Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj je v zadnjih treh desetletjih uspešno sodelovala pri več kot 280 projektih, katerih skupna vrednost naložb v Spodnjem Podravju znaša kar 480 milijonov evrov, je na novinarski konferenci ob okrogli obletnici ustanove poudaril njen direktor Danilo Čeh.
V tem času je bilo središče vodilni partner pri 16 mednarodnih projektih ter sodelovalo v več kot 50 projektih. Med aktualnimi so izpostavili čezmejno sodelovanje v okviru programa Interreg SI-AT, ki predstavlja temelj trajnostnega razvoja regije.
S Hosted by Family iz Avstrije v Slovenijo prenašajo dobre prakse
Projekt Hosted by Family tako spodbuja ohranjanje družinsko vodenih podjetij in v Slovenijo iz Avstrije prenaša dobre prakse, je dejal njegov vodja Robert Novak.
Od začetka leta so vanj vključili že 50 družinsko vodenih podjetij v manj turističnih območjih, v Sloveniji gre predvsem za kmetije izven večjih turističnih središč, ki imajo priložnost se udeleževati strokovnih usposabljanj.
Med drugim jih spodbujajo k temu, da ne tekmujejo z velikimi, temveč si najdejo lastno nišo.
Podjetjem preko projekta VIRIDI omogočajo nove trge in nižje stroške surovin
Namen projekta VIRIDI je po besedah njegovega vodje Novaka krepitev skupnega prehoda na krožno in z viri učinkovito gospodarstvo. Z njimi vzpostavljajo krožne vrednostne in čezmejne modele.
Podjetja, ki v tem sodelujejo, pa se lahko nadejajo dostopa do novih trgov, nižjega stroška surovin in dostopa do znanj o krožnem gospodarstvu, ki se ga podjetja po Novakovi oceni še ne zavedajo dovolj.
V Podlehniku in Markovcih do dveh novih lokacij za coworking prostore
V sklopu projekta Coworking.net želijo v središču Bistra vzpostaviti dve pilotni coworking lokaciji v Podlehniku in Markovcih.
Ta koncept »ne zagotavlja le prostora za delo, temveč postane stičišče kreativnosti in sodelovanj,« je prepričana vodja projekta Lidija Tušek.
Cilj projekta je razgibati podjetniško skupnost v teh dveh občinah in tako nasloviti pomanjkanje gospodarskih priložnosti na podeželju in preprečiti beg možganov v mesta, je pojasnila.
Projekt Castle Road 2.0 poskuša znova povezati gradove
Zvonka Lazar Borak, ki v središču Bistra vodi projekt Castle Road 2.0, pa je spomnila, da so gradovi in njihove zgodovinske osebnosti nekoč tvorili enotno območje.
S projektom jih želijo znova povezovati ter njihovo zgodovinsko pot postaviti na zemljevid evropskih kulturnih poti. Kot enega najbolje obiskanih gradov v Sloveniji je izpostavila Ptujski grad, ki bi s pomočjo projekta usmerjal svoje obiskovalce na manj obiskan Grad Borl.
S projektom GreenScape CE do ozelenitve mest
Kot zadnje pa je Lazar Borak omenila še projekt GreenScape CE, ki združuje mesta Srednje Evrope v prizadevanju za zmanjšanje vpliva podnebnih sprememb z vključevanjem zelenih površin v mestno infrastrukturo.
V pilotnih mestih, poleg Ptuja so to še Milano, Varšava, Sziget in Zagreb, projekt razvija akcijske načrte za uporabo na naravi temelječih rešitev, ki bi izboljšale kakovost bivanja, znižale temperaturo mestnih površin, spodbujale biotsko raznovrstnost in trajnostno upravljale vodne vire.
Čeh prepričan, da bo Bistra koncesijo za raziskovalno dejavnost ohranila tudi v prihodnje
V vseh navedenih projektih kot partner sodeluje Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj, ki zaposluje 20 ljudi in ima do leta 2027 koncesijo za izvajanje javne službe za raziskovalne dejavnosti. »Upam si trditi, da jo bomo imeli tudi v prihodnosti,« je dejal Čeh.
V 30 letih delovanja je središče Bistra namreč izvedlo 18 raziskovalno-aplikativnih projektov, prijavilo osem patentov in pomagalo desetim mladim raziskovalcem do naziva doktor znanosti ter bilo mentor diplomskih nalog 18 študentov.
Čeh je spomnil, da središče Bistra upravlja tudi s podjetniško točko Spot, v kateri so od leta 2018 do danes izvedli več kot 12.500 postopkov. Z njeno pomočjo se je ustanovilo več kot 2000 samostojnih podjetnikov in več kot 300 družb z omejeno odgovornostjo.
BISTRA je parkirišče visokošolanih, a žal neuporabnih kadrov izobraževalne slovenske hyperprodukcije.