Slika je simbolična.
Z letom 2024 smo se poslovili od dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in namesto njega dobili novi obvezni zdravstveni prispevek. Kaj pa to pomeni za delavce migrante?

Z novim letom se je namesto prostovoljnega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je bilo v veljavi zadnjih 30 let, uvedel obvezni zdravstveni prispevek

Pristojni poudarjajo, da je cilj nove ureditve zagotoviti bolj pravično in solidarno financiranje zdravstvenih storitev, ki bodo odslej v celoti krite iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. 

Gre za obvezni zdravstveni prispevek, ki je mesečni prispevek, plačevati pa ga morajo vsi zavezanci za dohodnino, ne glede na to, ali so zaposleni, samozaposleni, upokojeni, brezposelni ali študenti.  

Višina prispevka je enotna za vse in znaša 35 evrov na mesec, v koaliciji pa na daljši rok napovedujejo bolj pravično oziroma solidarno rešitev.

Kako je pa z delavci migranti?

Torej, nov obvezni zdravstveni prispevek plačujejo vsi zavarovanci, ki so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje na podlagi zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. 

Na Finančni upravi Republike Slovenije so za Finance pojasnili, da delavci migranti, ki delajo v tujini pri tujih delodajalcih, praviloma niso vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji.

Zapisali so še, da so tako delavci migranti, vključeni v obvezna socialna zavarovanja v državi, kjer opravljajo zaposlitev pri tujem delodajalcu.

To pomeni, da delavci migranti, ki niso zavarovanci za zdravstveno zavarovanje v Sloveniji, tudi obveznega zdravstvenega prispevka ne plačujejo.

Lahko koristijo vse zdravstvene storitve v Sloveniji

Vendar pa lahko po pisanju Financ, delavci migranti, kljub temu da niso obvezno zdravstveno zavarovani v Sloveniji, vseeno imajo zdravstveno kartico Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in lahko izkoristijo vse zdravstvene storitve v Sloveniji.

Delavec migrant si lahko z listino S1 uredi pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji, zavod pa vse stroške zdravljenja v Sloveniji obračuna zavodu za zdravstveno zavarovanje države, v kateri delavec dela. 

Vendar pa na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije poudarjajo, da ne gre za neenakopravno situacijo, saj delavci migranti, ki so tuji zavarovanci in uporabljajo storitve v Sloveniji, niso v breme sredstev slovenskega obveznega zavarovanja, ampak stroške njihovega zdravljenja zavod dobi povrnjene od tuje zavarovalnice, še pišejo Finance.

Starejše novice