Prvak DeSUS Karl Erjavec je po sestanku strank Koalicije ustavnega loka ponovil, da bodo konstruktivno nezaupnico z desetimi podpisi vložili prihodnjo sredo.
Prepričan je, da jo bodo podprli tudi štirje poslanci DeSUS, ki po njegovih ocenah niti v primeru neuspeha nezaupnice ne bodo del koalicije Janeza Janše. Po Erjavčevih besedah bodo stranke, ki podpirajo nezaupnico vladi, prispevale po dva poslanska podpisa pod predlog.
V nedavni izjavi je Erjavec spomnil, da je po prvi vložitvi konstruktivne nezaupnice soglasje h kandidaturi za predsednika vlade umaknil, ker da nekateri podpisniki iz epidemioloških razlogov ne bi mogli glasovati v državnem zboru.
A sedaj upa, da bodo to pot lahko vsi sodelovali. A tudi če ne bi mogli, ne bi želel ponovnega umika soglasja, saj da bi bilo videti neresno. Po njegovih ocenah pa bo zaradi neenakovrednega položaja poslancev potrebna ustavna presoja.
Spremembe poslovnika državnega zbora, ki bi omogočale tajno glasovanje na daljavo, so sicer opozicijske stranke vložile, a za zdaj kaže, da potrebne večine za sprejem sprememb ni.
Erjavec potrebuje 46 poslanskih glasov
Erjavec je tudi spomnil na dvome, ki se pojavljajo v javnosti, ali bodo vsi štirje poslanci DeSUS podprli nezaupnico. A kot je dejal, so bila na torkovem sestanku poslancev DeSUS in vodstva stranke ta zagotovila dana.
Janševa vlada je po njegovih ocenah očitno manjšinska in je premier zato »glede na torkov dogovor vodstva in poslancev DeSUS stopil ne le en korak nazaj, ampak verjetno dva«.
V minulih tednih so potekali številni pogovori tako podpornikov nove kot akterjev aktualne vlade s poslanskimi skupinami in posameznimi poslanci. Tajno glasovanje o konstruktivni nezaupnici, ki za uspeh potrebuje 46 poslanskih glasov, na obeh straneh povzroča napetost in negotovost.
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB imajo skupaj 39 poslancev, s podporo stranke DeSUS, z izjemo Branka Simonoviča, ki nezaupnice ne bo podprl, pa 42 poslancev oziroma glasov.
Vladna koalicija meni, da ima zagotovljenih 47 glasov
Na drugi strani pa predsednik NSi in obrambni minister Matej Tonin vztraja, da sedanja vlada ni manjšinska, ampak še vedno večinska, saj ima vladna koalicija po odhodu stranke DeSUS trdnih 47 poslanskih glasov.
Prepričan je, da bo vlada dokončala mandat brez večjih težav, konstruktivna nezaupnica pa ne bo uspela. Podobnega mnenja je tudi Janez Janša.
Stranke vladne koalicije SDS, SMC in NSi imajo sicer 41 poslancev, glede na javno izraženo podporo lahko računajo tudi na glas poslanca Roberta Polnarja in Branka Simonoviča, tri poslance SNS in bržkone vsaj pri delu glasovanj na poslanca narodnih manjšin.
Anketa o podpori Erjavca za mandatarja
Zaradi vložitve konstruktivne nezaupnice, ki se bo zgodila v sredo, nas zanima, koliko bralcev Ptujinfo podpira posledično izbiro Karla Erjavca za mandatarja oziroma za predsednika morebitne nove vlade.
Svojo namero izrazite v anketi.
Klovn je za v cirkus ,ne za politiko 😅🤣