Stanovalci so, naveličani čakanja na obljubljen odkup stanovanj, sprožili upravni spor in zahtevajo pravično nadomestilo za preselitev.

Stanovalci na Masarykovi ulici v Mariboru so uresničili svoje napovedi in sprožili upravni spor proti že izdanemu gradbenemu dovoljenju za nadgradnjo mariborske onkologije. 

Gradnji, kot pravijo, ne nasprotujejo, opozarjajo pa, da dela potekajo preblizu njihovih domov – brez ustreznih študij in predvsem brez dogovora o tem, kdaj in za koliko bo država odkupila njihova stanovanja.

Bagerji, vrtalniki in kladiva – hrup in tresljaji težke gradbene mehanizacije so postali stalnica v življenju zakoncev Rottmann, ki že več kot pet desetletij živita na Masarykovi ulici v Mariboru. 

Zadnja leta je njun dom skoraj dobesedno na gradbišču mariborske onkologije. Kot navajata, so tresljaji, prah in hrup nenehni spremljevalci njunega vsakdana.

»Cela hiša se nam je tresla, ko so pilote zabijali v zemljo. Da ne govorimo o prahu, hrupu, delali so določene dneve tudi ponoči. Prašilo se je, eden je lahko ves dan čistilka, od jutra do večera. Kar si danes sčistil, imaš jutri spet umazano. Oken sploh ne odpiramo, ker jih ne moreš odpreti,« je povedal Aleksander Rottmann.

Bojijo se, da bi se lahko tudi pri njih zgodila »Vrbanska«

Gradbena dela se nadaljujejo, čeprav ni bila opravljena nobena študija vpliva gradnje na okolje in kakovost življenja stanovalcev, ki živijo zgolj 40 centimetrov stran od gradbišča.

»Zahtevali smo študijo vpliva gradnje na našo stavbo. Zraven tega bi ugotovili tudi vplive na naše zdravje, namreč pri gradnji se zelo praši, nekatere stvari so zelo prašne, tudi na policah se vidi prah,« je dejal Drago Fišer, še en stanovalec Masarykove.

Stanovalci pa opozarjajo tudi na samo varnost. 

Robert Berkovič, pooblaščenec skupine etažnih lastnikov, je dejal: »Dejansko stanovalci živijo na gradbišču, zgodi se lahko marsikaj. V bližnji preteklosti se je zgodilo to, da je na Vrbanski padla streha iz objekta, ki je bil nov. In se bojimo, da se ne bi tukaj, tako ali drugače, še kaj zgodilo, kar bi poslabšalo predvsem zdravje in premoženje ljudi.«

Odkup stanovanj stanovalcem zaradi širitve Univerzitetnega kliničnega centra Maribor obljubljajo že vse od leta 1973, vendar dogovora še vedno ni. Razlika med ceno, ki jo ponuja država, in tisto, ki jo želijo stanovalci, znaša od 300 tisoč do pol milijona evrov.

»Vsakih pet let – prej so bile tiste petletke. V petih letih ste na vrsti za odkup. Pa je bilo pet let mimo in v naslednjih petih letih. Niso nam pa pustili nič obnavljati, zunaj hiše. Znotraj smo si lahko stanovanja obnavljali,« je pojasnil Rottmann.

Odvetnik etažnih lastnikov, Robert Berkovič pa je ob tem dodal, da si stanovalci želijo le pravične odkupne cene, ki bi jim omogočila dostojno preselitev v primerljivo stanovanje na drugi lokaciji.

Prepričani, da niso oni tisti, ki ovirajo gradnjo, ne verjamejo več nobenemu

Pred dnevi so se stanovalci odločili za nadaljnje ukrepe in sprožili upravni spor zoper gradbeno dovoljenje, ki ga je konec septembra izdala mariborska upravna enota.

»Čisto odkrito povedano – mi bi se raje že prej selili – včeraj, kot danes. Ampak, na žalost, se je pač to vedno zavlačevalo, pa zavlačevalo. Nikakor ni prišlo, skos so nam nekaj obljubljali, nas vodili žejne preko vode, do realizacije pa nikoli ni prišlo. Tako, da smo mi defacto zdaj tako daleč, da res ne verjamemo več nobenemu,« je dodal Rottmann.

Ob obisku mariborske onkologije, 3. oktobra, je premier Robert Golob izjavil, da je gradbeno dovoljenje dokončno in ne vpliva več na nadaljevanje gradnje. 

»Izkoristili so vse možnosti, ki so bile na razpolago, da so se pritoževali na že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Danes so te možnosti, da bi zaustavili gradnjo izčrpane,« je takrat dejal premier Golob.

Stanovalci so po njegovih besedah še vedno prepričani, da to ne drži. Odgovornost za nastale zamude pri gradnji 65-milijonov evrov vrednega projekta in za dolgotrajno sago z odkupom stanovanj pripisujejo ministrstvu za zdravje in Uradu za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu.

Rottmann je poudaril: »Mi sploh ne oviramo gradnje. Gradnjo ovira ministrstvo za zdravje in UNKIS. Oni so tisti, ki to ovirajo. Škarje in platno je v njihovih rokah, mi nismo prosili, da nam stanovanja odkupijo. Oni so prišli, da nam bodo odkupili.«

Če bo upravno sodišče odločilo v korist stanovalcem, bo že izdano gradbeno dovoljenje razveljavljeno in vrnjeno v ponovni postopek.

Starejše novice