Slika je simbolična (foto: Jure Banfi).
Mestna občina Ptuj v prihodnje ne bo več izvajala participativnega proračuna. Eden izmed glavnih razlogov za takšno odločitev je izredno nizka, manj kot triodstotna, udeležba na glasovanju. Kot pravijo na občini, je treba temeljito spremeniti koncept.

Ptujska občina je leta 2021 prvič izvedla postopek participativnega proračuna pod geslom Moj predlog za moje mesto. Takrat so občani neposredno odločali o porabi dela proračunskih sredstev in izglasovali 15 projektov. Postopek so nato še dvakrat ponovili. 

Kot so poudarili na mestni občini, so želeli s tem občanom ponuditi priložnost, da sodelujejo in odločajo o tem, katere projekte izvesti v ožjih lokalnih skupnostih, v kateri živijo, ter jim dati možnost, da sami predlagajo projekte, ki bodo izboljšali kakovost življenja v naši občini.

A čeprav se je zdelo, da participativni proračun po treh letih postaja stalnica, so se na Mestni občini Ptuj odločili, da ga v letošnjem letu več ne izvedejo. Zakaj? 

Ptujska občina: Poiskali bomo optimalnejši model

Mestna občina Ptuj v letu 2024 ne bo izvajala participativnega proračuna, kar je bilo potrjeno tudi na zadnji redni seji mestnega sveta. 

Kot pravijo na občini, je k odločitvi botrovala prenizka udeležba občank in občanov na glasovanju. 

»Koncept participativnega proračuna je bil leta 2021 zastavljen smiselno, a izjemno nizka, manj kot triodstotna udeležba na glasovanju za predlagane projekte v okviru participativnega proračuna je eden izmed glavnih razlogov odločitev, da izvajanje zamrznemo in poiščemo optimalnejši model, ki bo k sodelovanju pritegnil večje število občanov,« so pojasnili na občini. 

Lani izglasovane projekte bodo izvedli

Na občini razlagajo, da so vsi izglasovani projekti participativnega proračuna v letu 2022 bili v letu 2023 izvedeni.

Za izvedbo izglasovanih projektov v letu 2023 bodo v proračunu Mestne občine Ptuj za leto 2024 namenili 175.000 evrov. 

V vsakem izmed štirih območij je na voljo 37.500 evrov in v skupini Mladi 25.000 evrov. 

Na občini pojasnjujejo, da odločitev o ukinitvi participativnega proračuna ne bo vplivala na že izglasovane projekte: »Doslej izglasovane projekte (skupaj jih bomo realizirali 11) bomo izvedli v letu 2024, a letos možnosti odločanja o tem, kaj bi izvajali v letu 2025, ne bo.«

Tudi zvišanje sredstev ni prineslo želenih učinkov

Znesek, ki so ga v proračunu Mestni občini Ptuj zadnji dve leti zagotavljali za izvedbo participativnega proračuna, je bil 175.000 evrov. 

»Na začetku je bil za 50.000 evrov nižji znesek, a tudi povišanje sredstev želenih učinkov ni prineslo,« so dejali. 

Starejše novice