Foto: Štajerska gospodarska zbornica
Na Ptuju so danes podelili priznanja podravske regije za inovacije.

V Stari steklarski na Ptuju so danes podelili priznanja podravske regije za inovacije.

Slavnostni govorci so bili županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek, predsednik Štajerske gospodarske zbornice Albert Kekec in izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije Mitja Gorenšek.

Podelitev priznanj podravske regije za inovacije je za Štajersko gospodarsko zbornico tradicionalni dogodek, ki ga z namenom spodbujanja inovativnega razmišljanja in delovanja organizira že vrsto let.

Izbor za najboljšo inovacijo Podravja spodbuja podjetja in samostojne inovatorje k večji stopnji inovacij ter razvijanju inovacijske kulture. Ta je ključna za razvoj in poslovno uspešnost našega gospodarstva tako na domačem kot mednarodnem trgu.

Ob tem so poudarili pomembnost povezovanja gospodarstvenikov in inovacij za družbo: »Inovacije so gonilo napredka, tako družbe kot gospodarstva. Od tega imamo vsi pozitivne učinke in so neizbežne za razvoj regije, človeštva in celotnega okolja.«

S predstavljenimi inovacijami so zelo zadovoljni in podobno pričakujejo tudi v prihodnje.

Foto: Štajerska gospodarska zbornica

Prispelo je 19 inovacijskih predlogov

V skladu z razpisom je letos v razpisnem roku prispelo 19 inovacij, pri teh inovacijah pa je sodelovalo 98 inovatork in inovatorjev.

Vse prispele vloge je pregledala strokovna komisija, ki jo je vodila Vanja Jus, člana komisije pa sta bila tudi Aleksandra Podgornik in Marjan Leber.

Skupaj so ocenjevali 19 inovacijskih predlogov, od tega sedem produktnih, štiri procesne, pet kombiniranih in tri družbene.

Komisija je podelila kar štiri zlata priznanja

Komisija je podelila štiri zlate, devet srebrnih in tri bronasta priznanja ter tri priznanja za prebojne invencije.

Vsi štirje zlati nagrajenci, ki so prejeli največ točk in najbolje uvrščena prebojna invencija, se bodo uvrstili v nacionalni izbor, ki ga organizira Gospodarska zbornica Slovenije s partnerji Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport in Javno agencijo Spirit Slovenija.

Podelitev priznanj je potekala v veliki dvorani Stare Steklarske na Ptuju

Zlata priznanja so prejele štiri inovacije:

  • Aluminijeve zlitine ustvarjene z umetno inteligenco, Impol. Gre za načrtovanje in proizvodnjo gnetnih aluminijevih zlitin z alternativno sestavo, razvitih s pomočjo umetne inteligence.
  • Visoko-zmogljiv Ledinek avtomatski sistem, Ledinek Engineering. Gre za avtomatski sistem plavajočega nanosa enokomponentnih poliuretanskih lepil na dolžinsko spojene lamele za konstrukcijski les. Slednja zagotavlja dvakrat hitrejši nanos lepila glede na obstoječe rešitve in povečuje konkurenčnost hladnega lepljenja konstrukcijskega lesa.
  • VisionGuard za proizvodnja ulitkov brez napak, Talum, Iskra pro Krranj, Roboteh, Tri Sense, Comland. Razvili so inovacijo VisionGuard, kjer združujejo najnovejše tehnologije v proizvodnji aluminijastih ulitkov in omogoča »Zero defect« - proizvodnjo z avtomatizacijo in zmanšuje vpliv človeških napak.
  • Ai Krpan, podjetje Committo. Podjetje Committo je med prejemniki zlatih priznanj edino družinsko podjetje. Ukvarjajo se z razvojem tehnoloških rešitev podprtih z umetno inteligenco. Na izbor inovacij so se prijavili z Al Krpan, ki jo uporablja veliko uporabnikov v Sloveniji.

Peter Cvahte, direktor strateškega razvoja v podjetju Impol, ki je prejelo največ točk za svojo inovacijo je ob tej priložnosti povedal: »V podjetju imamo sistem inoviranja, ki je nekaj kar poteka vsak dan. Eden izmed kazalnikov je tudi število inovacij na zaposlenega, tako da so vsi zaposleni vključeni v inoviranje. Ta inovacija za katero smo se odločili, da jo bomo predstavili širši javnosti je samo češnja na torti.

Lansko leto smo razmišljali kako porabiti čim več sekundarne surovine iz odpada, ki ima znano kemično sestavo preko DMS kode, ki je na izdelkih, letos pa smo razmišljali malo širše, kaj pa zdaj s tistim materialom, ki ostane nedefiniran v skladiščih in tega je več kot 60 procentov. POvezava umetne inteligence z neko novo kemično sestavo ti omogoča napovedovanje mehanskih lastnosti za nestandardne zlitine in potem ti to odpre vrata do uporabe čim večjega števila sekundarne surovine za nove izdelke.«

Cvahte še poudari, da večja poraba odpadnih surovin znižuje ogljični odtis in da je Impol trajnostno naravnano podjetje, ki ima zavezo, da bo do leta 2050 ogljično nevtralno, zato je ta inovacija samo en korak na poti do tega cilja.

Foto: Štajerska gospodarska zbornica

Srebrna priznanja

Srebrna priznanja je prejelo devet inovacij, to so Hyperflow baterija (Cyrex), Projekt X (F.A.-Maik), Akademija celostne samooskrbe (Inštitut za promocijo varstva okolja), Tehnologija za premostitev večjih razponov (Marles hiše), Pregl digital (Mikro+polo), Digitalno skladišče (Tehnocom), Aura - Rešitev za optimizacijo dvoriščne logistike (Tenzor), Visokotemperaturna toplotna črpalka (Energija in okolje) in Plavajoče okno Zero Sash by AJM (AJM).

Bronasta priznanja

Bronasta priznanja so prejele tri inovacije, to so Postopek uplinjanja neuporabnih trdnih komunalnih odpadkov (Anita Kovač Kralj), Digitalna prijava in spremljanje (Zavarovalnica Sava) in Naprava za hlajenje valjev (Valji).

Prebojne invencije

Priznanja za prebojne invencije so prejele tri prijave, to so Sprememba vodenja in dela (OK Dušan Zazijal), Dokumentarni film o mariborskih izjemnih drevesih (Hortikulturno društvo Maribor, RTV center Maribor in SNG Maribor) in Gradnja mostov med teorijo in prakso (Univerza Alma Mater Europaea).

Starejše novice