Pred dnevi je v slovenski javnosti zaokrožil poziv skupine 38 vidnih posameznikov, ki so v odprtem pismu pozvali politiko, medije in mnenjske vodite k umiritvi strasti, preseganju delitev in skupnemu reševanju izzivov.
Čas za strateški razmislek
Kot so zapisali, smo ena redkih evropskih držav, kjer politika, osrednji mediji in z njimi celotna družba ne nastopajo proti pandemiji enotno.
Ob tem opozarjajo, da so pred nami odločilni meseci in leta za prihodnost naše države. Pred Slovenijo so štirje veliki projekti, in sicer dokončanje boja zoper pandemijo, gospodarsko okrevanje, predsedovanje Svetu Evropske unije in prenova volilnega sistema.
»To so veliki in zgodovinski cilji, ki terjajo politično in družbeno zrelost in odgovornost,« so zapisali in opozorili, da je zato skrajni čas, da se vsi na čelu s političnimi, medijskimi in mnenjskimi voditelji zresnimo in osredotočimo na skupno reševanje velikih izzivov, ki so pred nami.
Poudarjajo, da je sedaj pravi čas za strateški razmislek o tem, kako prenoviti gospodarske, socialne, zdravstvene, pravne in ostale temelje naše države tako, da bo Slovenija lahko postala ena najrazvitejših in najmodernejših držav na svetu.
»Brez jasne razvojne vizije bomo namreč še desetletja dohitevali Avstrijo in ostale razvite evropske države,« so opozorili.
Kaj pričakujejo od politike
Konkretno od predsednika vlade in ostalih predstavnikov koalicije pričakujejo, da bodo pri upravljanju države upoštevali širše družbene potrebe in ne samo interesov svojih volivcev.
Vladajoča politika mora narediti več, da k sodelovanju pritegne drugo stran, opozicija pa mora prihodnje ponudbe za sodelovanje presojati dobronamerno in državotvorno, predlagajo.
Od političnih predstavnikov prav tako pričakujejo, da se vzdržijo brezplodnih provokacij, dnevnih političnih igric in pogrevanja starih zamer.
»Nenehno rušenje vlade ne more biti cilj, ki posvečuje vsa sredstva,« so opozorili. Tudi socialna omrežja po njihovem mnenju ne bi smela služiti kot sredstvo političnega komuniciranja, s katerim se spodbujajo konflikti, žali ljudi in poglablja razdor v družbi.
Vidnim imenom se še pridružujejo drugi
Poziv so prvotno podpisali vidni gospodarstveniki, kot so Mark Boris Andrijanič, Mark Pleško, Franjo Bobinac in Andrej Mertelj, več profesorjev, med njimi Janez Šušteršič, Kristijan Musek Lešnik, Žiga Turk, Igor Masten, Matej Avbelj, Anže Burger, nekdanja evropska poslanka Romana Jordan, kardiolog Marko Noč ter številni drugi.
Med podpisniki najdemo tudi docenta Jerneja Buzetija, ki ima v vodstvu Fakultete za upravo naziv prodekana za prenos znanja. Pozivu se naknadno pridružujejo še ostali, med drugim reper Trkaj in Bojana Beović.