Psihiatrična bolnišnica Ormož je v letu 2024 izpolnila delovni program. Na nekaterih področjih je program presegla in poslovala s presežkom prihodkov nad odhodki v višini 759.437 evrov.
Adaptacije in vlaganja v infrastrukturo
Direktorica Psihiatrične bolnišnice Ormož Ksenija Pirš je za Ptujinfo povedala, da so v lanskem letu uspešno delovali na področju adaptacij in vlaganj v osnovno infrastrukturo, med katerimi je za varnost uporabnikov in zaposlenih izjemno pomembna sanacija ogrevanja vodovodnega sistema in tako zagotavljanje mikrobiološko neoporečne pitne in sanitarne vode.
Čez vse leto so nadaljevali tudi z vlaganji v že prenovljene prostore in oddelke ter v opremo v bolnišničnem laboratoriju, lekarni, pralnici in kuhinji.
»Nadaljevali smo z deli v mansardnem delu bolnišnice in prenovili prostor za glasbeno terapijo in analitično psihoterapijo, na novo pa smo uredili velik in svetel prostor za vodeno vadbo in telesno aktivnost ter fizioterapijo.
Tako smo vzpostavili novo okolje za delo delovnih terapevtk in fizioterapevtke, prav tako pa tudi za druge zaposlene, ki s pacienti uporabljajo prostore.«
Vzpostavili ambulanto kliničnega farmacevta
V okviru prenove ambulantnega dela so zdravstveno-administrativne sodelavke združili v prenovljen, skupni prostor, s čimer so jim zagotovili boljše pogoje za delo. Hkrati so se pridobili prostori, namenjeni razširitvi ambulantnih dejavnosti.
Ob razvoju klinično psihološke službe je v ambulantnem delu vse bolj zmogljiva klinično psihološka dejavnost. Ponovno so vzpostavili ambulanto za EEG, kjer sodelujejo s specialistko nevrologinjo in diplomirano medicinsko sestro iz UKC Maribor.
»Na novo pa smo vzpostavili ambulanto kliničnega farmacevta in implementirali področje brezšivne skrbi tako za hospitalizirane, kot ambulantne paciente, pri čemer smo na področju bolnišnic med prvimi,« je dejala Pirš.
Pripravljajo se še na novost, ambulanto za transkranialno magnetno stimulacijo, ki jim bo omogočila nove terapevtske pristope za še bolj sodobno zdravstveno obravnavo pacientov.
»Trenutno smo v postopku umeščanja dejavnosti na področje psihiatrije v Slovenij. Z razvojem novih dejavnosti je potrebno poudariti dodatno strokovno usposobljenost, strokovno rast in razvoj naših zaposlenih na vseh področjih našega delovanja,« je še dodala.
Načrti za naprej so ambiciozni
Pirš je povedala, da je Psihiatrična bolnišnica Ormož trenutno v sklepni fazi načrtovanja in prevzema dveh pomembnih projektov.
Prvi je obnova hospitalnega dela pritličja in zunanjih površin ter bolnišničnega parka, ki bo z novo ureditvijo v terapevtskem delu vrta ponujal še več možnosti za počitek in sprostitev težje bolnim, uporabnikom v oblikah podaljšane obravnave in na Enoti za zdravljenje bolezni odvisnosti in psihoterapijo pa več možnosti za rekreacijo in koristno preživljanje prostega časa.
»Na zunanjem delu pred vhodom v bolnišnico smo v prostorski načrt občine vključili tudi dozidavo nadkritega vhoda za reševalna vozila ter dnevnega centra za osebnostno rast in razvoj v sosednji stavbi, kjer se odvija dnevni program naše bolnišnice,« je dejala.
So pred širitvijo in obnovo parkirnih mest za zaposlene in uporabnike.
V prihodnje na parkirnih površinah načrtujejo nadgradnje za energetsko učinkovitejšo oskrbo bolnišnice z električno energijo, srednjeročno pa načrtujejo energetsko sanacijo bolnišnične in pripadajoče stavbe na dvorišču.
Se obeta izpostava bolnišnice v Prekmurju?
Nekaj pogledov v prihodnost je srednje in dolgoročnih, je za Ptujinfo razložila Pirš. Mednje sodi tudi dislocirana enota v Prekmurju.
»Ker so pred nami vse večje potrebe in pričakovanja ljudi, nenehne spremembe in razvoj na vseh ravneh pa od nas zahteva vse več znanja, prilagodljivosti, predanosti, vseživljenjskega učenja in osebno zavzetost, se zavedamo, da je sleherni razvoj najprej in predvsem zgodba o ljudeh, zaposlenih, ki smo ključni za uspešnost načrtovanih sprememb in izboljšav.«
Ideja o izpostavi bolnišnice v Prekmurju je realna in se nanaša na potrebe ljudi, prav gotovo pa je za uresničitev dislocirane enote potrebno sodelovanje ministrstva za zdravje in plačnika storitev, to je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, saj bi za to potrebovali večji obseg priznanega programa dnevnega centra, je razložila Pirš in dodala, da brez podpore, centra v Prekmurju ne morejo odpreti.
»Vemo, da je Pomurje z Goričkim podhranjeno glede psihiatrične in psihoterapevtske oskrbe. Obe psihiatrični bolnišnici, tako mariborska, kot ormoška, sta za slovenske razmere precej oddaljeni.«
V Ormožu so uspeli vzpostaviti uspešen model integrativnega (psiho) terapevtskega pristopa.
Gozdna kopel in terapevtsko postenje
V sklopu Dnevne bolnišnice izvajajo klasični program v smislu dnevnega vključevanja v pogovorne, analitično usmerjene skupinske psihoterapevtske obravnave, ob tem nudijo glasbeno, likovno in gibalno terapijo ter skupino s kliničnim farmacevtom.
V ta klasični program so vključili postavitev družine, zvočne meditacije z gongi, akupunkturo, meditacije in jogo.
Tako so razmišljali, da bi ta model obravnave, v katerega se že sedaj vključujejo posamezniki iz celotne Slovenije, prenesli v Prekmurje.
»Razmišljamo o vključevanju dodatnih terapevtskih tehnik, kot sta gozdna kopel in terapevtsko postenje. Razmišljamo o tem, da bi terapevtski prostor umestili v naravno okolje kmetije oziroma posesti, ki bi te programe prostorsko podprla.
Realnost pa je, tako so pokazala naša tipanja v tej smeri, da ima veliko bolnišnic predloge za širitev programov, a sredstva so omejena. Tako se trudimo zainteresirati širšo javnost, da bi nam pomagala pri širitvi v ta prostor. Upamo, da nam uspe,« je povedala Pirš.
V primeru podpore omenjenih institucij bi lahko tak center odprli čez dve leti. Z več angažmaja vseh strani pa bi lahko celo odprli možnost hospitalizacije na oddelku odprtega tipa z okvirno 22 posteljami.
Po mnenju direktorice je možnosti za razvoj veliko.
Uspešno se soočajo s pomanjkanjem kadra
V ormoški psihiatrični bolnišnici kljub splošnemu pomanjkanju kadra uspešno zagotavljajo strokovno in pravočasno obravnavo na področju duševnega zdravja. Njihove storitve sledijo Resoluciji o nacionalnem programu duševnega zdravja ter načelom enake dostopnosti in ustrezne pomoči ljudem v stiski.
Z vlaganjem v specializacije so izboljšali stanje na področju klinične psihologije in psihiatrije, trenutno pa iščejo dodatnega specialista ter redno zaposlujejo druge zdravstvene kadre.
Ker se v Ormožu šolajo bodoče medicinske sestre, pričakujejo, da bodo ti kadri pomembno prispevali k razvoju regije, izboljšali kakovost storitev in okrepili lokalni gospodarski utrip.