Slika je simbolična (foto: Bobo).
Nevarnost pozebe: Temperature so se tudi danes zjutraj spustile pod ledišče.

Na Ptuju in v Mariboru so temperature zjutraj dosegle do minus šest stopinj Celzija, pravijo vremenoslovci. Agencija za okolje pa temperature pod lediščem napoveduje tudi za jutri zjutraj.

Jutri se bo nadaljevalo jasno vreme. Čez dan bo pihal veter zahodnih smeri. Najnižje jutranje temperature bodo od minus šest do minus ena, ob morju okoli ena, najvišje dnevne od 12 do 16, na jugovzhodu do 19 stopinj Celzija.

Srečko Rajh iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Ptuj je že včeraj za Ptujinfo pojasnil, da lahko že ena sama temperatura pod lediščem kritično vpliva na določene vrste sadnega drevja, če to ni zaščiteno.

Trenutno so na udaru predvsem marelice

»Marelice že cvetijo, breskve so tik pred cvetenjem, pri čemer so ravno te vrste med najbolj občutljivimi – cvetovi marelic lahko pozebejo že pri rahli zmrzali,« je dejal Rajh in dodal, da bo škoda tukaj zagotovo nastala oziroma je že nastala.

Matjaž Lerš iz Kmetijskega zavoda Maribor je povedal, da so sadjarji v teh dneh zagotovo doživeli posledice pozebe sadnega drevja.

»Sreča je edino ta, da na našem območju ni večjih nasadov marelic in breskev, zato do večje gospodarske škode ni prišlo. Na našem območju so posamezni sadjarji z nekaj malega marelic in breskev in pa kar pač imajo ljudje doma na svojem dvorišču in tukaj bo nekaj malega škode.«

To potrdi tudi Rajh in pove, da jablane in hruške posledic pozebe niso utrpele, saj še ne cvetijo, po prvih informacijah tudi breskve ne, je pa pozeba vplivala na marelice, ki pa jih na Ptujskem skorajda ni oziroma samo tu in tam, kar posadijo ljudje na domačem dvorišču.

Natančnih podatkov iz terena trenutno še nimajo.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ptuja, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Pozeba postaja vsakoletna realnost

Zaradi podnebnih sprememb postaja pozeba vsakoletna realnost, zato je veliko sadjarjev svoje sadno drevje že zaščitilo. Rajh je povedal, da sadjarji na podlagi izkušenj pričakujejo pozeba še tam nekje okoli velike noči.

Sadjarji se zaščite svojih sadovnjakov pred pozebo lotevajo na različne načine, od pokrivanja s posebnimi mrežami, kurjenjem in pa oroševanjem, ki je še vedno eden najbolj učinkovitih načinov borbe pred pozebo.

Starejše novice