Samotestiranje bo potekalo za učence zadnje triade osnovnih šol, dijake srednjih šol ter otroke in mladostnike vključene v zavode za vzgojo in izobraževanje. Teste bodo izvajali doma, enkrat tedensko.
Pristojni rezultatov testov ne bodo preverjali, »igrali bodo na karto zaupanja«.
Prevzem brezplačnih testov
Komplete za samotestiranje je možno brezplačno prevzeti v lekarnah. Od tega tedna so na voljo tudi v lekarnah po Pomurju.
»Teste lahko dvignejo učenci, dijaki oziroma njihovi starši. S sabo morajo imeti kartico zdravstvenega zavarovanja. Če kartice nimajo, zadošča potrdilo o vpisu v šolo«, pravi Bojan Madjar iz Pomurskih lekarn.
Kaj vsebujejo kompleti za samotestiranje?
Paket za samotestiranje vsebuje enega ali več testov. V Pomurskih lekarnah trenutno izdajajo teste pakirane po pet.
»V celotnem kompletu je tako vse za petkratno ponovitev testiranja. Komplet vsebuje epruveto, periferno tekočino, palčko za odvzem vzorca sluznice iz nosnice in testno ploščico.
Na testno ploščico med testiranjem kapnemo raztopino in iz nje tudi razberemo rezultat testiranja,« razlaga postopek Madjar.
Vsi kompleti za testiranje niso enaki
Država je predvidela izdajo različnih testov. Lekarne teste kupujejo samostojno, odločajo pa se lahko med tistimi, ki so vpisani v centralno bazo zdravil.
V pomurskih lekarnah imajo trenutno teste Clinitest.
Testi se dvignejo za celotni mesec vnaprej. Farmacevti posebej opozarjajo, da je potrebno teste shranjevati na sobni temperaturi.
Testiranje opravite v čistem okolju
Samotestiranje posamezniku vzame nekaj manj kot 20 minut.
»Najprej si operite roke. Stvari odložite na čisto podlago. S testno palčko si pobrišite po notranjosti nosnice in jo v primeru našega testa za eno minuto potopite v raztopino. Palčko odstranite, štiri kapljice raztopine kapnite na testno ploščico, počakajte 15 minut in odčitajte test«, razlaga postopek testiranja Madjar.
Kaj pomenijo oznake na testni ploščici?
Ob pravilni izvedbi testa se polje s črko C (control) obarva. Vse pa je odvisno od tega, kako se obarva polje pri črki T (testno področje).
»Če na testnem področju ob črki T po 15 minutah ne zaznamo obarvanja, pomeni, da je test negativen.
V kolikor se obarva pa pomeni, da je test zaznal določene spojine, ki so lastne virusu sars-cov-2«, dodaja Madjar.
Ob pozitivnem testu pokličite zdravnika
Če ob samotestiranju odčitamo pozitivni rezultat je potrebno čim prej obvestiti zdravnika, ki vas bo naročil na PCR test. Sporočiti je potrebno tudi ravnatelju predvsem pa ostati doma.
Lekarne že drugič v času koronavirusa dodatno obremenjene
Prva obremenitev lekarn je bila na začetku pojava koronavirusa. Takrat so lekarne lahko izdajale zdravila za samo mesec dni vnaprej. Druga obremenitev je sedaj, ko ljudje še vedno prihajajo po zdravila za redne terapije, na primer, starejši in bolni, zaradi samotestiranja pa tudi starši ali celo učenci sami.
»Teste smo dobili tik pred zdajci, zato je tudi gneča. Mogoče bo oktobra že kaj bolje, če jih bomo seveda sploh še rabili in koliko«, pove Madjar.
Podrobna navodila za uporabo Clinitesta najdete v spodnjem dokumentu.