V več krajih po Sloveniji so včeraj ponovno tulile gasilske sirene. Močni nalivi, ponekod tudi toča, zalite kleti, kakšna odkrita streha.
V Slovenj Gradcu so gasilci opravili 21 intervencij.
»Včeraj smo se ukvarjali z zalitimi kletnimi prostori zaradi močnega naliva, ki se je zgodil, v začetnih popoldanskih urah,« je dejal Gregor Borovnik, poveljnik Prostovoljnega gasilskega doma Slovenj Gradec.
Do hujših posledic tokrat na srečo ni prišlo, so se pa gasilci za letošnje leto še dodatno pripravili.
»Glede na razmere, ki se zadnja leta dogajajo, se še vedno pripravljamo, nekaj smo že izboljšali našo opremo za črpanje vode. Pa predvsem preventivno se poskušamo bolj opremljati pa izobraževati tudi za vodenje večjih intervencij,« je razložil Borovnik.
Posledice, ki so jih za seboj pustila lanska neurja, so v prenekaterih mestih v Sloveniji še kako vidne, te pa občutimo tudi mi, ko s strahom zremo v nebo in nam vremenoslovci napovedujejo večje količine padavin, hujši veter, so nam povedali domačini.
»Strah se je seveda naselil v naša življenja. Nekako ko že gledaš te oblake, ki so vse drugega, kot prijazni, nadstropni bi lahko rekli. Najprej preveriš, kaj imaš vse zunaj, kaj nimaš in se pač umakneš, druge ni,« je dodala mimoidoča Irena Gajič.
In čeprav so vse sile usmerjene v hitro sanacijo posledic, saj se te ob vsakem neurju lahko samo še poglobijo, povsod ne gre tako hitro.
V občini Dravograd se od lanskega avgusta tako borijo s plazom, ki je dolg več kot kilometer.
»Trenutno je v fazi pridobivanja projektne dokumentacije, jaz nekako računam, da bi ta dokumentacija do začetka poletja morala biti končana. Gre za tako imenovano tri fazno projektiranje,« je situacijo razložil župan občine Dravograd Anton Preksavec.
Po 4. avgustu, dne, ko se je plaz sprožil, so na tem območju evakuirali tri stanovanjske objekte, skupno deset oseb, ki so se novembra že vrnile v svoja bivališča.
»Trenutno izvajamo preglede tega plazu tako s strani vzdrževalca gozdnih cest, kot občasno tudi geomehanika. Plaz miruje, se pojavljajo določene razpoke, ko to zaznamo, pošljemo geomehanika, da zadeve pregleda,« je dodal Preksavec.
Na to, da sanacija ni gotova, vpliva veliko dejavnikov, ob tem pa iz občine poudarjajo tudi:
»Želimo si veliko boljšega sodelovanja z državno tehnično pisarno, kjer zadeve zastajajo. Tako, da je tukaj resnično potrebno narediti nek premik. Mi vseeno delamo po programu, ki nam ga je ministrstvo potrdilo,« je še pojasnil župan občine Dravograd.
Dodatne slabe napovedi vremena ne pomagajo.
»Ostalo nam je v kolektivnem spominu in vsak večji naliv, ki je sedaj napovedan povzroči strah pri ljudeh. Lahko rečem, da tista sanacijska dela, ki so bila do sedaj opravljena, so opravljena kvalitetno, verjamem, da bodo zdržala tudi kakšne takšne večje nalive,« je še dodal Preksavec.
Lahko pa nekaj naredimo tudi sami.
»Priporočam nakup potopne črpalke oziroma da se s kakšnimi protipoplavnimi vrečami že prej pripravimo na tako večje neurje,« je še dejal Borovnik.
Vremenoslovci pa tako za jutri kot tudi v petek ponovno napovedujejo padavine.