Vir: Facebook, Ivan Simič
Predlog nove davčne reforme Ivana Simiča je podprl tudi prvi bankir.

»Kmalu bodo minila tri leta odkar nam sedanja vlada obljublja davčno reformo. Vse, kar se je zgodilo v tem času, je bila ukinitev za davkoplačevalce dobre davčne reforme prejšnje vlade, nenehne obljube o davčni reformi in napovedana visoka obdavčitev stanovanjskih nepremičnih in stavbnih zemljišč,« je v svojem predlogu uvodoma zapisal Simič in dodal, da je ravno zaradi te pasivnosti na področju davkov in porasta fizičnih in pravnih oseb, ki zapuščajo Slovenijo in sedeže selijo v druge države, pripravil predlog možne davčne reforme.

V njej, pravi, gre za spremembe, ki bi po njegovem mnenju pozitivno vplivale na gospodarsko klimo, prispevale k dodatni rasti BDP in povrnile zaupanje tujih vlagateljev v stabilno davčno in poslovno okolje v Sloveniji. 

In kaj torej predlaga?

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Spremembe pri dohodnini

Simič predlaga dvig splošne dohodninske olajšave, ki trenutno znaša 5.000 evrov na 8.000 evrov, dohodninska olajšava za zavezance do dopolnjenega 29. leta naj, pravi, namesto sedanjih 1.367,60 evrov znaša 2.000 evrov, prav toliko naj bi tudi znašala dohodninska olajšava za zavezance po dopolnjenem 70. letu, ta je namreč trenutno 1.578 evrov. 

Najnižjo stopnjo dohodnine bi znižal s trenutnih 16 na 10 odstotkov, najvišjo pa s trenutnih 50 na 40 odstotkov

Prav tako se zavzema za uvedbo šestega dohodninskega razreda za davčno osnovo nad milijon evrov z davčno stopnjo 10 odstotkov.

Simič prav tako predlaga predrugačenje obdavčitve dohodkov z naslova najemnin, kapitalskih dobičkov, obresti, dividend in izvedenih finančnih inštrumentov ter znižanje časovne omejitve za neobdavčene kapitalske dobičke.

Znižanje obdavčitve pravnih oseb 

Simič zagovarja znižanje obdavčitve s sedanjih 22 odstotkov na 15 odstotkov, kar je bil tudi končni cilj zadnje velike davčne reforme izpred skoraj dvajsetih let, ko so uzakonili postopno znižanje obdavčitve pravnih oseb na 15 odstotkov, kar pa niso nikoli dosegli.

Obdavčitev unovčenja virtualnih valut

Zaradi kompleksnosti ugotavljanja ustvarjenih dobičkov pri nakupu in prodaji virtualnih valut Simič predlaga, da se uporabijo določbe leta 2022 pripravljenega predloga Zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut, ki predlaga plačevanje davka od vrednosti unovčenih virtualnih valut, ki je dosežena v davčnem letu. 

Za unovčenje se je štel priliv na transakcijski račun imetnika virtualne valute. Predvidena je bila 5-odstotna stopnja davka od unovčenega zneska, za unovčenja do 10.000,00 EUR je bila predvidena oprostitev. 

Obdavčitev premoženja 

Simič predlaga, da se premoženje obdavči po stopnji 0,2 odstotka, s tem, da se določi znesek, do katerega premoženje ni predmet obdavčitve, ta pa bi bil prihodek občin.

Zvišanje stopnje DDV s trenutnih 22 na 24 ali 25 odstotkov

Ker se bodo, zaradi predhodno predlaganih znižanj davčnih stopenj, znižali davčni prihodki v državni proračun, Simič predlaga zvišanje stopnje DDV - in to splošne stopnje iz sedanjih 22  na 24 ali 25 odstotkov in znižane stopnje 9,5 odstotkov na deset odstotkov.

Simič tudi pravi, da bi bilo potrebno posodobiti zakon o davčnem postopku in davčnim zavezancem dodeliti več pravic, prav tako pa, meni, bi bilo treba predrugačiti določene točke zakona o finančni upravi in pripraviti nove oziroma prečiščene in preštevilčene tekste davčnih zakonov.

Stopil tudi na stran upokojencev

»Predlagam, da se upokojencem, ki so izpolnili pogoje za upokojitev in želijo delati še naprej, omogoči prejemanje celotne pokojnine, ne pa le sedanjih 40 odstotkov.

Prav tako jim je potrebno omogočiti, da so še naprej lahko direktorji v pravnih osebah in da zaradi tega ne izgubijo pokojnine.«

Komentarji (1)

KONJ (ni preverjeno)

Tale krvoses na sliki je nekoč na Davčni upravi haral v sodelavi z Miladojko Kolar. Njun "izum" je bil register nepremičnin Slovenije in zanj sta takrat zagotavljala, da ne bo služil za vpeljavo bilo kakega dodatnega davka. Sedaj, z nekajletno oddaljenostjo, pa se stvari zdijo jasnejše. DURS še nikoli nič ni dal, je pa vselej jemal. Smuči se mi, ko Simiča vidim na monitorju...

Starejše novice