Pri nakitu ne gre samo za navzven vidno obliko dekorativne umetnosti, pač pa tudi za zelo pomemben element kulturne dediščine, ki ga lahko spremljamo že od najstarejših ljudstev naprej.
Z revolucijo odkritja kovin, tudi žlahtnih, pa je ta oblika umetniškega izražanja dosegla tudi akademsko raven, ki je v nekaterih državah še posebej vidna.
Med njimi izstopa Italija, kjer domuje veliko število priznanih šol oblikovanja ter umetnic in umetnikov.
Razstava v Italiji
Tokratna razstava v Italiji predstavlja 114 del avtorjev sodobnega nakita, ki prihajajo iz več kot 20 držav sveta.
Razstava bo letos gostovala tudi v Padovi in Bologni, mestih, ki sta tudi sicer znani po oblikovanju sodobnega nakita.
V Padovi je tudi sedež svetovno znane univerze za oblikovanje nakita - Istituto Statale d'Arte Pietro Selvatico – Padova.
Selvatico je ena najstarejših šol v Padovi, ki jo je leta 1866 takoj po združitvi Italije ustanovil Pietro Selvatico, zgodovinar in umetnostni kritik, z namenom šolanja mladih obrtnikov.
Projekt Gioielli in Fermento se je rodil pred desetimi leti, v Castelu san Giovani v Piacenzi v Italiji, in sčasoma prerastel svoje okvirje in postal mednarodno tekmovanje avtorjev umetniškega nakita.
»Continuum« in »Lets fly together«
Natečaj je namenjen oblikovalcem, umetnikom, zlatarjem in profesionalcem za izviren okras, pri katerem mora biti upoštevana uravnotežena kombinacija koncepta, oblike, individualnega značaja, harmonije s telesom, strukture, izvirnosti v smislu uporabe ali natančnosti proizvodnih tehnik.
Ocenjevalna komisija svetovno priznanih strokovnjakov iz področja oblikovanja je ocenjevala prispele ogrlice, obeske, broške, prstane, uhane in druge nosljive okraske (razen oblačil).
Iz Slovenije je bila za obe ediciji tekmovanj 2020 in 2021 s svojimi deli, izbrana diplomirana oblikovalka nakita Nataša Grandovec.
Njeni deli sta naslovljeni »Continuum« in »Lets fly together«.
»Za oblikovanje sem uporabila barvni titan in srebro. Kos nakita za leto 2020 sem v spiralo sestavila z barvnimi trakovi titana in srebra, ki predstavljajo večno spiralo življenja in izkušenj.
Za leto 2021 pa sem uporabila enake materiale, vendar so tokrat ti v obliki metuljevih kril, ki se sestavljajo v celoto in tako predstavljajo upanje v boljšo skupno prihodnost,« je pojasnila Grandovec.
'Pred in po koroni'
Pandemija, ki je izbruhnila leta 2020 je zaznamovala ločnico v dejavnosti vsakega izmed sodelujočih oblikovalcev.
Tema natečaja za leto 2020 je bila naslovljena »Evoluzione & affinamento/Evolucija in izpopolnjevanje« je prisilila avtorje k razmisleku in predlagala novo raven raziskav.
Da bi poudarili to prehodno obdobje, so organizatorji želeli zabeležiti prehod med tem, kar je 'bilo' do eksplozije pandemije, nevarnostmi okužbe, paralizo vseh dejavnosti in zaprtosti in tega kaj je od tega trenutka dalje vključevalo ponovno razmišljanje o življenju, reakcijah, vlog ter posledice.
Zaradi pandemije so se organizatorji odločili, da bodo združili obe tekmovanju, 2020 in 2021 v eno, vendar pod različnima naslovoma. Tako so natečaj za leto 2021 naslovili 'Pred in po koroni'.
Umetniški pristop skozi razstave v Fermentu predstavlja ustvarjalni moto avtorjev umetniškega nakita, ki s svojimi deli doživljajo, reagirajo na spremembe.
Potreba po ponovnem sestavljanju, združevanju, razvoju, iskanju komplementarnega ali nasprotnega dela z evolucijo ali revolucijo, razpadom ali rekonstrukcijo. Ali pa preprosto iskanje ravnovesja.
Kdo je Nataša Grandovec?
Grandovec se je rodila leta 1973 v Mariboru. V svojem ateljeju v štajerski prestolnici ustvarja že več kot 15 let, sicer pa je na poti oblikovanja nakita že 28 let.
Diplomirala je v Angliji, na univerzi Guildhall v Londonu, in kasneje še na Nova Scotia College of Art and Design v Halifaxu, na Novi Škotski v Kanadi na področju oblikovanja nakita.
Za svoja dela je prejela številna priznanja doma in v tujini.
Je članica Društva likovnih umetnikov Maribor, ki je lansko leto obeležilo 100-letnico svojega delovanja, in članica Društva za oblikovanje Slovenije, edinega tovrstnega stanovskega združenja v Sloveniji.
Je prejemnica priznanja oblikovalski dosežek v okviru podelitev priznanj Društva za oblikovanje Slovenije v letu 2020.
Leta 2008 je za svoj kos, iglo pod naslovom Ptica, prejela prvo nagrado na natečaju Evropa Donna.
Po vsem svetu razstavlja že od leta 1998. Leta 2014 je bila kot edina slovenska oblikovalka povabljena k sodelovanju v Rigo, v okviru Evropske prestolnice kulture, kjer se je predstavila s svojimi unikatnimi izdelki.
Je nagrajenka natečaja Mestne občine Maribor za protokolarna darila mesta Maribor za leto 2018 z delom »Zgodba stare trte« in avtorica krone mariborske vinske kraljice v letu 2020.
Kosi njenega nakita so našli svoje mesto tudi v knjigi 500 Silver designs, založbe Lark books iz leta 2013.
V okviru natečaja Štajerske gospodarske zbornice za najboljše inovacije v Podravju, je leta 2017 prejela bronasto priznanje za socialno inovacijo »Umetniško terapevtske delavnice izdelave emajliranega nakita«, ki jih v sodelovanju z Društvom za boj proti raku Štajerske Maribor izvaja že osem let zapored.