Slika je simbolična.
Nekaj sindikatov ostro nad dogovor o dvigu upokojitvene starosti in nižjih pokojninah – obtožujejo netransparentnost, ignoranco do delavcev in kapitulacijo Zveze svobodnih sindikatov Slovenije pred kapitalom.

Sindikati, ki niso bili vključeni v sprejemanje sporazuma o pokojninski reformi, ostro nasprotujejo načrtovanim spremembam, ki po njihovem mnenju prinašajo nepoštene, škodljive in dolgoročno nevzdržne posledice za delavce in upokojence.

V skupni izjavi so se oglasili Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije, Glosa, Sindikat kmetijstva in živilske industrije, Sindikat državnih organov, Sindikat gostinstva in turizma, Sindikat delavcev trgovine, Sindikat ZASUK ter iniciativi Iskra in Cedra. 

Najostreje so obsodili dogovor, ki med drugim prinaša dvig upokojitvene starosti z 60 na 62 let in z 65 na 67 let, podaljšanje obdobja za izračun pokojninske osnove s 24 na 35 let ter slabše usklajevanje pokojnin z rastjo plač.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Sindikalna kapitulacija za zaprtimi vrati

Posebej so izpostavili razočaranje nad Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije, ki naj bi po njihovih besedah »ekspresno in brez posvetovanja s članstvom pristopila k podpisu dogovora«, mimo osnovnih demokratičnih postopkov. To imenujejo »sindikalna kapitulacija za zaprtimi vrati«, ki naj bi služila le interesom delodajalcev in kapitala.

Sindikati opozarjajo, da se s tem »dogovorom« država in kapital nista odpovedala ničemur, vse breme pa je zopet prevaljeno na delavce:

»Ob vsem tem kapital ne bo prispeval nič več, niti država ne – celoten račun pokojninske reforme bomo plačali delavci sami,« so bili ostri.

Posebej opozarjajo, da bo razširitev obdobja za izračun pokojninske osnove najbolj prizadela generacije prekarnih delavcev, ki niti 24 »dobrih let« ne bodo mogli zbrati, kaj šele 35.

Več dobičkov za kapital, manj za delavce

»Namesto odprave prekarnosti, ki bi sistem okrepila, se negotovost še poglablja. Delavci delamo več za manj, kapital pa si prisvaja vse večje dobičke,« pravijo sindikati.

Na koncu so jasno poudarili: »To ni naš dogovor! Boj proti tej reformi nadaljujemo z vsemi sredstvi!« Napovedali so tudi povezovanje z drugimi sindikati in oblikovanje skupnega nasprotovanja reformi, ki jo razumejo kot še enega izmed napadov na prihodnost delavstva.

Starejše novice