V Moravskih Toplicah poteka tradicionalni dvodnevni strokovni okoljski posvet.
Na že 28. Strokovnem posvetovanju predavajo strokovnjaki iz univerz in raziskovalnih institucij, okoljsko ministrstvo, podjetij ravnanja z odpadki in podjetij s praksami krožnega gospodarstva, zbornic, nevladnih organizacij in drugih z namenom krepitve dialoga, okoljskega komuniciranja in političnih, strokovnih, medijskih razprav, kaj storiti, da bomo dosegli soglasje med različnimi rešitvami v imenu javnega interesa.
Slovenija mora začeti čimprejšnje udejanjanje Zelenega prehoda. Letošnji strokovni posvet si s svojimi aktivnostmi prizadeva nuditi podporo pri tem.
Poudarki posveta so na zagotavljanju pluralnosti in izzivih preoblikovanja sektorjev, ki bodo v prihodnjih letih ključni za naš razvojni preboj.
»Časa za ukrepanje nam zmanjkuje, je torej udejanjanje Zelenega prehoda uresničljivo v naši sedanji družbi? Smo pred velikim izzivom, kako od 'besed k dejanjem', ki bo prednostno in trajnostno reševal okoljske in podnebne izzive,« so zapisali v izjavi za javnost.
Za doseganje učinkovitejšega zelenega prehod Slovenije in okoljske modernizacije s komunikacijo na letošnjem posvetu sodeluje 24 predavateljev in 23 strokovnjakov v različnih tematskih okroglih mizah, ki so uvrščeni v štiri najbolj aktualne panele:
- Panel 1: Ravnanje z odpadki ali upravljanje z viri?,
- Panel 2: Učinkovita energetska izraba odpadkov,
- Panel 3: Podnebne spremembe in krožno gospodarstvo,
- Panel 4: Okoljska komunikacija v javni sferi in novih komunikacijskih formah.
Med organizatorji posveta je tudi Znanstveno-raziskovalno središče Ptuj.