Slika je simbolična.
Vsak davčni zavezanec lahko del svoje odmerjene dohodnine, ki bi šel sicer v državni proračun, nameni za donacijo družbeno pomembnim ustanovam.

Konec leta je pogosto tudi čas za dobrodelnost. Številni Slovenci po svojih zmožnostih sodelujejo v vsakoletnih decembrskih akcijah, kot so Božiček za en dan, Uresniči željo, Trije zimski botri in druge.

Veliko pa je gotovo tudi takih, ki bi z veseljem priskočili na pomoč, a morajo sami zategovati pasove.

Veliko med njimi jih bržkone ne ve, da je mogoče dobro delo za skupnost storiti tudi povsem brez finančnega vložka.

Vsak rezident republike Slovenije, ki je davčni zavezanec, namreč lahko zahteva, da se do en odstotek njegove dohodnine nameni za financiranje upravičencev do donacij - nevladnih organizacij, društev, sindikatov, zavodov, društev itd. Možno je donirati tudi cerkvi, cerkvenim organizacijam in političnim strankam.

Ker je lansko leto kar polovica zneska, ki je bila na voljo za donacije, ostala nedodeljena in se je torej vrnila v državni proračun, smo za vas pripravili kratek vodnik po tem, kako sploh izbrati upravičenca do donacije in kako donacijo čim preprosteje izvesti.

Kako darujem svoj odstotek dohodnine?

Če še nimate izbrane organizacije, vam bo v veliko pomoč seznam, objavljen na spletni strani Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij.

Upravičence do donacij so razdelili po področjih, tako lahko brez težav najdete tistega, ki vam je najbližje: družina, enake možnosti žensk in moških, kultura, humanitarna dejavnost, mediji, mladinski sektor, narava, znanost, žrtve vojnega nasilja in tako dalje.

Izberete lahko do deset upravičencev - v tem primeru vsak prejme 0,10 odstotka vaše dohodnine.

Ko ste se odločili, komu boste namenili del svoje dohodnine, imate tri možnosti.

Če dostopate do sistema eDavki, lahko vlogo oddate elektronsko.

Na portalu je treba poiskati vlogo Zahteva za namenitev dela dohodnine za donacije (Doh-Don). V vlogo vpišete naziv organizacije, njeno davčno številko in višino odstotka, ki ji ga namenjate (od 0,1 odstotka do en odstotek). Če boste izbrali organizacijo, ki je ni na veljavnem seznamu, vam bo program oddajo vloge zavrnil.

Druga spletna možnost je na voljo na spletni strani Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, kjer imate dve možnosti:

Če želite podatke sami posredovati finančni upravi, boste prejeli PDF datoteko, ki jo natisnete in posredujete naprej. Lahko pa vse uredite elektronsko ter tiskanje in pošiljanje prepustite centru.

Obrazce decembra posredujejo finančni upravi 20. v mesecu, vse ostale mesece pa 28. v mesecu. Vaše podatke po pošiljanju izbrišejo.

Tretja možnost pa je, da natisnete obrazec na tej povezavi in ga pošljete po pošti ali osebno odnesete v nabiralnik na krajevno pristojnem finančnem uradu, kjer ste vpisani v davčni register.

Komu je svoj odstotek lani namenilo največ Slovencev?

Na prvem mestu prejemnikov je že nekaj časa društvo Rdeči noski, ki so lansko leto prejeli več kot 18.000 donacij v skupnem znesku okoli 490.000 evrov.

Sledi mu Slovenska Karitas z več kot 16 000 donacijami in zneskom 300 000 evrov, na tretjem in četrtem mestu pa sta Zveza prijateljev mladine Slovenije in Zveza Prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje, ki sta skupaj prejeli malo manj kot 10.000 donacij, kar je skupaj zneslo skoraj 400.000 evrov.

Med prvih deset organizacij z največ donacijami so se uvrstile še Društvo za srčnožilne bolezni AED, Zavod Mačja hiša, Slovensko društvo Hospic, Katoliška cerkev in Slovenska fundacija za Unicef.

Med političnimi strankami, ki jim državljani namenjajo donacije, pa je najvišje stranka SDS, ki je lani prejela približno 2000 donacij in s tem malo manj kot 50.000 evrov.

Starejše novice