Je telekomunikacijski velikan Huawei podkupoval evropske poslance?
V okviru preiskave domnevne korupcije, povezane z delovanjem lobistov kitajskega tehnološkega giganta Huawei v Evropskem parlamentu, je belgijsko tožilstvo v torek štiri ljudi obtožilo dejanj korupcije, enega pa pranja denarja. Obenem so v poslopju parlamenta izvedli nove preiskave.
Osumljence so pridržali v četrtek, ko so preiskovalci tako v Belgiji kot na Portugalskem izvedli obsežne racije. Preiskovalni sodnik je za četverico odredil podaljšanje preiskovalnega pripora, petega pa so pod določenimi pogoji spustili na prostost, so v torek sporočili v izjavi.
Preiskave tudi v poslopju Evropskega parlamenta
Obenem so v ponedeljek oblasti izvedle nove preiskave v poslopju Evropskega parlamenta. Tudi te so potekale v povezavi z očitki, da je Huawei poskušal s podkupovanjem evropskih poslancev vplivati na proces odločanja, poročajo tuje tiskovne agencije.
V središču preiskave naj bi bili tako lobisti Huaweia kot asistenti evropskih poslancev, ki naj bi prošnje za posredovanje prenašali do evropskih poslancev.
Koruptivne prakse naj bi se pod krinko lobiranja glede na ugotovitve preiskovalcev redno odvijale od leta 2021, obsegale pa naj bi različna povračila in nagrade za zavzemanje političnih stališč, od potovanj do rednih vabil na nogometne tekme.
Huawei, ki je že dolgo predmet polemike znotraj Evropske unije, je sporočil, da ima ničelno toleranco do korupcije in obtožbe jemlje resno.
Nove preiskave belgijskih oblasti spominjajo na afero domnevnega podkupovanja v Evropskem parlamentu iz leta 2022, ki je razkrila poskuse vplivanja Katarja in Maroka na odločitve evropskih poslancev.
V preiskavi eden nekdanjih tesnih sodelavcev Franca Bogoviča
Portal Necenzurirano poroča, da belgijska policija v zgradbi Evropskega parlamenta v Bruslju zapečatila pisarno Adama Mouchtarja, svetovalca nekdanjega evropskega poslanca SLS Franca Bogoviča.
Mouchtar je potrdil, da so mu zapečatili pisarno, pri tem pa zanikal, da bi sam storil karkoli nezakonitega.
Bogovič vpletenost v afero zanika. Povedal je, je, da se preiskovalci pri njem niso oglasili in da »za to niti ne vidi nobenega razloga«. Bogovič je za Necenzurirano pojasnil, da je Mouchtar sodeloval z več poslanci ter da bo moral sam razjasniti svoje povezave s podjetjem Huawei.
A Necenzurirano poroča, da so bile povezave Bogoviča, Mouchtarja in Huawei v zadnjih letih tesne.
Mouchtar in Bogovič imata več skupnih povezav, ena izmed njih pa je tudi Huawei. Bogovič je do lanskega leta vodil Evropski forum pametnih vasi, medtem ko je Mouchtar deloval kot podpredsednik in koordinator za projekte pametnih vasi. Forum je bil neprofitna organizacija, ki je sodelovala s podjetjem Huawei.
Avgusta 2020 je ameriško ministrstvo za trgovino s strožjimi sankcijami preprečilo Huaweiu dostop do čipov. Mesec dni pozneje je Bogovič, poroča Necenzurirano, na Evropsko komisijo naslovil vprašanje, kako namerava zaščititi pravico evropskih podjetij do nemotenega poslovanja s podjetji iz tretjih držav, vključno s kitajskimi.
Bogovič je decembra 2019 v Evropskem parlamentu gostil okroglo mizo, na kateri so sodelovali tudi predstavniki kitajskega podjetja. Že leta 2016, v času svojega prvega poslanskega mandata, je obiskal sedež ljubljanske podružnice Huaweia, navaja Necenzurirano.
Jeseni 2021 je v Krškem, na gradu Rajhenburg v Brestanici, potekala mednarodna konferenca o pametnih vaseh. Organizirala jo je Bogovičeva poslanska pisarna v sodelovanju s partnerji, med katerimi je bil tudi Huawei. Na dogodku je kot govorec nastopil podpredsednik Huaweia za Evropo Tony Jin.