Foto: Darja Verlič
Novo rogozniško pokopališče občina ureja. Nastala bo milijon evrov vredna vežica, kmalu tudi nov žarni zid, za prostor za raztros pepela pa še ni rešitve.

Na novem rogozniškem pokopališču kmalu tudi nova vežica. V predlogu proračuna za leto 2022 so za rekonstrukcijo vežice namenili kar en milijon evrov. 

Stara vežica je že podrta, nova pa naj bi na njenem mestu zrasla hitro. Dela naj bi bila končana že septembra letos. 

Kmalu morda tudi nov žarni zid 

Način slovesa od pokojnikov se spreminja, tudi na tem področju so novi trendi. Svojci se zmeraj raje odločajo za odkup žarne niše, kamor se vstavi žara. Tako je na novem rogozniškem pokopališču možnost pogreba v krsti, v žari, ki gre v zemljo, in v žari, ki se vstavi v žarno nišo, ki je del žarnega zidu. 

Ob odkritju temeljnega kamna za novo vežico je Nuška Gajšek, županja Ptuja, dodala še, da je veliko niš v žarnem zidu že zakupljenih ali polnih. 

»Tako da bo, seveda, tudi v tej smeri morala slediti investicija,« je razkrila. 

Alen Hodnik, direktor Javnih služb Ptuj, je ob razgrnitvi temeljnega kamna razkril, da je projektiranje novega žarnega zidu že v teku.

Območje raztrosa pepela naj bi bilo neurejeno

Mestni svetnik Alen Iljevec, sicer del liste Ptuj je naš, pa je na 33. redni seji Mestne občine Ptuj omenil tudi neprimernost prostora raztrosa pepela na novem rogozniškem pokopališču. 

Povedal je, da se je na prostoru raztrosa že udeležil pogreba, ki so ga kazile smeti, ki bi jih naj prinašalo iz odlagališča Gajke. Dodal je, da prostor raztrosa pepela kazijo tudi ptičji iztrebki. 

Na Javnih službah Ptuj so za Ptujinfo odgovorili, da prostor za raztros pepela ni poln smeti iz Gajk, temveč večer občasno smeti prinaša z grobov, ki so v neposredni bližini. 

Prostor za raztros pa se nahaja v gozdu, zato je tega težko ali nemogoče zaščititi pred ptičjimi iztrebki. 

»Prostor za raztros pepela je lociran v gozdu, zato ga je težko zaščititi pred ptičjimi iztrebki,« so odgovorili na javnih službah, ki upravljajo s pokopališčem. 

Za Ptujinfo so povedali tudi, da je bil prostor za raztros pepela nazadnje urejen leta 2018, sočasno z gradnjo žarnega zidu.

Dodali so še, da načrtovanje in izgradnja infrastrukture, ki se uporablja za izvajanje javnih služb, je v domeni lokalne skupnosti - ta mora določiti vsa bodoča infrastrukturna vlaganja.

Iz tega razloga na vprašanje glede urejanja prostora za raztros niso mogli odgovoriti. 

Občina se z opažanji strinja

Nuška Gajšek, županja Ptuja, pa je Alenu Iljevcu odgovorila, da se z opažanji strinja. 

Ve, da trenutno območje ni primerno urejeno, zato bodo pristopili k preureditvi

V kolikor preureditev ne bo zadostna, pa, dodajajo na občini, bodo začeli s postopkom spremembe občinskega prostorskega načrta. 

Tako je zanimanje za raztros

Pokop z raztrosom je način pogreba, za katerega zanimanje iz leta v leto narašča. Pokop z raztrosom je možen na več pokopališčih po Sloveniji, tudi na novem rogozniškem pokopališču.

Nekateri raztrosi se opravijo in evidentirajo na spominskem obeležju, na nekaterih mestih lahko ostane umrli anonimen, njegovo ime se ne zabeleži. 

Tudi na območju Ptuja pa zanimanje za pogreb z raztrosom nekoliko narašča. 

Leta 2018 je bilo raztrosov pet, deset so jih prinesli iz drugih pokopališč. Leta 2019 je bilo raztrosov že 16, osem so jih prinesli iz drugih pokopališč.

Leta 2020 je bilo raztrosov že 17, tri so prinesli iz drugih pokopališč, lansko leto pa so jih zabeležili nekoliko manj. Leta 2013 je bilo raztrosov 13, dva so prinesli iz drugih pokopališč. 

Komentarji (1)

ffra-ffra (ni preverjeno)

, vidni tudi ptičji iztrebki, ? Parlament naj sprejme odlok, da je prepovedano ptičem srati !!

Starejše novice