Občinski svet občine Žetale je na četrtkovi izredni seji sprejel sklep o seznanitvi z načrtovanim več kot 50 milijonov evrov vrednim projektom Dravskih elektrarn Maribor o izgradnji petih vetrnih elektrarn na območju Žetal in Rogatca.
Ob tem je civilna iniciativa, ki nasprotuje projektu, članom občinskega sveta predala 520 podpisov proti gradnji.
Župan Butolen obljubil natančen pregled podpisov
Žetalski župan Anton Butolen je ob prejemu podpisov več kot polovice vseh volilnih upravičencev v občini obljubil, da bodo podpise natančno pregledali in na seji sprejet sklep po potrebi dopolnili.
Analitičen pregled dokumentacije z opozorili
Kot je po burni seji, pred katero se je zbralo tudi kar nekaj razburjenih občanov, za STA povedal Butolen, so se pregleda dokumentacije lotili zelo analitično in se opredelili do posameznih poglavij ter opozorili na stvari, ki niso ustrezno rešene, medtem ko se glede projekta v celoti za zdaj niso opredelili.
Neustrezno poskrbljeno za varnost in omilitvene ukrepe?
Med drugim so ugotovili, da ni ustrezno poskrbljeno za varnost udeležencev v prometu na regionalni cesti Kozminci-Žetale-Rogatec v času gradnje, menijo tudi, da omilitveni ukrepi v študiji variant niso ustrezno upoštevani, občina pa se prav tako ne strinja, da za pripravo državnega prostorskega načrta veljajo drugačna merila kot za pripravo občinskega prostorskega načrta.
Župan Butolen: »Sklepanje o tem, ali smo za ali proti je brezpredmetno«
»Sklepanje o tem, ali smo za ali proti je po mojem mnenju brezpredmetno, pač pa moramo konkretno povedati, s čim se ne strinjamo.
Če se stvari, na katere opozarjamo, ne bodo uredile, potem je tako ali tako jasno, da se s projektom ne strinjamo,« je dejal žetalski župan.
Protesti občanov zaradi napačnega razumevanja postopka
Glede protestov občanov je ocenil, da je bila histerija povzročena predvsem zaradi civilne iniciative oziroma zaradi napačnega razumevanja ali kakšnih drugih razlogov.
»Veliko ljudi, ki so prišli, je očitno pričakovalo, da bomo na seji odločali o tem, ali vetrna elektrarna bo ali ne. To seveda ni v naši domeni,« je dejal Butolen.
Po njegovih besedah naj bi jim to sicer jasno povedala tudi pravna zastopnica civilne iniciative in nekdanja pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, a nekateri tega niso želeli razumeti, zato so ves protest usmerili proti občini, ki je le mnenjedajalec, namesto proti investitorju in pristojnim državnim organom.
Podaljšanje javne razprave do konca aprila
Ob tem je spomnil, da so skupaj z občino Rogatec, kjer bodo enako sejo občinskega sveta izpeljali danes, in civilno iniciativo, zaprosili za podaljšanje javne razprave.
Zdaj imajo tako v skladu z odločitvijo ministrstva za naravne vire in energijo možnost še do konca aprila vlagati pripombe ter po potrebi dopolniti svoje mnenje.
Civilna iniciativa opozarja na pomanjkljivosti v dokumentaciji
Predstavnik civilne iniciative Iztok Vrščaj je za STA povedal, da je občinski svet glasoval zgolj o seznanitvi, kar sicer ima svojo težo, a gre za zelo širok pojem, prav tako je dokumentacija obsežna in v določenih delih pomanjkljiva.
Nejasnosti glede tipa vetrnice in njenih tehničnih specifikacij
»Ne poznamo tipa vetrnice niti njenih tehničnih mer. Predlagan tip vetrnice je postavljen na Danskem na ravnini. Zato je seznanitev zelo delna.
Ne gre za to, da ne bi bili obveščeni o uradnem postopku, a ko ne poznajo podrobnosti, kaj jih bo doletelo, so presenečeni in zaskrbljeni,« je dejal Vrščaj, ki se zaveda, da o projektu občina ne odloča.
Načrtovani projekt Dravskih elektrarn Maribor
Družba DEM iz skupine Holdinga Slovenske elektrarne načrtuje postavitev petih vetrnih agregatov na grebenu Maclja - treh na območju občine Rogatec in dveh v občini Žetale.
Skupna nazivna moč vseh agregatov naj bi bila do 35 megavatov, kar bo letno zagotovilo več kot 60 gigavatnih ur električne energije.