Septembra letos je Slovenija zabeležila izjemen temperaturni rekord. Prvič v zgodovini meritev so temperature v tem mesecu presegle 35 stopinj Celzija.
Kljub temu da nas je zajela hladna vremenska fronta, ki bo od severa prešla Slovenijo, je september že šesti mesec letos, ko so bile postavljene novi temperaturni mejniki, kar kaže na izrazito vročinsko leto.
Kaj pa december?
Ko se leto približuje koncu, marsikdo z radovednostjo pogleduje proti vremenskim napovedim in se sprašuje, ali bomo letos dočakali pravi bel božič.
Snežinke, ki prekrivajo pokrajino, dodajo praznikom tisto posebno čarobnost, ki jo marsikdo povezuje z božičem. Toda, kaj nam prinaša leto 2024?
December v Sloveniji je znan po svoji nepredvidljivosti. Medtem ko smo v preteklosti bili priča nekaj čudovitim belim božičem, je zaradi globalnih podnebnih sprememb snežna odeja na božični dan postala precej bolj redek pojav.
V zadnjih letih beležimo bolj mile zime, kar pogosto pomeni, da božič preživimo brez snega, a v nekoliko hladnejšem in suhem vremenu.
Glede na pretekle trende in zgodovinske podatke je največ možnosti za bel božič v višje ležečih predelih Slovenije, kot so Gorenjska, Notranjska in Pohorje. Tam je tudi v blažjih zimah možnost sneženja decembra precej višja.
V nižinah, kot je Ljubljana, Maribor ali Pomurje, pa so zime pogosto manj zasnežene, zato je verjetnost za snežno odejo na božični dan precej manjša.
Če bodo vsi sveti deževni, so pozimi zameti
Ljubiteljski vremenar Dušan Kaplan je v oddaji 24ur zvečer napovedal, da bo konec oktobra vetrovno in hladno.
Če bodo vsi sveti deževni, so pozimi zameti, je spomnil Kaplan. Če bo Mihael vetroven, bo vetrovno tudi pozimi, je še dodal.
Kaplan je napovedal, da bo vsaj do sredine decembra toplo, božič bo sončen, januar pa zelo mrzel.
Čeprav podrobne vremenske napovedi za december 2024 še niso na voljo, trenutni dolgoročni modeli kažejo, da bi lahko imeli nekoliko bolj dinamičen vremenski vzorec.
Meteoprog za božično jutro v Murski Soboti, Ptuju, Mariboru in Ljubljani ne napoveduje snega.
Kaj pravi statistika?
Zadnjič smo v večjem delu slovenskih nižin doživeli bel božič pred 17 leti.
Leta 2007 je na božični dan v Ljubljani zapadel en centimeter snega, v Mariboru pet centimetrov, v Murski Soboti in Celju pa šest centimetrov.
Največ snega je bilo takrat v Novem mestu, kjer je snežna odeja dosegla devet centimetrov. Od takrat naprej so božični prazniki v nižinah večinoma potekali brez snežne odeje.
Vendar pa tudi če nam sneg ne bo polepšal božiča, decembrski praznični čas v Sloveniji ne izgubi svojega čara.
Okrašena mesta, vonj po kuhanem vinu in praznični sejmi bodo poskrbeli, da bo božično vzdušje ne glede na vreme prisotno povsod po državi.
Za ljubitelje belih božičev, ki si za praznike želijo občutiti pravo zimsko idilo, bo tako morda treba obiskati višje ležeče kraje ali priljubljena slovenska smučišča, kjer bo sneg verjetno bolj zagotovljen.
Če je zunaj mrzlo in sneženo se človek mora zaščititi z najmanj po litra kuhančka ali groga. To pa je voda na mlin palicajem, ki tako nimajo težav s svojo normo kazni...