Uvedli so program razdeljevanja tržnih viškov preko humanitarnih organizacij po celi Evropi, ki so jo razdeljevali prostovoljci.
Največ hrane razdelili v letu, ko sta propadli Mura in Pomurka
Slovenska karitas je letno razdeljevala med 2000 in 2500 ton hrane, letna številka Škofijske karitas Murska Sobota pa se je gibala okrog 200 ton razdeljene hrane na leto. Bilo pa je tudi posebno leto, ko so pakete hrane razdelili največjemu številu ljudi.
»Ko je Mura padla leta 2009 pa Pomurka, takrat pa smo še dvakrat toliko dobili zraven. Takrat smo razdelili hrano 12.000 ljudem v stiski. To je bilo posebno leto, kjer nam je ta evropska hrana prišla zelo prav. Takrat smo imeli željo, da pridemo do vseh ljudi, ki so bili zaposleni v Muri, s tem paketom hrane,« pravi Jožef Kociper, generalni tajnik Škofijske karitas Murska Sobota.
Pomoč v obliki prehrambnih paketov
Ljudje v stiski so deležni pomoči v obliki prehrambnih paketov trikrat letno. Ti paketi vključujejo osnovne prehrambne artikle: moko, testenine, riž, mleko, sončnično olje ter konzerviran fižol in pelate.
»Pri nas oskrbimo okrog 8000 ljudi oziroma nekje od 3000 do 5000 družin. Na slovenski ravni pa toliko več,« dodaja Kociper.
Aktivnih 800 prostovoljcev
Da pa hrana sploh pride do ljudi, je potrebno veliko pridnih rok.
»To je treba večkrat preložiti, dvigniti in na Škofijski karitas Murska Sobota je aktivnih kar 800 prostovoljcev. Lani je bilo posebno leto zaradi koronavirusa, ko so prostovoljci vseeno naredili več kot 60.000 prostovoljnih ur,« pravi.
Sredstva Evropske unije
Da se program razdeljevanja evropske hrane sploh lahko realizira, gre največje zasluge pripisati Evropski uniji, ki pomaga s sredstvi iz Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim.
»Tega programa mi kot Škofijska karitas niti kot Slovenska karitas nismo sposobni realizirati, kajti to so velika sredstva Evropske unije,« zaključuje Kociper.