Ptujski svetniki so na 24. redni seji Mestnega sveta Mestne občine Ptuj soglašali z zadolžitvijo javnega zavoda Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj v obliki dolgoročnega najema posojila za potrebe nemotenega izvajanja odobrenih projektov, v višini 300.000 evrov.
Bistra trenutno izvaja 25 različnih projektov
Direktor Znanstveno-raziskovalnega središča Bistra Ptuj Danilo Čeh je za Ptujinfo povedal, da so v zadnjem obdobju uspešno zaključili izvajanje aktivnosti na 20 obstoječih projektih.
Prav tako so bili uspešni pri pridobivanju novih projektov, saj so z letom 2025 začeli izvajanje dodatnih petih projektov.
Trenutno tako izvajajo 25 projektov – regionalnih, nacionalnih in v večji meri evropskih. Čeh je razložil, da je trajanje vseh teh projektov večletno. Večina projektov, ki jih trenutno izvajajo, pa se bo zaključila v letih 2026 in 2027.
»Projekte sooblikujemo skupaj z lokalno skupnostjo, gospodarstvom, negospodarstvom ter širšo zainteresirano javnostjo. Tako sledimo razvojni viziji mesta, območja in regije ter pomembno prispevamo k zastavljanju konkretnih razvojnih ciljev.
Kot je znano, za vsa sredstva evropske kohezijske politike velja pravilo, da so stroški upravičeni le, če so neposredno povezani z operacijo, so dejansko nastali, so opravljeni in plačani. To velja za skoraj 80 odstotkov evropskih projektov, ki jih trenutno izvajamo, je pojasnil Čeh.
Kako izvajanje projekta poteka v praksi?
Čeh je razložil, da se aktivnost projekta izvajajo na primer šest mesecev. V tem času morajo biti vsi stroški plačani, da lahko po zaključku poročajo.
Ko pravočasno oddajo vsa poročila, sledi kontrola s strani državnih ali evropskih kontrolnih organov, kar lahko traja tudi do tri mesece. Nato sledi še oddaja skupnega poročila izplačilnim organom, ki imajo za izplačilo dodatne tri mesece časa.
»Tako lahko od prvega stroška do povračila sredstev mine tudi do enega leta, včasih celo več. Imeli smo primere, ko smo na povračilo čakali celo do dve leti in pol. K temu lahko dodatno prispeva še odvisnost od partnerjev v projektih – če samo en partner zamuja s postopki, se izplačilo zamakne za vse,« je dejal Čeh.
Za nemoteno delovanje 300.000 evrov
Zdaj so od občine pridobili soglasje k zadolžitvi javnega zavoda, kar ne pomeni, da so se ali se bodo zadolžili za 300.000 evrov. Pomeni le, da lahko – v primeru potrebe – zaprosijo za kredit do višine 300.000 evrov pri dotični banki.
»Višina in čas morebitnega kredita bosta odvisna predvsem od zamud pri izplačilih sredstev za izvedene aktivnosti v evropskih projektih. V primeru zadolžitve bodo ta sredstva namenjena izključno za premostitev časovnih zamikov med izvedbo projektov in prejemom sredstev.«
Dokler ostaja financiranje evropskih projektov takšno, kot je opisano zgoraj, projektov brez premostitvenih sredstev Bistra ne more izvajati.
»Če bi bila sredstva na voljo ob podpisu pogodb, teh težav ne bi imeli, posledično pa tudi ne bi potrebovali kreditov. Vsi upamo da bo v novi finančni perspektivi takšen način izplačevanja sredstev za izvajanje evropskih projektov,« je dejal Čeh.
Čeh: To ne bo vplivalo na redno delovanje zavoda
Posojila bodo vračali pravočasno oziroma predčasno ob prejemu povračil za izvedene aktivnosti v projektih. Zadolžitev ne vpliva na redno delovanje zavoda, je še poudaril direktor.
»V preteklosti smo vedno predčasno odplačali kredite, kar je zmanjševalo naše obveznosti do kreditodajalcev.«
Občina se pri tem finančno ne zavezuje. Gre izključno za sredstva, ki jih je zavod sam pridobil iz naslova izvajanja nacionalnih in evropskih projektov ter izvajanja storitev za zunanje naročnike.
Čeh je poudaril, da so v letu 2024, 20 odstotkov prihodkov pridobili iz naslova Mestne občine Ptuj, 80 odstotkov prihodkov pa so ustvarili sami s kakovostnim delom in izvajanjem projektov ter storitev za zunanje naročnike.
Vsak uspešno pridobljen projekt je za Ptuj zelo pomemben
Vsak uspešno pridobljen projekt pomeni nova sredstva za naše mesto, ljudi in gospodarstvo, je še poudaril Čeh.
»Če na primer pridobimo 100.000 evrov sredstev iz Evropske unije, ta sredstva ostanejo v našem okolju, saj se z njimi plačujejo aktivnosti, ljudje zaposleni na projektih in zunanji izvajalci iz lokalnega okolja.
To predstavlja neposreden preliv sredstev v našo skupnost ter z samo izvedbo projekta tudi dodatno vrednost samemu okolju.«