Priljubljeni TikToker Gašper Gubanc, ki ga skupnost na družbenem omrežju TikTok bolje pozna po njegovem uporabniškem imenu GasberGubanc, ustvarja razne vsebine, v katerih na zabaven in šaljiv način spremlja aktualno dogajanje.
Zadnje dni se je tako lotil ocenjevanja šolskih kosil v slovenskih šolah, sledilci so mu posredovali primere nekaterih malic, ki jih nudijo ponekod v slovenskih srednjih šolah in v dijaških domovih, ob tem pa je podal svoj komentar.
Fotografije, ki razkrivajo vse prej kot hranljive obroke, so presenetile tudi samega vplivneža.
V posnetkih tako komentira naravnost grozljive prizore:
- premajhne porcije,
- obroki, sestavljeni zgolj iz ene prehrambne skupine živil,
- neprepoznavne sestavine,
- kozarec fižola priložen kosilu,
- lasje in pajek kot dodatek obroku.
Tako se je TikToker obregnil nad šolsko prehrano v Sloveniji:
»To je Dijaški dom Celje, bolj Dijaški dom Černobil.«
»Na strojni v Mariboru jih hranijo s fosili od rib ali pa z mesom, ki je 70 procentov kosti.«
»Ne vem, kje so dobili telefon, ampak so mi poslali direkt sliko iz zapora.«
»To je iz ene srednje šole v Ljubljani, nisem vedel, da je bil Janković resen gleda poboja nutrij, ali karkoli je to zraven.«
Najbolj kritično stanje je, kot kaže, v Splošni gimnaziji Murska Sobota, kjer se na krožniku ne znajde zgolj hrana, ampak tudi kaj drugega:
»V Murski Soboti snemajo novo sezono Fear Factorja ali pa imajo samo tako radi pajke v malici. Pa, kdo ne bi jedel meso z lasmi noter.«
»Malice so pripravljene v skladu s strokovnimi usmeritvami in navodili«
Za odziv kot tudi za tedenske menije smo se obrnili na vse omenjene srednje šole in dijaške domove, z Gimnazije Murska Sobota pa smo odziv že prejeli.
Alenka Stvarnik, pomočnica ravnatelja Gimnazije Murska Sobota, je za Sobotainfo odgovorila, da je dijakom vsakodnevno omogočena topla malica (na voljo sta navaden in vegetarijanski obrok).
»Za dijake Gimnazije Murska Sobota in Srednje poklicne in tehniške šole Murska Sobota pripravlja malice zunanji izvajalec SGT Karmen Kaučič v skladu s strokovnimi usmeritvami in navodili, ki opredelujejo merila za izbor živil, načrtovanje sestave, količinske normative in način priprave šolske prehrane, kar je potrdil tudi nadzor Nacionalnega inštituta za javno zdravje,« je pojasnila.
Dijakom je omogočena tudi organizacija kosila, malice, ki v predvidenem času niso prevzete, pa se brezplačno odstopijo drugim dijakom.
Kvaliteta malic ocenjena s povprečno oceno 2,71, pripombe dijakov posredovane zunanjemu izvajalcu
V prejšnjem šolskem letu je bila kvaliteta malic na Gimnaziji Murska Sobota, ocenjena s povprečno oceno 2,71, prijaznost osebja s 3,32, 82,9 odstotka dijakov je menilo, da je količina obrokov zadostna, medtem ko topla malica ni ustrezala kriterijem zdrave prehrane po mnenju 17,1 odstotka dijakov.
»Dijaki so pohvalili osebje, želijo pa si predvsem raznovrstnejšo hrano in pogostejše spremembe jedilnika,« je dodala Stvarnik.
Dijaki soboške gimnazije najraje jedo piščanca, najmanj pa enolončnice in jedi z mletim mesom. Rezultate ankete vsako leto posredujejo zunanjemu izvajalcu.
»Kar se tiče sprotnih dijaških pripomb o neustreznosti hrane, ki jih je tekom leta prejela urejevalka šolske prehrane na Gimnaziji Murska Sobota in obravnavala šolska komisija za prehrano, so le–te bile posredovane zunanjemu izvajalcu, kjer so v upravičenih primerih tudi ukrepali,« je še dodala.