Slika je simbolična (Foto: Bobo).
Predsednik vlade Robert Golob je na seji Državnega zbora na vprašanje poslanke NSi Ive Dimic v zvezi z medvrstniškim nasiljem odgovoril, da je treba na tem področju delovati kontinuirano.

Izpostavil je predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v medresorskem usklajevanju in katerega namen je krepitev varnega učnega okolja. Hkrati je poudaril pomen preventive.

Poslanka Dimic je spomnila na nove zgodbe o medvrstniškem nasilju in primere iz preteklih let. V odzivu na medvrstniško nasilje pred dvema letoma so celjski ravnatelji po njenih navedbah pozvali k spremembi zakonodaje, da se šolam omogoči učinkovito vzgojno delovanje in prepreči poseganje staršev v strokovne odločitve zaposlenih.

»Tudi v NSi smo predlagali, da imajo šole možnost nasilnega učenca umakniti iz šolskega okolja. Menimo tudi, da morajo storilci za svoja dejanja odgovarjati, tudi, če so mladoletni, in če je treba, tudi z mladoletniškim zaporom,« je predloge povzela Dimic. 

Goloba je vprašala, zakaj še ni učinkovitih ukrepov, ki bi mladoletniško nasilje zajezili in otrokom omogočili varen šolski prostor, kar je pred meseci obljubil.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Golob verjame v krepitev varnega učnega okolja

»Tudi mene pretresa vsakič posebej, ko vidim nasilje, še posebej med mladostniki in žal se večina tega nasilja, sploh tega, ki se najde na spletu, ne dogaja v šolah, ampak izven. To nič ne spremeni, da moramo na tem področju kontinuirano delovati,« je dejal Golob. 

Ker medvrstniškega nasilja kazenska zakonodaja ne pokriva, kaznovanje mlajših od 14 let ni primerno. Dejal je, da je po mnenju stroke najbolj ustrezen način delovanja t.i. multidisciplinarni. S tem namenom iz kohezijskih sredstev financirajo projekt znotraj zavoda Hiša za otroke. Strokovnjaki z vseh področij naj bi dorekli, kako obravnavati to področje in posamični primer.

Po njegovem prepričanju pa se vse začne že bistveno prej, s preventivo. Na tem delajo v zadnjih dveh letih tudi s programi, ob tem je med drugim navedel kampanjo Radiotelevizije Slovenija Odpikajmo nasilje, v katero je vključena večina šol.

Predsednik vlade hkrati pričakuje od novele zakona o osnovni šoli, ki bo v naslednjih tednih medresorsko usklajen in potrjen na vladi, obravnavo tudi uporabe elektronskih naprav, kar po njegovem mnenju zelo vpliva tudi na medvrstniško nasilje.

Golob verjame, da bodo ravnatelji lahko prav na podlagi tega zakona bolje opolnomočeni pri soočanju s pojavi nasilja. Ob tem je poudaril, da je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje že okrepilo šolski nadzor, prijav je več, ker »spodbujajo vse žrtve in očividce, da prijavljajo take primere, ki jih tudi učinkovito rešujemo«.

Tudi od ministrstva za pravosodje pričakuje, da pri zakonu o mladoletnih prestopnikih pripravi cel niz ukrepov, s katerimi bo multidisciplinarno take prestopnike učinkovito prevzgojilo. »Ne samo kaznovalo, predvsem prevzgojilo, eden ključnih namenov novele zakona je namreč, kako okrepiti varno učno okolje za otroke,« je bil jasen Golob.

Komentarji (0)

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.
CAPTCHA

Starejše novice