Razumevanje vzrokov za burzitis komolca, prepoznavanje simptomov in poznavanje učinkovitih metod zdravljenja je ključno za hitro in uspešno okrevanje.

Burzitis komolca je boleče stanje, ki ga povzroči vnetje burze, majhne vrečke s tekočino, ki se nahaja med kostjo komolca in kožo. Burze delujejo kot blazinice in zmanjšujejo trenje med kostmi in mehkimi tkivi med gibanjem sklepa.

Komolec, ki nadlahtno kost povezuje s podlaktnima kostema in velja za nadvse kompleksen sklep, je dokaj dovzeten za poškodbe, najpogosteje v obliki teniškega, golf in plezalskega komolca, tendinopatije bicepsa, distalne tendinopatije bicepsa ali burzitisa komolca.

Prav vsako od naštetih zdravstvenih stanj zahteva diagnozi ustrezno zdravljenje, ki v večini primerov temelji na fizioterapevtskih tehnikah, kakršne izvajajo v kliniki Medicofit, posvečeni zdravljenju poškodb in bolečin ortopedskega izvora.

Za tamkajšnjo rehabilitacijo so značilni nadgrajevanje stroke s fizioterapijo in kineziologijo, celostni postopek zdravljenja, individualno prilagojen program, spremljanje pacienta skozi vse faze okrevanja, od akutnega stanja do vrhunske telesne pripravljenosti, ter, po zaključku rehabilitacije, povrnitev polnega obsega poškodovanega sklepa.

Kako prepoznati burzitis komolca?

Komolčni sklep omogoča upogibanje in iztezanje, pa tudi pronacijo ter spinacijo podlakti, medtem ko njegovo statično stabilnost zagotavljajo ligamenti, katerih naloga je prav tako zaustavljanje gibanja. Nasprotno so za gibanje in dinamično stabilnost zadolžene mišice, ki obdajajo komolčni sklep, neposredno ob teh pa potujejo še živci (radialni, medialni, ulnarni), s katerimi sta oživčena tako podlaket kot zapestje.

Naloge ligamentov so porazdeljene, in sicer medialni kolateralni ligament (MCL) omogoča stabilnost notranje strani komolca, lateralni kolateralni ligament (LCL) stabilnost zunanje strani, anularni ligament pa stabilnost med izvajanjem pronacije ter supinacije.

Kot v vseh drugih sklepih, je v komolcu prisotna burza, tanka vrečka, napolnjena s tekočino. Ker se ta nahaja na zadnji strani roke, nad kostno konico komolca oziroma na predelu, imenovanem olekranon, je znana kot olekranonska burza.

V običajnih razmerah je ploska in skrbi za blazinjenje konice komolca, vendar se ob povečanem ali dolgotrajnem draženju, za kar je dovzetna zaradi površinske lege in slabe prekrvavitve, napolni s tekočino, posledica česar sta otečenost komolca ter nastop bolezenskega stanja, kakršno je burzitis komolca.

Burzitis komolca je na splošno najlažje prepoznati po naslednjih simptomih:

  • oteklini nad komolčnim sklepom, praviloma na zadnji strani, ki je po velikosti primerljiva z golf žogico (prvi simptom),
  • omejeni gibljivosti, posebej v času napredovanja otekline,
  • bolečinah v komolcu, močnejših ob neposrednem pritisku na konico komolca, naslanjanju komolca na trdo podlago in upogibanjem komolca, ter, občasno,
  • rdečici in na otip toplemu komolcu, ki ju povzroči okužba olekranonske burze.

Najdovzetnejši za burzitis komolca so moški, stari med 30 in 60 let, čeprav burzitis nastopi pri vseh starostnih skupinah, vključujoč otroke, osebah, ki imajo pogosto in za dlje časa navado naslanjati komolec na trdo podlago ter športnikih, od katerih se zahteva pretirano obremenjevanje komolca. Med dejavnike tveganja za burzitis komolca sodijo še posamezni poklici, denimo poklic vodoinstalaterja, vrtnarja, mehanika, rudarja.

Neodvisno od tega burzitis komolca nastopi sekundarno, torej po poškodbi ali vnetju, le redko okužbi (burzitis komolca kot posledica okužbe je znan kot septični burzitis), za kar nemalokrat zadostuje že povsem majhna poškodba. Zaradi površinske lege burze namreč zelo hitro pride do krvavitev in sprostitve mediatorjev, zaradi katerih je komolec, tudi dolgoročno gledano, dovzeten za (ponovitev) poškodbe v obliki burzitisa komolca, do katerega lahko v določenih situacijah pripeljejo revmatoidna obolenja (revmatoidni artritis, protin, psoriatični artritis) ali kronična stanja (diabetes).

Kako zdraviti burzitis komolca?

Za pripravo individualno prilagojene rehabilitacije burzitisa komolca strokovnjaki v kliniki Medicofit opravijo temeljit diagnostični pregled, ki vključuje:

  • anamnezo oziroma klinični pregled, na katerem se ugotovi prisotno simptomatiko (oteklina, bolečine v komolcu), trajanje težav in morebitne dejavnike tveganja, ki bi lahko pripeljali do ali pospešili razvoj burzitisa komolca,
  • palpacijo komolca za oceno prisotnosti otekline, občutljivosti komolca na dotik in kakršnihkoli drugih sprememb, ki zadevajo komolec, ter
  • dodatne diagnostične preiskave, praviloma rentgen, ki znakov burzitisa komolca ne pokaže, je pa koristen za izključevanje drugih vzrokov, med njimi zloma in artritisa. Poleg tega je, če stanje kaže znake aktivne okužbe, potrebna aspiracija.

Slednja (aktivna okužba) zahteva prilagojeno zdravljenje, saj okužbo večinoma spremljata vročina in slabost, vnetje, zaradi katerega je prišlo do burzitisa komolca, pa je povezano s takojšnjo omejitvijo dejavnosti, ki pritiskajo na komolec. Svetujejo se obkladki, hlajenje v obsegu od 15 do 20 min dva do trikrat dnevno ter uporaba kompresijske rokavice.

Fizioterapevtski in kineziološki pristopi v kliniki Medicofit za burzitis komolca predvidevajo kombinacijo različnih tehnik, ker se je ta doslej izkazala za najučinkovitejšo.

Gre za:

  • protivnetno in protibolečinsko terapijo, s katerima se vnetje zmanjša, pretok krvi poveča, s tem pa spodbudi proces zdravljenja,
  • (stopnji vnetja in potrebam) individualno oblikovan program fizioterapevtskih vaj, namenjen krepitvi mišic in izboljšanju gibljivosti komolca, kar je možno doseči z raztezanjem, krepitvijo ter stabilizacijo,
  • manualno terapijo (masažo, mobilizacijo komolca, miofascialno sproščanje), ki izboljša gibljivost, zmanjša napetost in spodbudi celjenje, ter
  • instrumentalno terapijo (SUMMUS laser, ultrazvok, elektroterapija HiTOP, TECAR terapija) za blaženje bolečine v komolcu in zmanjšanje vnetja.

Obstajajo posamezni primeri, pri katerih fizioterapevtske tehnike ne dosežejo želenih rezultatov, zato se tovrstnim pacientom priporoča dodaten posvet. 

Burzo je namreč mogoče operativno odstraniti, a odstranitev te ne zagotavlja rešitve, ker se po posegu vrečka lahko ponovno vname (prvenstveno zaradi nepravilne biomehanike gibanja), težave pa ponovijo. Iz tega razloga je bistveno odpraviti vzrok, ne pa samo bolezensko stanje, ki se kaže v obliki burzitisa komolca, na kar strokovnjaki iz klinike Medicofit redno opozarjajo.

V primeru bolečin ali vnetja v komolcu se naročite na diagnostični pregled v kliniko Medicofit.

Starejše novice