Policija je v prvih osmih mesecih letos obravnavala 36.137 nezakonitih prehodov državne meje, medtem ko je lani v enakem obdobju teh bilo skoraj trikrat manj oziroma 13.601.
Največ je še naprej državljanov Afganistana, ki predstavljajo več kot četrtino vseh nezakonitih migrantov, sledijo državljani Maroka in Pakistana.
Veliko višje tudi število izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito
Do konca avgusta so na območju novomeške policijske uprave zabeležili skoraj 76 odstotkov vseh nedovoljenih prehodov meje, medtem ko so jih na območju koprske uprave obravnavali dobrih 17 odstotkov.
Veliko višje kot lani je bilo v tem času tudi število izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito. Skupaj so jih v osmih mesecih zabeležili 34.658, v enakem obdobju leta 2022 pa so jih evidentirali 10.183.
Največ je bilo državljanov Afganistana, precej prosilcev pa je tudi iz Maroka, Pakistana, Bangladeša in Rusije.
Objavljene tabele s podatki o številu nezakonitih prehodov meje ter po policijskih upravah
STA objavlja tabele s podatki o številu nezakonitih prehodov meje v prvih osmih mesecih leta 2023 in primerjavo z enakim obdobjem lani glede na državljanstvo, po policijskih upravah ter o številu izraženih namer podaje prošenj za mednarodno zaščito
Prav tako so objavljene tabele o številu prošenj za mednarodno zaščito in številu odobrenih prošenj ter številu prosilcev in njihovi nastanitvi na 18. septembra 2023.
Število ilegalnih prebežnikov po posameznih letih v zadnjem desetletju
Kot je razvidno iz spodnje tabele, je letos v prvih osmih mesecih slovensko mejo ilegalno prečkalo 36.137 prebežnikov, kar je za 11,3 odstotka več kot prejšnje leto in kar 254,4 odstotka več kot leta 2021.
Število obravnavanih nezakonitih prehodov meje v prvih osmih mesecih 2023 in 2022 po policijskih upravah
Največ nezakonitih prehodov meje so obravnavali na Policijski upravi Novo mesto, in sicer kar 27.420.
Na drugem mestu je Policijska uprava Koper s 6295 obravnavanimi primeri, sledi pa Policijska uprava Ljubljana z 820 obravnavanimi primeri.
Na četrtem mestu se je znašla Policijska uprava Murska Sobota s 530 obravnavanimi primeri nezakonitih prehodov meje.
Murski Soboti sledi Policijska uprava Maribor s 335 primeri.