Bliža se čas, ko bosta dan in noč enako dolga. Ste vedeli, da se to zgodi že nekaj dni pred 20. marcem, ko se uradno začne pomlad?
Pomladansko enakonočje predstavlja mejnik za astronomsko štetje let. Izraz ekvinokcij izvira iz latinščine, kjer aequus pomeni enako, nox pa noč – skupaj tvorita enakonočje.
»Pomlad se začne, ko se Sonce na nebu navidezno nahaja natančno nad ekvatorjem Zemlje. Za natančno določanje časa začetka pomladi je treba ugotoviti, kdaj bo Sonce v legi, ko bo rektascenzija Sonca 12:00:00. Letos bo to 20.3.2025 ob 10:01, takrat se bo začela pomlad,« pojasnjuje Albin Gradišnik iz Vremenske postaje na Krčevini pri Vurbergu.
Ali bosta 20. marca dan in noč res enako dolga?
Ne. Na ta dan bo na Ptuju in v Mariboru sončni vzhod ob 5:59, sončni zahod pa ob 18:10. Dan bo tako že za 11 minut daljši od noči.
Kdaj pa bosta potem noč in dan enako dolga? To se je zgodilo že nekaj dni prej – v ponedeljek, 17. marca. Takrat je bil na Ptuju in v Mariboru sončni vzhod ob 6:04, sončni zahod pa ob 18:04, kar pomeni, da sta bila dan in noč dolga natanko 12 ur.
»Dvanajst ur dneva in dvanajst ur noči,« pravi Gradišnik. Tudi drugod po Sloveniji sta bila ta dan enako dolga dan in noč, vendar je bila razlika glede časa vzhoda in zahoda Sonca do 13 minut.
Dan in noč
Dan običajno definiramo kot čas od sončnega vzhoda do sončnega zahoda, vendar je svetlo še nekoliko dlje. »O tem delu se nekoliko manj govori, pa čeprav so tudi ti časovni intervali definirani,« pravi Gradišnik: »Gre za čas polteme pred vzhodom Sonca in po zahodu Sonca, ki jo povzroča razpršena Sončeva svetloba, ki se odbija na zgornjih plasteh ozračja.«
Poznamo tri časovne intervale polteme po Sončnim zahodu, ki se ponovijo zjutraj ob sončnem vzhodu. Ti so: civilni mrak, navtični mrak in astronomski mrak.
Civilni mrak – traja od sončnega zahoda do trenutka, ko se središče Sonca spusti 6 stopinj pod obzorje. Takrat zunanja razsvetljava še ni nujna, saj je svetloba še dovolj močna. V naših krajih traja približno pol ure po sončnem zahodu. Zjutraj je ravno obratno. Jutranji civilni mrak, oziroma civilna zora je od takrat ko je središče Sonca 6 stopinj pod obzorjem do Sončevega vzhoda. Tudi jutranja zora v naših krajih traja približno pol ure pred Sončnim vzhodom, ko že dobro vidimo brez luči.
Navtični mrak – nastopi, ko je Sonce med 6 in 12 stopinjami pod obzorjem. Obzorje je še vidno, vendar potrebujemo umetno svetlobo, saj se že kažejo prve zvezde. Na nebu že lahko vidimo določene najsvetlejše zvezde. Zjutraj je ravno obratno.
Astronomski mrak – nastopi, ko pride središče Sonca 18 stopinj pod obzorje. Takrat nastopi trda noč, ko lahko ob jasnem vremenu in brez svetlobnega onesnaženja vidimo tudi najšibkejše zvezde.
Zjutraj se ti procesi odvijajo v obratnem vrstnem redu: najprej astronomska zora, nato navtična in nazadnje civilna, ki vodi v sončni vzhod.
Poglejmo še, kdaj bo Sonce na določenih točkah neba 20. marca 2025 v okolici Ptuja in Maribora:
- 0:04 – spodnja kulminacija (Sonce najnižje pod obzorjem)
- 04:20 – začetek astronomske zore
- 04:54 – začetek navtične zore
- 05:29 – začetek civilne zore
- 05:59 – sončni vzhod
- 12:04 – zgornja kulminacija (Sonce najvišje na nebu)
- 18:10 – sončni zahod
- 18:40 – konec civilnega mraka
- 19:15 – konec navtičnega mraka
- 19:50 – konec astronomskega mraka
Tako bo 20. marca 'prava' noč trajala od 00:04 do 04:20 in nato po 19:50.