Vir: posnetek zaslona EESA
Za štajersko prestolnico je bil danes prav poseben dan. V vesolje je poletela raketa s satelitom Trisat-R, ki so ga razvili na Univerzi v Mariboru.

Izstrelitev rakete je bila danes sprva predvidena ob 13.13 po srednjeevropskem času, a so jo zaradi tehničnih težav nekajkrat preložili. Naposled so raketo izstrelili ob 15.13 uri. 

»Zagotovo je tudi za univerzo tovrsten dosežek izjemnega pomena. Kajti skozi to tudi mi uresničujemo našo vizijo postati raziskovalna univerza in preko tega dajati okolju nova znanja, ki lahko povečujejo njegovo konkurenčnost,« je povedal Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru.

Čisto sobo Laboratorija za elektronske in informacijske sisteme na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, je satelit zapustil 2. junija, že naslednji dan pa je bil pripeljan v Francosko Gvajano, kjer je bil danes z novo evropsko nosilno raketo Vega-C poslan v vesolje.

Na dogodku ob izstrelitvi rakete je bil prisoten tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, Matjaž Han.

»Najprej se fajn potolčite Mariborčani. Se mi zdi, da je vendarle to en velik uspeh mariborske univerze in vaše fakultete,« je povedal Han.

Namenjen opravljanju meritev v srednji Zemljini orbiti

Satelit Trisat-R je namenjen opravljanju meritev ionizirajočega sevanja v srednji Zemljini orbit na šest tisoč kilometrih višine.

»Razumevanje tega okolja nam omogoča, da modeliramo vplive na Zemeljsko dogajanje, tako v smislu navigacije kot vesoljskega vremena na splošno, ki ima velik vpliv tudi na energetska omrežja in podnebje,« je povedal Iztok Kramberger, vodja projekta.

V celoti je zasnovan, načrtovan in izdelan v Sloveniji. Na njegovem krovu pa sta tudi dva tovora podjetja SkyLabs in en tovor podjetja Evropske vesoljske agencije.

»Če smo pred leti imeli cilj biti v vesolju, imamo danes cilj biti dosti dlje, širiti Skylabsovo tehnologijo na časovno daljše in pomembnejše tehnologije,« je bil jasen Tomaž Rotovnik, direktor podjetja Skylabs.

»Kot prvi nanosateliti gremo v izjemno zahtevno okolje«

Satelit Trisat-R temelji na platformi z izjemno visoko stopnjo miniaturizacije in je v celoti zasnovan, načrtovan in izdelan v Sloveniji. S svojo težo 4965 gramov in velikostjo 30 krat 10 krat 10 centimetrov sodi v razred nanosatelitov standardne velikosti treh enot. Uspešno so ga sestavili v manj kot šestih mesecih.

»Kot prvi nanosateliti gremo v izjemno zahtevno okolje. Gre za pionirsko misijo, na katero stopamo skupaj Slovenci, Francozi in Italijani, pri čemer je naš satelit tokrat eden najzanimivejših, saj nosi celo kopico inovacij,« je pojasnil Kramberger in dodal:

»Če bo misija uspešna, bo to izjemno pomembna infrastruktura ne le za našo univerzo in podjetje Skylabs, ampak tudi za druge pridružene članice, kot sta Cern in Evropska vesoljska agencija.«

Prvi stik z zemeljsko postajo v Mariboru je predviden ponoči

Trisat-R bo tako poletel desetkrat globlje v vesolje kot prvi satelit Trisat pred dvema letoma.

»Ta današnji dosežek je toliko bolj pomemben, ker umešča Slovenijo, mesto Maribor, Univerzo v Mariboru, v sam vrh torej vesoljskih tehnologij in držav, ki so sposobne takšne tehnologije obvladati,« je povedal Kačič.

Dobri dve uri po izstrelitvi naj bi satelit zapustil nosilno raketo in se utiril v orbito. Prvi stik z zemeljsko postajo, ki so jo v podjetju Skylabs postavili na obrobju Maribora, je predviden ponoči.

Zaradi visoke Zemljine orbite pa se satelit Trisat-r, po svojem utirjenju in novem življenjskem ciklu, ne bo približeval našemu planetu Zemlji in izgorel, temveč se bo počasi oddaljeval od Zemlje in v vesolju ostal vekomaj.

Starejše novice