Majhna ulica v središču mesta Ptuju nosi ime pesnika Tomaža Šalamuna, ki velja za 'generala' slovenske avantgarde. Pa veste, zakaj?
Odgovarja Branka Bezeljak, ki si je za poimenovanje ulice po priznanem pesniku prizadevala.
Znamenita Ptujčanka z odlično idejo
Ptujčanka Branka Bezeljak je slavistka, profesorica, režiserka in gledališka pedagoginja. Za svoje dosedanje delo in prizadevanja na področju kulture je prejela že več priznanj.
Javni sklad za kulturne dejavnosti jo je nagradil na državni ravni, Mestna občina Ptuj ji je dodelila oljenko in je tudi prejemnica plakete državnega sveta kot najzaslužnejša dolgoletna prostovoljka na področju kulturnega društvenega življenja in požrtvovalnega vsestranskega dela z mladimi.
Na Ptuju je kot profesorica, režiserka in gledališka pedagoginja pustila neizbrisen pečat, zaslužna pa je tudi za to, da se ulica v središču mesta med Staro steklarsko in Domom kulture Muzikafe imenuje po pesniku Tomažu Šalamunu.
Zakaj se ulica na Ptuju imenuje po Šalamunu?
Pred začetkom festivala Dnevi poezije in vina, ki bo na Ptuju in v številnih drugih krajih potekal med 19. in 24. avgustom, nas je gospa Branka Bezeljak spomnila na 22. junij 2015, ko je mestni svet Mestne občine Ptuj preimenoval Staro ulico v Ulico Tomaža Šalamuna.
Gre za majhno ulico med Staro steklarsko in Muzikafejem, ki zdaj nosi ime priznanega slovenskega pesnika.
Mnogi se sprašujejo, kaj ima Tomaž Šalamun, ki se je leta 1941 rodil v Zagrebu, se pozneje z družino preselil v Ljubljano, nato v Mostar in po informbiroju v Koper, s Ptujem.
Bezeljak odgovarja: »Še danes me to marsikdo vpraša. Njegovi stari starši so živeli na Ptuju v čudoviti vili, ki stoji še danes. Imeli so zelo pomembno vlogo na Ptuju med obema vojnama, on je pa kot otrok in vse do najstniških let prihajal na Ptuj.«
Podali so pobudo
Bezeljak je kot predsednica Četrtne skupnosti Center in vodja Teatra III dala pobudo, da bi po njem poimenovali ulico. Takrat je v prizadevanje za uresničitev pobude vključila tudi Aleša Štegerja in Mitja Čandra iz Beletrine ter Društvo slovenskih pisateljev.
Pobudo za poimenovanje so na četrtno skupnost tako naslovili Založba Beletrina, Društvo slovenskih pisateljev in mednarodni pesniški festival Dnevi poezije in vina.
Med drugim so takrat v pobudi zapisali tudi, da zato, ker »Šalamun Ptuj omenja in tematizira v številnih pesmih«.
»Šalamun je osebno in družinsko tesno navezan na Ptuj. Njegova družina po očetovi strani izvira iz Ptuja, tu sta Šalamunova družinska hiša in grob. Obenem je s številnimi nastopi in drugim literarnim udejstvovanjem na Ptuju od sredine šestdesetih let zaznamoval generacije ptujskih ustvarjalcev. Bil je osrednji gost festivala Dnevi poezije in vina, ki poteka na Vrazovem trgu, na katerega ulica meji. Obenem spada ta predel mesta v območje, ki je bilo v preteklosti judovsko naseljeno, Šalamunovi predniki pa so bili delno tudi judovskega porekla,« so še zapisali.
V središču Ptuja več ulic poimenovanih po slovenskih literatih
Bezeljak meni, da je bil Šalamun verjetno od vseh ptujskih pesnikov najbolj prodoren v svetu, zato se ji je zdelo prav, da po njem poimenujejo ulico.
Na tak način in z dejstvom, da je prizorišče festivala Dnevi poezije in vina na Ptuju, je festival Ptuju ogromno dal, hkrati pa skrbi za njegovo promocijo.
V središču mesta, kjer je zdaj Ulica Tomaža Šalamuna, je tudi veliko drugih ulic, ki so poimenovane po slovenskih pesnikih in literatih, med drugim tudi Vrazov trg, ki nosi ime pesnika Stanka Vraza, ki je bil rojen leta 1810 v Cerovcu pri Ormožu, pa tega marsikdo ne ve.
»In zato smo, ker je veliko priimkov Šalamun, vztrajali, da se ulica imenuje po Tomažu Šalamunu, točno določenem,« še pove Bezeljak.
Ob deseti obletnici smrti se mu bodo poklonili tudi na letošnjih Dnevih poezije in vina.