V Centru za krepitev zdravja Ptuj so 1. julija pričeli s programom Družinska obravnava za zdrav življenjski slog, ki bo usmerjen v zdravo hujšanje otrok.
Metka Uhan, direktorica Zdravstvenega doma Ptuj, je takrat povedala, da gre še za eno preventivno dejavnost centra: »Gre za obravnavo otroške debelosti za celo družino.«
Sistem je narejen tako, da bodi otroke v program usmerili pediatri po sistematskih pregledih v četrtem in šestem razredu, če bodo ugotovili prekomerno telesno maso in slabšo telesno zmogljivost, potreba po tem pa je velika.
Začeli so organizacijske procese
Uroša Železnika, koordinatorja Centra za krepitev zdravja Ptuj, smo povprašali, kakšne so prve izkušnje z novim programom, kolikšen odstotek osnovnošolskih otrok ima prekomerno telesno težo in kakšni so najpogostejši razlogi za to.
Železnik je za Ptujinfo razložil, da so se po zagonu programa, med poletjem, najprej osredotočili na organizacijske procese, tako da odziva zaenkrat še ne morejo popolnoma opredeliti.
Program zajema 12 skupinskih srečanj, individualne posvete pri pediatru, kontrolne preglede in psihološko podporo pri ohranjanju zdravega življenjskega sloga.
»Sam program zahteva veliko predpriprave, da bodo stvari kasneje gladko stekle. V prvo obravnavo smo vključili lanske šestošolce in njihove družine. V tem tednu domov dobivajo vabila na prve individualne posvete, ki se začnejo s septembrom.«
Zaposleni ptujskega centra za krepitev zdravja, ki so vključeni v program, so pediatrinja, diplomirana medicinska sestra, kineziolog, dietetik in psiholog. Celotna delovna ekipa strmi k enotnemu in strokovnemu delu, ki bo prineslo želene rezultate.
Kaj o debelosti otrok kažejo podatki?
Ko povprašamo o statističnih podatkih v povezavi z debelostjo otrok, nam je Železnik povedal, da so slabi.
»Najnovejši podatki kažejo, da smo na Ptuju tako po prekomerni prehranjenosti otrok od šestega do 15 leta statistično slabši od državnega povprečja. Enako velja tudi za celotno upravno enoto Ptuj, ki jo pokriva Zdravstveni dom Ptuj.«
Glede na njihove izkušnje med najpogostejše vzroke za debelost uvrščajo debelilno okolje, to je okolje, v katerem prevladujejo slabe prehranjevalne navade, nepoznavanje osnov zdrave prehrane, sedeč način življenja, nizke cene nekakovostnih živil in premalo gibanja.
Vpliv na zdravje in kvaliteto življenja
Na portalu Zdravje v občini lahko preberemo, da prekomerna prehranjenost otrok po svetu hitro narašča.
Povezana je s številnimi dejavniki tveganja za srčne in druge kronične bolezni kasneje v življenju, kot so povišane maščobe v krvi, neodzivnost na insulin in povečano tveganje za sladkorno bolezen tipa 2, povišan arterijski tlak in zgodnjo aterosklerozo.
Prekomerna prehranjenost otroka pomembno vpliva tudi na kvaliteto njegovega življenja, zato je treba trende prekomerne prehranjenosti pri otrocih pozorno spremljati.
Lokalna skupnost ima tukaj pomembno vlogo. Omogoča prostočasne rekreativne dejavnosti otrok in vpliva na zmanjševanju neenakih možnosti za vključevanje v športne dejavnosti, kar zmanjšujejo tveganje za debelost.
Prav tako bodo tukaj pomembno mesto dobili programi Centrov za krepitev zdravja, kjer bodo poglobljeno obravnavali celotno družino.
Obravnava bo trajala dlje časa, spremljalo se bo način življenja družine, težo otroka, se svetovalo in usmerjalo na različnih področjih, ki vplivajo na zdrav življenjski slog.
V centru si želijo v prihodnje delati tudi s šolami in vrtci ter svetovati pri pripravi jedilnikov za otroke, da bo učinek na tem področju še večji.
»Želimo apelirati na starše, da zaupajo v program in strokovnost, saj si želimo le najboljše za mlado populacijo. Ob enem pa opozoriti na to, da so pri nas dobrodošli vsi otroci, mladostniki in starši, ki bi se želeli posvetovati s katerim od strokovnjakov,« je dejal Železnik.
Potrebna je kvaliteta ne kvantiteta !