Vlada in sindikati javnega sektorja so danes podpisali dokument o usklajenosti prenove plačnega sistema v javnem sektorju med vlado in reprezentativnimi sindikati javnega sektorja. Ob podpisu so dokument, ki sicer ni zavezujoč, ocenili kot dobro popotnico za nadaljevanje pogajanj.
Dokument vključuje pregled stanja usklajenosti v pogajanjih o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij. Ob današnjem podpisu dokumenta so kot morda najbolj ključen element, o katerem so se dogovorili, izpostavili prehod iz sedanjega v nov plačni sistem.
Kot je povedal vodja vladnih pogajalcev, finančni minister Klemen Boštjančič, je dogovorjeno, da se bo implementacija novega plačnega sistema začela 1. januarja prihodnje leto in bo zaključena 1. januarja 2028. Hkrati je predvideno, na kakšen način se bodo plače uskladile v vmesnem obdobju.
Kljub temu pa je v ponedeljek minilo pol leta od začetka stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki med drugim zahteva dvig plač za starejše zdravnike, odpravo plačnih nesorazmerij in določitev karierne poti zdravnika.
Vladna in sindikalna stran v vsem tem času nista našli sprejemljive rešitve za sklenitev stavkovnega sporazuma in končanje doslej najdaljše stavke slovenskih zdravnikov.
Kako pa so v resnici razporejene plače v javnem sektorju in kdo so prejemniki najvišjih plač oziroma izplačil?
V tem članku bomo razkrili informacije, ki so doslej ostale večinoma skrite pred očmi javnosti. Gre za zadnje dostopne številke, ki bodo razjasnile, kdo so najbolje plačani zaposleni v javnem sektorju in kakšni so dejansko njihovi zaslužki.
Kdo je aprila v javnem sektorju zaslužil največ?
Prečesali smo portal plač javnega sektorja in preverili, kdo so prejemniki najvišjih plač.
Zadnji dostopni podatki, ki se nanašajo na plače v aprilu letošnjega leta, razkrivajo, da tokratno lestvico pretežno sestavljajo zaposleni v zdravstvu in šolstvu.
Na lestvici najvišjih plač v javnem sektorju je na prvem mestu naveden višji zdravnik specialist, zaposlen v Zdravstvenem domu Sevnica. Ta je aprila prejel najvišjo plačo, in sicer 19.875 evrov bruto.
Drugo mesto zaseda svetovalec Kemijskega inštituta, ki je aprila prejel 19.321 evrov bruto, tretje mesto pa zaseda višji zdravnik specialist Splošne bolnišnice Trbovlje, katerega plača je aprila znašala 18.197 evrov bruto.
Na četrto mesto in peto mesto sta se uvrstila višja zdravnika specialista. Višji zdravnik specialist na četrtem mestu je zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana ter hkrati na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani in je aprila prejel 17.503 evrov bruto, specialist na petem mestu pa je zaposlen v Splošni bolnišnici Trbovlje. Njegova plača je aprila znašala 17.363 evrov bruto.
Prvo deseterico zapolnjujejo zaposleni v zdravstvu
Če nadaljujemo s pregledom prve deseterice, vidimo, da vsa mesta zasedajo višji zdravniki specialisti in en zdravnik specializant. Na šesto mesto se je tako uvrstil višji zdravnik specialist, zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, ki je aprila prejel 16.838 evrov bruto.
Tudi sedmo mesto zaseda specialist, ki pa je zaposlen tako v Zdravstvenem domu Koper, kot tudi v Zdravstvenih domovih Izola in Piran. Ta je aprila prejel plačo visoko 16.263 evrov bruto.
Sledi zdravnik specializant, ki je zaposlen v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana in Zdravstvenem domu Litija s plačo 16.219 evrov bruto, na devetem mestu je višji zdravnik specialist zaposlen v Splošni bolnišnici Brežice s plačo 16.186 evrov, prvo deseterico pa zaključuje višji zdravnik specialist Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Ta je aprila prejel plačo visoko 16.043 evrov bruto.
Petdeseterico zaključuje plača visoka 12.937 evrov bruto
Pogledali smo tudi, kako je na lestvici največjih zaslužkarjev zastopan vzhod Slovenije.
Na 19. mestu se je znašel višji zdravnik specialist Zdravstvenega doma Slovenska Bistrica, ki je hkrati zaposlen v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor. Ta je aprila prejel 14.406 evrov bruto.
Med prvo petdeseterico pa so med drugim še na 21. mestu višji zdravnik specialist Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj (14.120 evrov bruto), na 31. mestu višji zdravnik specialist zaposlen tako v ljubljanskem kot mariborskem kliničnem centru (13.629 evrov bruto), direktor Zdravstvenega doma Gornja Radgona (13.623 evrov bruto), na 37. mestu višji zdravnik specialist Zdravstvenega doma Murska Sobota (13.381 evrov bruto), na 39. mestu okrožni državni tožilec državnega tožilstva v Mariboru (13.301 evro bruto), ter višji zdravnik specialist mariborskega kliničnega centra, ki je hkrati zaposlen na Univerzi v Mariboru kot visokošolski učitelj (13.274 evrov bruto).
Prvo petdeseterico največjih zaslužkarjev javnega sektorja ne nazadnje zaključuje višji zdravnik specialist Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, ki je aprila prejel bruto plačo visoko 12.937 evrov.