Trenutno smo priča vročinskemu valu, ki bi lahko bil po nekaterih napovedih tudi najdaljši v zgodovini meritev. Še vsaj teden dni so napovedane temperature okrog 30 stopinj Celzija.
Vročina v okolju pa lahko povzroči številne škodljive vplive na zdravje, zlasti pri občutljivejših skupinah prebivalstva.
Povečanje števila bolnikov, ki zaradi vročinskega vala potrebujejo nujno medicinsko pomoč, opažajo tudi v Splošni bolnišnici dr. Jožeta Potrča Ptuj.
Pretirano izpostavljanje vročini
Med ogrožene bolnike sodijo starejši, otroci in nosečnice, predvsem pa bolniki z obolenji srčno žilnega sistema, ledvic, sladkorno boleznijo, pljučni bolniki in osebe, ki bivajo ali delajo v slabše prezračenih prostorih brez naprav za klimatizacijo.
»Opažamo, da se precejšnje število ljudi pretirano izpostavlja vročini, ki lahko povzroči kožne izpuščaje, otekanje nog, omedlevico, izgubo zavesti, vročinsko izčrpanost, krče ali vročinsko kap, pri kroničnih bolnikih pa poslabšanje njihovih osnovnih bolezni in s tem povezanih težav,« sporočajo iz ptujske bolnišnice.
Kdaj k zdravniku?
Med znake vročinske izčrpanosti sodijo glavobol, omotica, splošna slabost, občutek dezorientiranosti, prekomerno potenje, krči v okončinah, pospešeno dihanje in srčni utrip.
»V primeru, da se oseba tudi po 30 minutah počitka in hlajenja ne počuti dobro, se ne znoji, čeprav ji je vroče, je zmedena, slabše odzivna in ima povišano telesno temperaturo, je treba poklicati nujno medicinsko pomoč,« poudarjajo v ptujski bolnišnici.
Nosečnice so naj posebej previdne
Posebno pozornost hidraciji in umiku na hladno morajo posvetiti tudi nosečnice.
»Priporočamo, zmanjševanje izpostavljenost vročini, izogibati se soncu med 10. in 17. uro, umakniti se v hladnejše prostore, omejiti fizično aktivnost na jutranje in večerne ure, skrbeti za zadostno hidracijo in uživati lahko hrano v manjših obrokih,« še opozarjajo.
Dojenčkov ne oblačimo preveč
Posebna skupina so dojenčki in otroci in v času vročinskega vala priporočajo, da starši pazijo na zadostno uživanje tekočin, najprimernejša tekočina je voda ali nesladkan čaj.
»Pozorni moramo biti, da dojenčkov ne oblačimo preveč ter da jih ne pokrivamo prekomerno z odejicami ali ne zapiramo košar na vozičku in podobno.
V tem času dojenčki ne potrebujejo nogavičk in kapic, zaželeno pa je lahko pokrivalo na glavi za zaščito pred soncem.
Dosledno se izogibamo direktnemu izpostavljanju soncu, predvsem med 10. in 17. uro, v tem času naj se otroci zadržujejo v senci,« so še jasni.
Otrok ne puščajmo v razgretih avtomobilih!
Sprehode poskušamo omejiti na jutranje in večerne ure. V primeru, da se odpravimo na pot z otroki z avtomobilom, moramo vozilo pred vstopom otrok primerno ohladiti in po poti narediti tudi več premorov.
»Nikakor pa otrok ne puščamo v razgretih avtomobilih, saj zaradi slabše termoregulacije pri otrocih že po desetih minutah lahko pride do kritičnega pregretja,« opozarjajo v ptujski bolnišnici.
Zdravila in alkohol poslabšajo prenašanje vročine
Sicer pa za konec še dodajmo, da prenašanje vročine lahko poslabšajo tudi določena zdravila in alkohol.
Slednji zmanjšuje občutek potrebe po tekočinah, posledično pa tudi znake začetne dehidracije in pregretja telesa.
Komentarji (2)
Kaj ko bi to vprašal vladnike in nvo, tumpelj?
In reply to Kaj ko bi se vladniki in nvo… by Mikimaus (ni preverjeno)
Kaj ko bi se vladniki in nvo borile za pravice delavcev v taki vročini
Aja delavci niso etnični