, Naša dežela
1. Predstavite sebe in razloge za kandidaturo.
»Sem Izidor Štajnberger iz Žetal, kjer se preživljam s kmetijstvom in gozdarstvom. Sem družbeno in politično aktiven državljan. Želim aktivno sodelovati pri snovanju rešitev za razvoj Haloz in Dravskega polja.«
2. Za kaj se boste zavzemali, če boste poslanka, poslanec?
»Za celosten razvoj Haloz in ostalega podeželja, da bodo tudi mladi videli tukaj svojo priložnost, da bodo tudi male in srednje velike kmetije dobile mesto v razpisih, da zmanjšamo birokracijo na vseh področjih od kmetijstva do gradnje, domače obrti in turizma.«
3. Kateri trije projekti so najbolj nujni za razvojni preboj Ptuja?
»Regijsko upravno središče pokrajine, dobro delujoč zdravstveni center (urgentni center ter širitev kirurških programov v bolnišnici).Uvedba visokošolskih programov po vzoru Novega mesta, ter urediti dobro javno prometno povezavo z vzhodnim delom Slovenije.«
4. Kako premakniti projekt podravskega vodovoda s točke nič?
»Moje mnenje je, da bi bilo za začetek dobro zamenjati akterje te zgodbe, pozabiti stare zamere in obljube ter zagnati projekt s čistimi željami in računi.«
5. Kako ocenjujete delovanje na projektu ptujsko-ormoška prometnica, ki jo v Spodnjem Podravju 'gradijo' več kot dve desetletji?
»To cestno povezavo potrebujemo vsi, posebej tisti, ki se po njej vozijo vsak dan in izgubijo veliko dragocenega časa. Žal pa je nihče noče preblizu svojega doma, izven naselja pa so pomisleki s strani naravovarstvenikov. Pod določenimi pogoji, bi se stvar dokaj hitro premaknila naprej – kjer je volja tam je pot.«
6. Bi odstranili ograje na slovensko-hrvaški meji?
»Ne, vsaj dokler ne vstopi Hrvaška v Schengensko območje.«
7. Na eni strani nezadovoljstvo zdravstvenega kadra, na drugi nezadovoljstvo bolnikov in čakalne dobe. Kako bi se lotili reorganizacije zdravstva?
»Sem zadovoljen z zdravstvenim kadrom, kakšen nezadovoljen posameznik ne predstavlja celote, v večini so strokovni in prijazni. Bolniki so in smo samo ljudje, ko zbolimo želimo, da se ves svet vrti okrog nas, kadra pa ni na pretek. Ponosen sem, da bomo dobili tudi moderni urgentni center. Plačni sistem v zdravstvu pa bo potrebno urediti v čim krajšem času.«
8. Kako bi pri življenju ohranili slovenskega kmeta in spodbujali samooskrbo?
»Treba se bo zavedati, da kmetijstvo v Sloveniji ne sloni samo na velikih kmetijah, realnost malih in srednje velikih kmetij je prisotna in tem bo treba pomagati tudi z razpisnimi pogoji. Urediti bi morali cenovno politiko, saj mladi danes ne bodo kmetovali iz ljubezni do zemlje, mora se poznati tudi finančni učinek, pa ne mislim na subvencije ampak na proizvodno ceno produkta.«
9. Je decentralizacija države z ustanavljanjem pokrajin smiselna?
»Je, v skladu s ciljem decentralizacije bi moral Ptuj postati močno regijsko upravno središče s prenosom kmetijskega ali katerega od ministrstev. Močnejši kot je Ptuj v regijskem smislu, bolj se razvija tudi ruralno zaledje Haloz, Slovenskih goric in Prlekije. Kvaliteten življenjski prostor bi morali ustvarjati izven večjih središč in omenjena območja so kot nalašč za to.«
10. V katero smer naj gre energetski razvoj Slovenije?
»Sonce, voda, veter in lesna biomasa.«
Odgovorite z DA/NE:
1. Twitter je orodje, ki ga bom za komunikacijo z državljani uporabljal vsak dan. NE
2. Podpiram prihod Uberja v Slovenijo. DA
3. Agresijo Rusije v Ukrajini mora Evropa kaznovati s še strožjimi sankcijami. DA
4. Ukrepi proti širjenju epidemije koronavirusa so bili sorazmerni. DA
5. Podpiram posvojitve otrok istospolnih partnerjev. NE
6. Središče pokrajine mora biti na Ptuju. DA
7. Podpiram legalizacijo marihuane. DA
8. Splav je pravica. DA
9. Verska vzgoja spada v šole. NE
10. Sedanja vlada je za Ptuj naredila več kot pretekle vlade. NE
Na poslana vprašanja niso odgovorili naslednji kandidati za poslance v volilnem okraju Ptuj 3:
Melissa Pipenbacher (Slovenska nacionalna stranka - SNS), Nika Pušič (Vesna - zelena stranka), Albert Peter Fras (DeSUS), Ivan Brodnjak (Povežimo Slovenijo), Rok Hrabar (Piratska stranka Slovenije), Marjeta Kodrič (ZOS - Zavezništvo osvobodimo Slovenijo), Suzana Lep Šimenko (Slovenska demokratska stranka - SDS), Bernarda Jurič (Gibanje Svoboda), Sara Tanšek (Naša prihodnost in dobra država), Lea Fujs (Lista Borisa Popoviča - Digitalizirajmo Slovenijo), Karmen Ivančič (Za ljudstvo Slovenije), Milan Feguš (Stranka Alenke Bratušek), Marija Behek (Domovinska liga - DOM), Tomislav Kirbiš (Nestrankarska ljudska lista Gibanja Zdrava družba).