Slika je simbolična.
Znani so rezultati o zadovoljstvu pacientov - tudi v ptujski bolnišnici.

Zadovoljstvo pacientov predstavlja temeljni kamen uspešnega zdravstvenega sistema.

V dobi nenehnih in hitrih sprememb v medicinski tehnologiji, raziskavah in praksah, je ključno ohranjati osnovno načelo - skrb za paciente na način, ki jim omogoča zadovoljstvo in zaupanje v zdravstveno oskrbo.

Zadovoljstvo pacientov ni zgolj abstraktni koncept; predstavlja nepogrešljivo merilo kakovosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema ter ima neposreden vpliv na rezultate zdravljenja, bolnišnične pobotnice in dolgoročno zdravje bolnikov.

Zakaj je pomembno, da so pacienti zadovoljni z zdravstveno oskrbo? To je vprašanje, ki si ga postavljajo tako zdravstveni strokovnjaki kot tudi zakonodajalci vse bolj pogosto, saj spoznavajo, da je pacientovo zadovoljstvo ključnega pomena za doseganje vrhunskega zdravstvenega sistema. 

Kako so izvedli raziskavo? 

Raziskava o zadovoljstvu pacientov poteka vsako leto. Zdaj so znani rezultati za lansko leto. 

V raziskavo so vključene vse slovenske bolnišnice in oba klinična centra. Tako se na podlagi rezultatov ugotovi povprečje, ustanovo pa se umesti nad ali pod povprečje. V raziskavi so lahko sodelovali vsi pacienti, ki so v obdobju trajanja raziskave zaključili s hospitalno obravnavo. 

V raziskavi je skupaj sodelovalo 10.533 pacientov iz 148 ustanov in šest vrst zdravstvene dejavnosti. V ptujski bolnišnici je vprašalnik ustrezno izpolnilo 181 pacientov. 

In kakšne so ugotovitve? 

Ugotovili so, da imamo v Sloveniji precej dobro povprečje pri naročanju za obisk v ambulanti. Na tem področju je bila ptujska bolnišnica slaba dva odstotka pod povprečjem.

Slabše so se odrezali pri čakalnih dobah - 67,2 odstotkom pacientov čakalna doba ni predstavljala težave, slovensko povprečje je na 75,5 odstotkih. 

Ptujski uporabniki so bili zadovoljni tudi s prijaznostjo osebja, v čakalnici pa so čakali 30 minut ali manj. 

Poleg čakalnih dob se je ptujska bolnišnica nekoliko slabše izkazala tudi pri pojasnilih zdravnika glede morebitnih tveganj, posledic ali možnih zapletov. 

Ptujska bolnišnica se sicer večinoma giblje okoli povprečja slovenskih bolnišnic, nad povprečjem so na treh postavkah. 

In sicer ...

Nad povprečjem so glede čakanja v čakalnici, večina ptujskih pacientov v čakalnici čaka manj kot trideset minut.

Nad povprečjem so tudi pri podajanju informacij zdravnikov, večina teh poda informacije, kako jemati predpisana zdravila v kombinaciji z drugimi zdravili, ki jih jemljejo že od prej. 

Nadpovprečno pa so se v ptujski bolnišnici izkazali tudi pri postavki, ki pravi, da pacient od zdravnika prejme informacije o neželenih učinkih predpisanih zdravil.

Starejše novice