Delni podatki Agencije Republike Slovenije za okolje kažejo, da je bil letošnji junij nadpovprečno topel in namočen, a podpovprečno sončen.
Letošnji junij med šestimi najtoplejšimi
Odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991-2020 znašal 1,4 stopinje Celzija, kar je za 0,6 več od lanskega junija.
Letošnji se tako umešča med šest najtoplejših od leta 1950.
V tem obdobju sta bila najtoplejša junija 2003 in 2019 z odklonoma 3,4 in 3,3 stopinje Celzija, najhladnejši pa je bil junij 1962, ko so bile temperature v povprečju nižje za 3,7 stopinj Celzija.
Zelo hladni so bili še juniji v letih 1974, 1985, 1989, 1956 in 1975, vsi z negativnimi odkloni nad tri stopinje.
Najbolj vroče je bilo v vzhodni polovici Slovenije
Kot so zapisali na Agenciji za okolje, je bil letošnji zelo topel junij predvsem posledica toplih noči in juter.
Mesec je bil temperaturno gledano najbolj izstopajoč v vzhodni polovici Slovenije, in sicer v Celju, Murski Soboti in na Ptuju.
Letošnji junij tako nadaljuje trend vse toplejših junijev, ki se je začel v 80. letih prejšnjega stoletja. Trend naraščanja temperature je zelo izrazit, saj so se v štiridesetih letih juniji ogreli za skoraj štiri stopinje Celzija.
Tako izrazit trend je deloma posledica trenda zmanjšanja višine padavin in večanja osončenosti, saj so topli juniji praviloma suhi in sončni.
Nadpovprečna tudi količina padavin
Hkrati je bila nadpovprečna tudi količina padavin, ki letošnji junij uvršča približno med tretjino najbolj namočenih v obdobju od leta 1950. Najbolj namočena sta bila junija 1956 in 1974, medtem ko je bil najmanj junij 2021.
Zadnjih 12 mesecev je bilo na državni ravni precej namočenih, saj so bili podpovprečno namočeni le september, februar in april. Manj namočeno od povprečja je bilo junija v Slovenski Istri, južnih Julijcih, na ribniškem, grosupeljskem in velenjskem območju ter v Pomurju.
Nasprotno je bilo v okolici Snežnika, v pasu med Krasom in Ljubljano, v Zgornjesavski dolini, v pasu med Celjem in Metliko ter na Dravsko-Ptujskem polju mokro, ponekod zelo mokro ali celo izjemno mokro.
Manj sonca od povprečja
Kljub nadpovprečnim temperaturam pa je bil letošnji junij podpovprečno sončen. Trajanje sončnega obsevanja je bilo na državni ravni od povprečja nižje za osem odstotnih točk, kar mesec uvršča med približno 23 najmanj osončenih od leta 1961. V tem obdobju je bil najmanj osončen junij leta 1975, najbolj pa junij 2021.
Junij 2024 je tako že četrti letošnji mesec s podpovprečnim številom sončnih ur. Poleg zelo sončnega januarja je bil nadpovprečno osončen le še april.
Primerjava z juniji iz preteklih let
Po mesečni statistiki temperature zraka in višine padavin je letošnji junij zaradi precej visoke temperature in večje količine padavin nekaj posebnega.
Je najtoplejši junij od leta 1950, ki je imel nadpovprečno količino padavin. Na državni ravni je najbolj podoben juniju 2017, ki je bil za 0,5 stopinje Celzija toplejši, vendar je bila količina padavin povprečna.
Regionalna razporeditev odklonov je bila leta 2017 drugačna kot letos. Junij 2017 je bil po celotni državi tako topel kot letošnji junij na severovzhodu države, v južnih delih pa še toplejši. Bil je tudi zelo suh v jugozahodni polovici države in nadpovprečno namočen v severozahodni.